Jak karmić piersią żeby dziecko się nie zakrztusiło?

Wiele mam napotyka problemy związane z karmieniem piersią. Niekiedy jest to płacz i drażliwość dziecka, innym razem odmowa ssania czy zakrztuszenie się pokarmem. Wszystkie te sytuacje mogą mieć zarówno proste, jak i złożone przyczyny, jednak niewątpliwie wiążą się z niepokojem u matki. Z tego powodu warto mieć świadomość, z czego mogą wynikać, a także wiedzieć, w jaki sposób postąpić, gdy się pojawią. W tym artykule podpowiemy, jak karmić piersią, żeby dziecko się nie zakrztusiło oraz co zrobić w przypadku, gdy do tego dojdzie.

Jak karmić piersią, aby dziecko się nie zakrztusiło? Podstawowe kwestie

Aby zapobiec krztuszeniu się i ułatwić ssanie, należy zapewnić dziecku odpowiednią pozycję. Przede wszystkim całe ciało powinno być dobrze podparte i ustabilizowane, a główka powinna znajdować się nieco wyżej. Co ważne, kręgosłup i szyja nie mogą być przekrzywione. Należy pamiętać, że komfort powinno mieć zapewnione nie tylko niemowlę, ale również sama mama, której nastrój może zostać podchwycony przez dziecko. Jest wiele pozycji, w których można karmić swojego malucha – warto poszukać takiej, która będzie odpowiednia dla obu stron, pamiętając o podstawowych zasadach wymienionych wcześniej. Niekiedy zdarza się, że zmiana pozycji rozwiązuje problemy z krztuszeniem się lub znacznie je ogranicza.

Jak karmić piersią, żeby dziecko się nie zakrztusiło i dlaczego tak się dzieje?

Do zakrztuszenia się podczas karmienia piersią lub butelką może dojść z różnych powodów. Jednym z nich jest jeszcze nie do końca wyćwiczona umiejętność połykania pokarmu, ale tego rodzaju problemy mogą wiązać się również z tym, że mleka jest zbyt dużo, przez co wypływa ono w sposób gwałtowny. W takiej sytuacji usłyszymy głośne i częste przełykanie pokarmu. Aby zapobiegać zakrztuszeniu się, warto karmić w ciszy, nasłuchując tego, jak przebiega pobór pokarmu. Co więcej, w przypadku nadmiernej produkcji mleka przed karmieniem można odciągnąć jego niewielką ilość – pamiętajmy jednak, żeby nie była ona zbyt duża, ponieważ może to doprowadzić do dodatkowego pobudzenia laktacji. W takiej sytuacji można również karmić ,,pod górkę”. Wówczas mama znajduje się w pozycji półleżącej, a maluch leży na jej piersi. Kolejną, częstą przyczyną krztuszenia się może być nieprawidłowy chwyt brodawki lub fakt, że dziecko jest zbyt śpiące.

Jak karmić piersią, aby dziecko się nie zakrztusiło i jak zareagować, gdy do tego dojdzie?

Choć świadomość na temat tego, jak karmić piersią, aby dziecko się nie zakrztusiło, jest dość duża, wiele mam nie wie, jak prawidłowo zareagować w przypadku, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Należy mieć natomiast na względzie, że może mieć ona bardzo poważne konsekwencje. W momencie, gdy dziecko zaczyna się krztusić, należy zachować spokój, odstawić je od piersi i energicznie podnieść do góry. Jeżeli nie wywoła to wzięcia oddechu, kaszlu czy też płaczu, kładziemy dziecko na brzuchu na naszym przedramieniu, kierując główkę nieco do dołu, stabilnie ją podtrzymując. Otwartą dłonią klepiemy lekko między łopatkami.

Co zrobić, gdy powyższe sposoby nie przynoszą rezultatu?

Wiedza na temat tego, jak karmić piersią, żeby dziecko się nie zakrztusiło, nie jest wystarczająca. Każda mama powinna wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy swojemu dziecku – postępowanie może się natomiast różnić w zależności od jego wieku. Jeżeli wcześniej przedstawione sposoby nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, należy sprawdzić, czy dziecko jest przytomne, czy też nie. W pierwszym przypadku wykonujemy uciśnięcia klatki piersiowej zgodnie z zaleceniami, w drugim natomiast wzywamy pomoc i rozpoczynamy resuscytację, którą kontynuujemy do przyjazdu pogotowia lub odzyskania przez dziecko czynności życiowych.

W ciągu najbliższych 48 godzin po zakrztuszeniu należy obserwować dziecko pod kątem objawów takich jak gorączka, które mogą wskazywać na rozwinięcie się zachłystowego zapalenia płuc. Jeśli zaobserwujemy niepokojące symptomy, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza. Pamiętajmy, że bez wiedzy na temat tego, jak karmić piersią, aby dziecko się nie zakrztusiło oraz jak postąpić, gdy dojdzie do takiej sytuacji, możemy narazić malucha na poważne konsekwencje.