Czy w ciąży można grać w siatkówkę?

Aktywność fizyczna w ciąży nadal budzi sporo kontrowersji, jako że nie w każdym przypadku jest ona dozwolona w takim samym wymiarze. Niektórzy twierdzą nawet, że lepiej jest w ciąży w ogóle nie ćwiczyć, bo miałoby to w jakikolwiek negatywny sposób wpływać na dziecko. Wobec takich głosów nawet kobiety regularnie trenujące (w tym gry zespołowe), zaczynają mieć wątpliwości co do swojej aktywności. Miłośniczki siatkówki zastanawiają się, czy w ciąży można grać w siatkówkę. W poniższym artykule przybliżamy najważniejsze kwestie związane z uprawianiem aktywności fizycznej w ciąży. 

Czy można grać w siatkówkę w ciąży? - stopień zaawansowania gry 

Siatkówka jest bardzo popularnym sportem, jeśli chodzi o uprawianie go w sposób rekreacyjny. Sukcesy profesjonalnych sportowców w tej dziedzinie przyczyniają się do zainteresowania grą również amatorów, w efekcie czego praktycznie w każdym mieście tworzą się amatorskie drużyny. Zadając sobie pytanie, czy można grać w siatkówkę w ciąży, trzeba przede wszystkim obiektywnie spojrzeć na poziom zaawansowania tej dyscypliny. Siatkówka jest sportem wymagającym fizycznie, jako że wymaga siły, wytrzymałości, szybkości, a także zwinności i dobrej koordynacji. Wszyscy gracze muszą być w dobrej kondycji fizycznej, ponieważ tylko wtedy mogą swobodnie poruszać się po boisku. Nie da się w poprawny sposób przyjąć piłki, atakować czy stawiać blok bez dobrej kondycji. Siatkówka jest grą zespołową, toteż rodzaj zaangażowania fizycznego zależy w dużej mierze od tego, na jakiej pozycji gra zawodniczka. Siła uderzenia jest kluczowa dla atakujących, zdolność do wyskoku to podstawa dla środkowych, natomiast zwinność jest szczególnie przydatna libero. Gra na każdej pozycji jest wymagająca, choć wymaga nieco innego rodzaju zaangażowania. 

Czy w ciąży można grać w siatkówkę?

Wiedząc, jak wymagająca pod względem fizycznym jest gra w siatkówkę należy zastanowić się nad tym, czy w ciąży można kontynuować grę na takim samym poziomie. Choć aktywność fizyczna zdecydowanie jest polecana kobietom w ciąży, to jednak gry zespołowe rządzą się swoimi prawami. Należy wziąć pod uwagę ryzyko związane z uderzeniem piłką czy upadkiem na boisku. Bardzo duże znaczenie w podjęciu decyzji ma również stopień wytrenowania zawodniczki - im bardziej zaawansowany poziom, tym łatwiej jest kontynuować uprawianie tej dyscypliny również w czasie ciąży. Często zdarza się, że zawodniczki są w stanie trenować w pierwszych miesiącach ciąży, jednak wraz z nasileniem się objawów muszą ograniczyć intensywność treningów. Pamiętaj, że ostateczna decyzja o tym, czy można grać w siatkówkę w ciąży, powinna być oparta przede wszystkim na rekomendacjach lekarza prowadzącego. 

Czy można grać w siatkówkę w ciąży - alternatywne propozycje aktywności fizycznej dla ciężarnych 

Gdy okaże się, że na czas ciąży bezpieczniej będzie zrezygnować z intensywnych siatkarskich treningów, dobrze jest poszukać dla siebie alternatywy. Ograniczenia związane z uprawianiem sportów zespołowych wcale nie oznaczają, że spodziewając się dziecka trzeba całkowicie zrezygnować z regularnej aktywności fizycznej. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, to sport pozwala się rozluźnić, a także przygotowuje całe ciało do porodu. Wśród najlepszych aktywności dla ciężarnych należy wymienić jogę, która pomaga rozluźnić spięte mięśnie, wpływa na ogólną poprawę elastyczności i pozwala zachować równowagę. Odpowiednio dobrane pozycje mogą również przyczynić się do złagodzenia dolegliwości ciążowych, takich jak bóle pleców. Pomocne w ciąży jest również regularne pływanie, jako że woda wspiera odpowiednią postawę ciała i zmniejsza nacisk na stawy. Pływanie efektywnie ćwiczy mięśnie, a jednocześnie nie obciąża nadmiernie organizmu, co w czasie ciąży ma ogromne znaczenie. W większości przypadków efektywnym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu będzie prosty spacer. Spacery uznaje się za jedne z najbezpieczniejszych rodzajów aktywności fizycznej w ciąży. Ta łagodna forma ćwiczeń pozwala utrzymać dobrą kondycję i poprawić krążenie krwi.