Objawy i leczenie toksoplazmozy w ciąży
Ciąża to wspaniały okres oczekiwania na nowego członka rodziny. Jednak oprócz ekscytacji wiąże się on również z wieloma obawami i dolegliwościami, o których warto poznać istotne informacje, co pozwoli nam na podejmowanie odpowiednich kroków. Jedną z chorób, z jaką możemy zmagać się podczas ciąży, jest toksoplazmoza. To choroba pasożytnicza, o której można przeczytać więcej w poniższym artykule. Czym grozi toksoplazmoza w ciąży i jakie są jej objawy?
Toksoplazmoza w ciąży - czym grozi?
Toksoplazmoza w ciąży to choroba pasożytnicza, która jest przenoszona głównie przez koty. Możemy się nią zarazić na przykład w trakcie kontaktu z ich odchodami, ale również po spożyciu surowego mięsa. Z pewnością nie należy jej bagatelizować, ponieważ dla przyszłej mamy oraz dziecka może być niezwykle niebezpieczna. Zignorowanie objawów oraz brak podjęcia leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami, nawet wewnątrzmaciczną śmiercią płodu. Toksoplazmozę możemy podzielić na wrodzoną oraz nabytą, w zależności od typu zakażenia. Choroba może objawiać się na różne sposoby, dlatego ważne, by przyszła mama zachowała odpowiednią czujność, zwłaszcza podczas spożywania posiłków oraz przy opiece nad pupilem. Nie jest on bezpośrednim zagrożeniem, jednak należy zachować szczególną ostrożność w trakcie sprzątania jego kuwety lub zostawić tę czynność pozostałym domownikom. Przyszła mama powinna również wykonać badania profilaktyczne, które ustala specjalista, zwykle w I trymestrze ciąży.
Toksoplazmoza w ciąży - objawy
Objawy toksoplazmozy w ciąży niejednokrotnie się nie pojawiają, dlatego możemy się o niej nawet nie dowiedzieć. To, czy wystąpią one później, uzależnione jest od kilku czynników, takich jak: wiek, układ odpornościowy, a także inne dolegliwości. Co ciekawe, ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem pacjentki, a jest to wynikiem osłabionego układu immunologicznego. Objawy zakażenia toksoplazmozą w ciąży występują u około 10% zainfekowanych pacjentek. Są one podobne do tych towarzyszących mononukleozie. Możemy do nich zaliczyć powiększone węzły chłonne, wzmożoną potliwość, większe zmęczenie oraz bóle mięśni i głowy. Ciężarna może również skarżyć się ogólnie na złe samopoczucie oraz gorączkę. W razie zauważenia u siebie jakichkolwiek symptomów warto natychmiastowo zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który podejmie odpowiednią diagnostykę i wdroży skuteczne leczenie.
Toksoplazmoza w ciąży - leczenie
Leczenie toksoplazmozy w ciąży bywa niezwykle trudne i uciążliwe. Jednak jest ono konieczne, dlatego ciężarna, u której zdiagnozowano chorobę, koniecznie musi się z nim zmierzyć. Pozwoli to na poradzenie sobie z problemem i urodzenie zdrowego maluszka. W celu wyleczenia toksoplazmozy w ciąży, kobiecie podaje się spiramycynę, która jest antybiotykiem makrolidowym. Jest to w pełni bezpieczna substancja zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Jednak jej działanie jest ograniczone tylko w momencie, w którym nie doszło jeszcze do transmisji zakażenia. W przeciwnym przypadku substancję zastępuje się pirymetaminą oraz kwasem folinowym, przenikającymi przez łożysko.
Toksoplazmoza w ciąży - skutki
Toksoplazmoza wrodzona jest groźna dla nienarodzonego dziecka, dlatego należy wdrożyć jej skuteczne leczenie. Jeśli do zarażenia chorobą dojdzie w I trymestrze ciąży, niestety najczęściej dochodzi do poronienia. Jednak nawet mimo donoszenia ciąży przy występowaniu toksoplazmozy, znacząco wzrasta ryzyko ciężkich powikłań. Wielokrotnie zostały udokumentowane przypadki toksoplazmozy wrodzonej skutkującej zapaleniem mózgu czy upośledzeniem psychoruchowym lub umysłowym dziecka. Wrodzona toksoplazmoza skutkuje również powiększeniem wątroby oraz śledziony, a także licznych chorób oczu. Możemy zaliczyć do nich ropne stany zapalne oraz liczne schorzenia siatkówki i naczyniówki.
Odpowiednie przygotowanie się do tak znaczącego wydarzenia, to również wdrożenie właściwych akcesoriów, jak balonik aniball. Akcesorium pomoże zarówno w fizycznym, jak i psychicznym przygotowaniu się do porodu.