Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią?

Choć ssanie piersi wydaje się jedną z podstawowych, intuicyjnych czynności dla niemowlaka, nie każde karmienie przebiega bezproblemowo. Pojawiające się płacz, drażliwość i niepokój dziecka w trakcie pobierania pokarmu wiążą się natomiast z obawami ze strony młodej mamy – zwłaszcza jeśli sytuacja się powtarza, a my nie jesteśmy w stanie określić źródła problemu. To, dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią, może wynikać z różnorodnych przyczyn. Niektóre z nich mogą być bardzo proste i łatwe do zaadresowania, inne natomiast mogą wiązać się z poważnymi chorobami i wymagać interwencji lekarskiej oraz specjalistycznych badań.

Dlaczego dziecko płacze w trakcie karmienia piersią?

Na samym początku warto zaznaczyć, że drażliwość pojawiająca się u dziecka w trakcie karmienia piersią nie musi się wiązać z niczym poważnym. Choć może to wywoływać niepokój u mamy, która obawia się, że dziecko będzie głodne, należy mieć świadomość, że odmowa ssania piersi nie zawsze jest objawem, który powinien niepokoić. Tego rodzaju trudności często opisywane są przez mamy, których maluchy mają około 2-3 miesiące. Jest to okres, w którym dziecko zaczyna interesować się bodźcami płynącymi z otoczenia. Mogą być one dla niego znacznie ciekawsze – zwłaszcza jeśli nie jest akurat głodne. W tego rodzaju sytuacjach zaleca się wybieranie takich miejsc na czas karmienia, które będą zaciszne, spokojne i nie rozproszą naszej pociechy.

Dowiedz się, dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią – poznaj najczęstsze powody

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią, w pierwszej kolejności sprawdź, czy pozycja, w której się znajduje, jest dla niego odpowiednia i wygodna. Główka i całe ciało powinny być stabilnie podparte, ale malec nie powinien leżeć na płasko, ponieważ może to utrudniać połykanie pokarmu. Co więcej, buzia powinna znajdować się blisko piersi, aby umożliwić skuteczne ssanie.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, czy dziecko odpowiednio chwyta brodawkę. Jeśli robi to zbyt płytko, może nie być w stanie pobrać pokarmu, co przekłada się często na rozdrażnienie i płacz. W przypadku, gdy mimo prób nie udaje się rozwiązać problemu, warto udać się na konsultację lekarską, aby sprawdzić, czy źródłem problemu nie jest nieprawidłowa budowa jamy ustnej malucha lub niestandardowy wygląd brodawki sutkowej – obie te kwestie mogą powodować problemy ze ssaniem.

Zbyt mało lub zbyt dużo mleka – dlaczego dziecko płacze w trakcie karmienia piersią?

Drażliwość dziecka podczas karmienia piersią pojawia się nierzadko w okresie skoku rozwojowego, kiedy to maluch potrzebuje więcej pokarmu, niż dotychczas wydzielał gruczoł mlekowy. Wówczas należy stymulować laktację częstszym przystawianiem dziecka do piersi. Może się również zdarzyć tak, że laktacja ulegnie pogorszeniu z innego powodu – w takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą.

Niezadowolenie dziecka może jednak wynikać również ze zbyt dużej ilości mleka, które w rezultacie wypływa zbyt szybko. Możemy wówczas zaobserwować głośne i szybkie przełykanie pokarmu, a nawet krztuszenie się. W takim przypadku można karmić ,,pod górę”, dzięki czemu mleko będzie wypływać wolniej. Dobrym pomysłem może się także okazać odciąganie niewielkiej ilości pokarmu przed przystąpieniem do karmienia dziecka.

Objawy, które powinny zaniepokoić – dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią?

Płacz dziecka podczas karmienia może mieć swoje źródło w chorobie. Wówczas warto sprawdzić, czy u malucha pojawiła się gorączka, częstsze oddawanie stolców, ospałość bądź pobudzenie, czy też wymioty. W przypadku wystąpienia takich objawów należy skonsultować się z lekarzem. Należy również zaznaczyć, że drażliwość w trakcie karmienia może być również związana z infekcją, która utrudnia prawidłowe ssanie. W takiej sytuacji przed karmieniem należy oczyścić nos dziecka i podać kilka kropel roztworu soli fizjologicznej. Warto mieć na uwadze, że płacz pojawiający się po karmieniu może wynikać także z diety matki, w której mogą znajdować się składniki uczulające malucha.