Czy krwotoki z nosa w ciąży są niebezpieczne?

Ciąża wiąże się z licznymi zmianami zachodzącymi na poziomie fizjologicznego funkcjonowania organizmu. Nierzadko powodują one objawy, które dla wielu mam wydają się niepokojące. Jednym z nich jest częstsze doświadczanie krwotoków z nosa niż miało to miejsce przed ciążą. Warto mieć świadomość, że w większości przypadków nie świadczą one o żadnym zagrożeniu dla zdrowia i życia. Należy jednak uważnie się obserwować i w razie wątpliwości udać się do lekarza. Krwawienie z nosa w ciąży może być również objawem poważniejszych schorzeń.

Czy krwawienie z nosa w ciąży jest niebezpieczne?

Przyszła mama, u której wystąpiło krwawienie z nosa w ciąży, zazwyczaj nie powinna mieć żadnych powodów do zmartwień. Stan ten wiąże się z takimi zmianami związanymi z ciążą, jak przekrwienie błony śluzowej, rozszerzenie naczyń krwionośnych, wzrost ciśnienia, a także bardziej intensywna praca gruczołów w górnych drogach oddechowych. To między innymi te czynniki przyczyniają się do wydostawania się krwi z nosa w ciąży. Ciężarne mogą ponadto doświadczać uczucia zatkanego nosa. W związku z powyższym wystąpienie krwotoku w większości przypadków nie jest niebezpieczne dla zdrowia i nie wykazuje negatywnego wpływu na płód. Warto jednak mieć świadomość, że krwawienie z nosa w ciąży może mieć również inne, znacznie poważniejsze podłoże, takie jak anemia, małopłytkowość lub schorzenia związane z krzepnięciem oraz ciśnieniem krwi. 

Krwawienie z nosa a ciąża – kiedy warto udać się do lekarza?

Kiedy ciężarną powinno zaniepokoić krwawienie z nosa? Ciąża jest okresem, któremu zazwyczaj towarzyszą takie krwotoki, jednak w przypadku gdy są one obfite i bardzo częste, warto skonsultować ten fakt z lekarzem. Udanie się do specjalisty będzie również konieczne w sytuacji, w której mimo adekwatnego postępowania krwawienie nie przeszło po 20 minutach lub nastąpiło wskutek uderzenia głowy. Choć lecąca krew z nosa w ciąży dotyczy wielu kobiet, objaw ten może niepokoić. Jeżeli jest on powodem zmartwień przyszłej mamy, warto udać się do lekarza, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ciąża a krwawienie z nosa – jakie czynniki przyczyniają się do częstszych krwotoków?

Ciąża a krwawienie z nosa – wiele przyszłych mam nie jest świadomych związku między tymi dwoma zjawiskami, tymczasem jest to często występujące w tym stanie zjawisko. Co więcej, istnieje szereg czynników, które mogą sprawiać, że krew z nosa w ciąży będzie pojawiać się częściej. Należą do nich zarówno infekcje i dolegliwości zdrowotne, jak i zmiany pogodowe. Z częstszymi krwotokami mogą zmagać się ciężarne, które przechodzą akurat przeziębienie, zapalenie zatok lub są alergiczkami. Nie bez znaczenia dla częstotliwości krwotoków pozostają również problemy z krzepnięciem krwi oraz ciśnieniem. Na ten problem mogą być również narażone ciężarne, które stosują kwas acetylosalicylowy w ramach profilaktyki stanu przedrzucawkowego. Co więcej, krwotoki z nosa mogą być częstsze w okresie zimowym, kiedy zimne i suche powietrze powoduje nadmierne wysuszenie śluzówki.

Jak zapobiegać takim dolegliwościom, jak krwawienie z nosa? Ciąża nie musi się wiązać z uporczywymi krwotokami

Mimo że krwawienie z nosa w ciąży jest dolegliwością dotykającą wiele kobiet, można wdrożyć kilka nawyków do swojej codzienności, aby ograniczyć występowanie krwotoków. W tym celu ciężarna powinna w szczególności zadbać o odpowiednie nawodnienie każdego dnia. Można również stosować roztwór soli fizjologicznej. Dzięki tym dwóm metodom dbamy o odpowiednie nawilżenie śluzówki i nie dopuszczamy do jej przesuszenia. Oprócz tego warto utrzymywać zbilansowaną dietę, regularnie kontrolować ciśnienie, a w przypadku konieczności wydmuchania nosa robić to w sposób delikatny. 

Co zrobić, gdy pojawi się krew z nosa w ciąży?

Krwawienie z nosa a ciąża – jak powinna postępować ciężarna, u której wystąpił taki krwotok? Postępowanie nie różni się od tego, które stosujemy u osób niebędących w ciąży. Zaleca się więc usiąść i pochylić głowę do przodu. Należy pozostać w tej pozycji przez około 5-10 minut, delikatnie uciskając nos poniżej nasady i oddychając przez usta. Pomocne może się także okazać zastosowanie zimnego okładu.