Dlaczego w ciąży ciężko się oddycha?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, w którym pojawia się wiele emocji. Są one wynikiem nie tylko oczekiwania na nowego potomka, ale również różnych dolegliwości, z którymi przychodzi zmagać się ciężarnej. Jedną z nich jest ciężkie oddychanie, co powoduje wyjątkowy dyskomfort i stres, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Dlaczego w ciąży ciężko się oddycha?
Jak oddychać w ciąży? Trudności z oddychaniem w ciąży
Czy rzeczywiście ciężko się oddycha w ciąży i co jest tego wynikiem? Okazuje się, że już nawet w I trymestrze można mieć problemy z mówieniem oraz oddychaniem w ciąży. Ciąża jest okresem zmieniającym wiele w życiu i ciele kobiety a jej przebieg często bywa zaskakujący i niejednokrotnie trudny, zwłaszcza dla kobiety, która spodziewa się pierwszego potomka. Trudności w oddychaniu w ciąży może mieć nawet 70% kobiet. Do najczęściej zaliczanych problemów możemy zaliczyć spłycenie oddechu oraz duszności. Są to częste dolegliwości, jednak musimy pamiętać, że w największym stopniu uzależnione są one od organizmu kobiety, dlatego ciężko je zestandaryzować. Oddychanie to niezwykle złożony proces, na który wpływa wiele czynników, a już samym ciążą wprowadza ogromne zamieszanie w całym organizmie. Dlatego tak istotne jest, by w trakcie tak nadzwyczajnego stanu, nauczyć się trenowania oddechu, co pozwoli na lepsze panowanie nad nim i ograniczenie stresu. Pozwoli to na znaczącą poprawę samopoczucia, a także codziennego funkcjonowania, co przełoży się na jego jakość, a także na usprawnienie przebiegu całego porodu.
Trudności z oddychaniem w ciąży - przyczyny
Trudności w oddychaniu w ciąży w głównej mierze wynikają z zachodzących w tym okresie w organizmie zmian hormonalnych. Są one również skutkiem zwiększonego obciążenia serca, a także zmian mechanicznych związanych z rosnącą macicą. W pierwszym trymestrze największy wpływ na trudności z oddychaniem ma progesteron odpowiadający za utrzymanie oraz rozwijanie ciąży. Jest on także stymulatorem centralnego ośrodka oddechowego, w wyniku czego działa jak silnik wyzwalający oddechy. Progesteron przyczynia się do zwiększenia jego wrażliwości na stan dwutlenku węgla, którego nasz organizm chce się pozbywać, gdy jest on w nadmiarze. Taka sytuacja może być przyczyną szybszego oddechu, a niejednokrotnie hiperwentylacji. Problemy z oddychaniem w pierwszym trymestrze związane są również ze zwiększaniem objętości krwi, co jest wynikiem szybszej pracy serca. Układ oddechowy oraz płuca mają za zadanie całą, zwiększoną ilość krwi utlenić, a także dostarczyć zarówno do wszystkich narządów, jak i do macicy.
W drugim trymestrze trudności z oddychaniem w ciąży mogą być wynikiem nie tylko zmian hormonalnych oraz kardiologicznych, ale również zaburzeń mechanicznych. Macica oraz dziecko stają się coraz większe, w wyniku czego zajmują więcej miejsca w jamie brzusznej. Przekłada się to na większe trudności w oddychaniu w ciąży.
Natomiast w trzecim trymestrze niektóre ciężarne mogą odczuwać poprawę z oddychaniem, ponieważ wszystko zależy od tego, jak ułożone jest maleństwo w macicy. Pod koniec ciąży zaczyna się przesuwać niżej, w kierunku miednicy, dzięki czemu może mniej uciskać na przeponę. Co więcej, w tym okresie w wyniku działania hormonów, drogi oddechowe ulegają rozszerzanie, co zwiększa przepływ powietrza w płucach.
Jak oddychać w ciąży? Przygotowanie do porodu
Odpowiednie przygotowanie do porodu pozwoli na jego sprawniejszy i mniej bolesny przebieg. Jednym z najskuteczniejszych przeznaczonych do tego produktów, w który warto zaopatrzyć się na kilka tygodni przed porodem, jest balonik Aniball. To fantastyczne urządzenie pozwalające na przygotowanie do porodu zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Akcesorium umożliwia uniknięcie urazów krocza podczas porodu oraz maksymalną naukę panowania nad własnym ciałem i jego sprawnym rozluźnianiem. Co więcej, balonik pomoże w przygotowaniu krocza do obwodu główki maleństwa, a także wzmocnienie mięśni dna miednicy po porodzie.