Czy w ciąży można brać Apap?
Ciąża to czas radosnego oczekiwania na przyjście na świat maleństwa, ale i czas zakazów. Nie da się ukryć tego, że przyszła mama musi w tym okresie mierzyć się z wieloma trudnościami. Istnieje pełna lista rzeczy, których jej nie wolno i dla wielu wydaje się ona nie mieć końca. Szczególne problemy i uczucie zagubienia pojawiają się wtedy, gdy ciężarna zaczyna zmagać się z infekcją. Pozornie niegroźne przeziębienie charakterystyczne dla okresu jesienno-zimowego może stać się problematyczne w ciąży, gdy nie wiadomo do końca, w jaki sposób można sobie radzić z przykrymi dolegliwościami. Czy można brać Apap w ciąży i inne leki przeciwbólowe?
Czy w ciąży można brać Apap? - ograniczenia dla przyszłych mam
Chciana ciąża wiąże się przede wszystkim z pozytywnymi emocjami, co nie ulega wątpliwości. Jednocześnie nie można zakłamywać rzeczywistości, twierdząc, że wszystkie aspekty związane z oczekiwaniem na pojawienie się dziecka są dla przyszłej mamy wygodne. Ciąża to czas wypełniony różnorodnymi ograniczeniami, do których trzeba się dostosować. Na ogół jest ich tyle, że często kobiety ciężarne odczuwają po prostu zagubienie z tym związane. Zdarza się, że nie do końca wiadomo, co robić w określonych sytuacjach, aby nie zaszkodzić dziecku. Dlatego też pojawia się wiele pytań o to, czy można brać Apap w ciąży. Podobne wątpliwości dotyczą wielu innych leków przeciwbólowych, które w normalnych warunkach stosuje się przy różnorodnych dolegliwościach. Jednak oczekując na dziecko zdecydowanie nie można sobie pozwolić na tak duży zakres doboru leków, jak normalnie.
Charakterystyka leku - czy Apap można brać w ciąży?
Ograniczenia, jakimi objęte są ciężarne oczywiście nie wzięły się znikąd. Mają one za zadanie utrzymać jak największą kontrolę nad przebiegiem całej ciąży, tym samym eliminując ryzyko wystąpienia powikłań czy nawet poronienia. Dlatego też dobrze zadawać sobie pytania dotyczące stosowania leków. Czy Apap można brać w ciąży? To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych problemów wśród kobiet spodziewających się dziecka. W związku z ograniczeniami większość przyszłych mam po prostu boi się sięgać po farmakologiczne środki przeciwbólowe w obawie o to, że mogą one zaszkodzić dziecku. Apap jest jednym z najpopularniejszych preparatów uśmierzających ból, jakie obecnie są dostępne na rynku. Jego substancją czynną jest paracetamol. Składnik ten wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Działanie preparatu bezpośrednio wiąże się z zahamowaniem aktywności cyklooksygenazy w mózgu oraz rdzeniu kręgowym.
Czy w ciąży można brać Apap - działanie leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego
Leków o działaniu podobnym do Apapu używa się bardzo często przy różnorodnych dolegliwościach bólowych. Zdecydowana większość pacjentów nie zastanawia się jednak przy tym, w jaki sposób tak naprawdę działają dane leki. Rozważając, czy w ciąży można brać Apap, warto jednak bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na udzielenie odpowiedzi.
Apap podawany doustnie stosunkowo szybko zostaje wchłonięty przez układ pokarmowy. Nie uszkadza przy tym w żaden sposób błony śluzowej żołądka, nie wpływa też na proces krzepnięcia krwi. Na pierwsze oznaki aktywnego działania leku można liczyć już po 30 minutach od jego zażycia. Późniejsze działanie przeciwbólowe jest odczuwalne przez około czterech do sześciu godzin, natomiast działanie przeciwgorączkowe od sześciu do ośmiu godzin.
Czy Apap można brać w ciąży?
Stosowanie farmakologicznych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych - w tym Apapu - w ciąży nigdy nie powinno odbywać się bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Specjalista ma wgląd w całą historię ciąży i jest w stanie ocenić, czy stosowanie danego leku będzie bezpieczne w określonym przypadku. Dotychczas nie stwierdzono negatywnych skutków działania leku przyjmowanego w zalecanych dawkach na rozwój płodu. Nie zmienia to jednak faktu, że każdorazowe wprowadzenie leku w ciąży wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.