Czy w ciąży można grać w tenisa?
Kobiety oczekujące przyjścia na świat swojego maleństwa muszą wykazywać się ogromną ostrożnością w wyborze codziennych aktywności, posiłków, leków czy napojów. Panie, które przed ciążą były aktywne fizycznie, jak najbardziej mogą dalej ćwiczyć – ważne jednak, by wybrać taki sport, który nie będzie się wiązał z ryzykiem dla dziecka lub samej mamy. W związku z tym wiele kobiet głowi się nad tym, czy można grać w tenisa w ciąży. Czy podejmowanie tej aktywności fizycznej w stanie błogosławionym może być niebezpieczne?
Czy można grać w tenisa w ciąży?
Wiele przyszłych mam wzbrania się przed podejmowaniem aktywności fizycznej w trakcie ciąży z obawy przed zaszkodzeniem swojemu dziecku. W wielu przypadkach takie obawy nie są jednak uzasadnione – kobiety będące ,”przy nadziei” jak najbardziej mogą uprawiać sport, o ile konsultacja lekarska nie wykaże żadnych przeciwwskazań (mogą je stanowić niektóre choroby). Warto wiedzieć, że aktywność fizyczna pomaga przygotować się do porodu, a także działa pobudzająco na krążenie. Czy tak korzystne skutki odczujemy również podczas gry w tenisa? Okazuje się, że między innymi ten sport jest wysoce niewskazany – na pytanie, czy w ciąży można grać w tenisa, odpowiedź lekarzy i specjalistów jest negatywna. Z czego wynikają przeciwwskazania?
Czy w ciąży można grać w tenisa? Wyjaśniamy, dlaczego nie jest to wskazane
Tenis w ciąży nie jest wskazany z kilku względów – przede wszystkim mówi się o dużym ryzyku wystąpienia urazów i utraty równowagi. Sport ten może również zwiększać niebezpieczeństwo otrzymania uderzenia w brzuch. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ze względu na zmiany hormonalne stawy kobiet ciężarnych są w większym stopniu podatne na kontuzje, natomiast tenis jest sportem, który je obciąża. Przyszłe mamy, które pytają swoich lekarzy, czy w ciąży można grać w tenisa, nie zawsze otrzymują jednak odpowiedź negatywną. Choć sport ten jest niewskazany, w niektórych przypadkach można kontynuować jego uprawianie, aczkolwiek jedynie po uzyskaniu pozwolenia od lekarza.
Tenis w ciąży i inne sporty, które mogą być niebezpieczne
Czy można grać w tenisa w ciąży? Choć odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest jednoznaczna, przyjmuje się, że sport ten nie jest w pełni bezpieczny dla ciężarnych kobiet. Z jakimi jeszcze aktywnościami fizycznymi warto się wstrzymać do około 6 tygodni po porodzie? Specjaliści wymieniają tu między innymi gry zespołowe, jazdę na rolkach, łyżwach, nartach czy rowerze, wspinaczkę, sporty walki, nurkowanie czy jazdę konną. Warto także mieć na uwadze, że jeżeli kobieta nie biegała przed ciążą, nie zaleca się, aby rozpoczynała uprawianie tego sportu w jej trakcie. Tenis w ciąży oraz wymienione wyżej aktywności fizyczne bardzo często wymagają wykonywania gwałtownych, szybkich ruchów, a ponadto narażają na wstrząsy, urazy oraz upadki.
Tenis w ciąży – kiedy ciężarna może wykonywać ćwiczenia fizyczne?
Aktywność fizyczna, taka jak tenis w ciąży, jest odradzana. Kobiety spodziewające się dziecka powinny jednak mieć na uwadze, że każda aktywność fizyczna może wyrządzić szkodę w przypadku niektórych schorzeń czy okoliczności, dlatego przed jej podjęciem konieczna jest konsultacja z lekarzem. Tylko wówczas zyskamy całkowitą pewność, że uprawianie sportu jest bezpieczne dla matki oraz jej maluszka. Co więcej, lekarz pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia oraz częstotliwość i długość ich wykonywania, które będą optymalne w danym przypadku. Należy pamiętać, że wiele zależy również od tego, czy ciężarna już wcześniej była aktywna fizycznie.
Czy można grać w tenisa w ciąży? Choć nie jest to zalecane, wiele sportów jest przyjaznych kobietom ciężarnym
Warto mieć na uwadze, że aktywność fizyczna w trakcie ciąży – o ile nie została zabroniona przez lekarza – może przynieść bardzo wiele korzyści. Może łagodzić dolegliwości bólowe i obrzęki, pomagać w utrzymaniu prawidłowej postawy, zmniejszać poziom glukozy, wzmocnić mięśnie czy pobudzać krążenie. Aby uzyskać takie efekty, zaleca się między innymi rozciąganie, pływanie, jogę, pilates czy aqua aerobik.