Ciąża a wegetarianizm
Dieta wegetariańska zyskuje sobie wielu zwolenników w naszym kraju. Niestety, wzbudza także sporo kontrowersji, dlatego zdania na ten temat są podzielone. Osoby decydujące się na ten rodzaj diety zdobywają wiedzę, która pozwala na stworzenie dobrze zbilansowanego jadłospisu, wpływającego pozytywnie na ich zdrowie. Dobrym tematem jest dieta wegetariańska w ciąży, dlatego warto przyjrzeć się szczegółom tego rodzaju żywienia w kontekście przyszłych mam.
Ciąża a wegetarianizm
Zdrowa i bogata w niezbędne składniki odżywcze dieta w ciąży jest bardzo potrzebna. Wegetarianki, które spodziewają się dziecka, powinny skorygować swój jadłospis w taki sposób, żeby dostarczyć sobie, a także maluszkowi energii oraz potrzebnych witamin.
Wśród osób rezygnujących ze spożywania mięsa pojawia się coraz więcej kobiet w ciąży. Z tego względu warto zadać sobie pytanie, czy dieta wegetariańska w ciąży jest bezpieczna? Posiłki oparte jedynie na produktach roślinnych są zdrowe, ale co z przekonaniem, że dzieci wegetarianek i weganek rodzą się mniejsze, a także częściej dotykają ich obciążenia genetyczne? Przyjrzyjmy się bliżej tym kwestiom, próbując udzielić odpowiedzi na te konkretne pytania.
Dieta wegetariańska w ciąży - czy jest bezpieczna?
Na przestrzeni lat ten rodzaj diety był dość mocno zmodyfikowany, przez co wykształciło się wiele odmian wegetarianizmu. Jego główny cel obejmuje zaprzestanie spożywania produktów mięsnych, a także jego przetworów. Ciąża a wegetarianizm to kwestia sporna, ponieważ wiele osób twierdzi, że tego rodzaju menu nie dostarcza rozwijającemu się dziecku wszelkich potrzebnych substancji odżywczych. W czasie ciąży zapotrzebowanie na tego typu składniki zwiększa się, ponieważ płód potrzebuje ich do prawidłowego rozwoju.
Dieta wegetariańska w ciąży budzi kontrowersje, ale jest całkowicie bezpieczna! Stosując dobrze dobrane posiłki, można dostarczyć organizmowi większość potrzebnych składników odżywczych. Badania przeprowadzane przez szereg naukowców dowodzą także, że dieta wegetariańska w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.
Mity o diecie wegetariańskiej
Niestety, ale w społeczeństwie ciągle krąży mit mówiący o tym, że dzieci kobiet w ciąży, które stosują dietę wegetariańską rodzą się mniejsze oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Powody rzekomo mające potwierdzić tę teorię to m.in. brak możliwości dostarczenia płodowi odpowiedniej ilości białka. Dodatkowo panuje przekonanie, że ten składnik pochodzenia roślinnego jest mniej wartościowe od zwierzęcego, ale w rzeczywistości to nieprawda.
Wegetarianizm a ciąża to temat, o którym można przeczytać wiele informacji w Internecie, jednak wiele z nich jest po prostu nieprawdziwych.
Wszystkie kobiety w ciąży są narażone na niedobór niektórych mikroelementów oraz witamin - jest to niezależne od stosowanej diety. Z tego względu niezbędna staje się suplementacja. Powodem takich niedoborów są mdłości i wymioty. Przyszłe mamy, które chcą zadbać o siebie oraz prawidłowy rozwój maluszka, powinny więc suplementować m.in. jod, witaminę D3 czy kwas foliowy. Do właściwego wzrostu płodu niezbędna jest także witamina B12, która odpowiada za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego każdego człowieka.
Zdrowe posiłki w ciąży
Kobiety w ciąży, które stosują dietę wegetariańską, muszą być świadome tego, że niezbędne jest spożywanie posiłków bogatych w żelazo. Wynika to z faktu gorzej wchłaniającego się żelaza niehemowego, czyli takiego, które ma pochodzenie roślinne. Wielu dietetyków zaleca łączenie produktów bogatych w ten pierwiastek z tymi zawierającymi witaminę C. Tego rodzaju połączenie ułatwia przyswajanie żelaza.
Podsumowując temat, jakim jest ciąża a dieta wegetariańska, najważniejszy aspekt stanowi fakt, żeby przyszłe mamy odżywiały się różnorodnie i zdrowo. Dobre rozwiązanie to unikanie cukrów prostych oraz przetworzonej żywności, która nie jest bogata w niezbędne witaminy czy składniki odżywcze. Dodatkowo nie można zapominać o suplementacji! Stosując się do tego typu zaleceń, rozwój dziecka z pewnością będzie przebiegać prawidłowo.