Czy w ciąży można pić zieloną herbatę?

Zakazów i ograniczeń dotyczących diety kobiet w ciąży niestety nie brakuje, co na dłuższą metę może okazać się nieco uciążliwe. Nierzadko trzeba zrezygnować z ulubionych rzeczy, które kiedyś gościły na stole praktycznie codziennie. Potencjalne ograniczenia mogą dotyczyć nie tylko posiłków, ale również napojów, w tym także herbaty. Czy można pić zieloną herbatę w ciąży bez ograniczeń? 

Czy można pić herbatę zieloną w ciąży i co należy o niej wiedzieć? 

Zielona herbata tradycyjnie przygotowywana jest z liści i pąków rośliny Camellia sinensis, czyli z tej samej rośliny, z której pozyskiwana jest klasyczna herbata czarna. Różnice między tymi dwoma gatunkami są widoczne na poziomie przygotowywania liści do parzenia. W przypadku zielonej herbaty stosuje się minimalny poziom obróbki liści po zbiorze. Są one poddawane ogrzewaniu, najczęściej w środowisku pary wodnej lub na specjalnych wapiennych płytach. Jest to konieczne do zatrzymania enzymów powodujących utlenianie, co pozwala na zachowanie zielonej barwy liści i świeżego smaku. Odpowiednie przeprowadzenie tego procesu nadaje herbacie charakterystyczny smak, który w dużej mierze zależy od rodzaju spożywanej herbaty. Wśród najpopularniejszych typów można znaleźć herbatę sencha, matcha, dragon well i wiele innych. 

Właściwości zdrowotne zielonej herbaty 

Dobrze przygotowana zielona herbata jest bogata w składniki odżywcze. Ponadto przeciwdziała działaniu wolnych rodników ze względu na zawartość antyoksydantów, w tym polifenoli, katechiny i EGCG. Regularne picie zielonej herbaty może przyczynić się do poprawy stanu serca, poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL). Zielona herbata może zapobiegać odkładaniu się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych, co natomiast zmniejsza ryzyko chorób serca. Napar może również wspomagać układ odpornościowy, regulować poziom cukru we krwi czy poprawiać funkcje mózgu. Istotne są właściwości antybakteryjne zielonej herbaty, które pomagają w ograniczaniu wzrostu bakterii w jamie ustnej, co natomiast zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy i występowania zapalenia dziąseł. 

Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? 

W związku z licznymi korzyściami zdrowotnymi, które są związane z piciem tego naparu można zacząć zastanawiać się, czy można pić herbatę zieloną w ciąży. Co do zasady nie istnieją ogólne przeciwwskazania dla kobiet ciężarnych, ale trzeba zachować pewien umiar w spożyciu. Zielona herbata zawiera kofeinę, choć w mniejszych ilościach niż kawa. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że w jednej filiżance znajduje się mniej niż 50 mg kofeiny - jest to wartość bezpieczna, ale z ilością zielonej herbaty nie należy przesadzać. Przyjmuje się, że około dwóch do trzech filiżanek dziennie jest odpowiednią porcją dla kobiet ciężarnych. Jednocześnie należy kontrolować przyjmowaną dawkę kofeiny, szczególnie jeśli oprócz herbaty pijesz także kawę. 

Czy można pić herbatę zieloną w ciąży - inne polecane herbaty 

W ciąży wcale nie trzeba rezygnować ze spożywania herbat, jednak warto wybierać te gatunki, których spożycie będzie korzystne dla zdrowia. Oprócz zielonej herbaty warto włączyć do swojej diety również herbaty ziołowe, które w ogóle nie zawierają kofeiny. W ciąży dobrze sprawdzi się herbata z mięty pieprzowej, jako że korzystnie wpływa ona na łagodzenie nudności. Dobrym wyborem jest również rumianek, imbir czy melisa na uspokojenie nerwów. Natomiast dla walorów smakowych warto mieć w szafce herbatę owocową. Napary z owoców zazwyczaj również nie zawierają kofeiny, zatem nie trzeba martwić się o jej nadmierne spożycie. Zalecamy wybierać takie smaki, które przyniosą największe orzeźwienie. Kobiety w ciąży mogą spożywać także herbatę czerwoną rooibos. Jest ona pozbawiona kofeiny i nie zawiera tanin, co czyni ją w pełni bezpiecznym wyborem na czas ciąży. Możliwości wyboru napojów herbacianych w ciąży jest wiele, natomiast warto zrezygnować z herbaty czarnej, jako że zawiera ona dużo kofeiny.