Czy w ciąży można morsować

Ciąża trwa 9 miesięcy i można debatować nad tym, czy to dużo, czy mało. Najwięcej do powiedzenia mają na ten temat oczywiście ciężarne, które często mogą odczuwać, że czas szczególnie się dłuży. Przygotowania do powitania na świecie nowego członka rodziny to nie wszystko - tak samo ważne jest również dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej mamy. Jeśli spodziewasz się dziecka, możesz czuć ochotę na poszukiwanie nowych aktywności, dzięki którym miło spędzisz czas jeszcze przed narodzinami malucha. Jednym z takich działań może wydawać Ci się morsowanie, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne również w Polsce. Czy morsowanie w ciąży jest bezpieczne?

Morsowanie w ciąży a przygotowanie do porodu 

Zwolenników morsowania nie brakuje nie tylko na całym świecie, ale również w naszym kraju. Aktywność, która w przeszłości była charakterystyczna przede wszystkim dla mieszkańców chłodniejszego klimatu, obecnie dzięki upowszechnianiu wiadomości na ten temat rozpowszechnia się wszędzie. Nie dziwi więc fakt, że nawet ciężarne są zainteresowane morsowaniem w ciąży. Czas oczekiwania na przyjście malucha na świat to wyjątkowa okazja do szczególnego zadbania o swoje zdrowie, również (a może i zwłaszcza!) w kontekście fizycznym. Podczas porodu organizm jest wystawiony na duże wyzwanie, dlatego warto podjąć odpowiednie przygotowania. Mogą one dotyczyć sprawności fizycznej oraz ogólnej poprawy wydolności. W odniesieniu do takich zasad coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące tego, czy można morsować w ciąży. Odpowiedź jest złożona i ma na nią wpływ kilka istotnych czynników. 

Najważniejsze korzyści morsowania 

Morsowanie jest szczególną aktywnością, która z pewnością spodoba się przede wszystkim osobom towarzyskim. Nie można mówić o bezpiecznym uprawianiu morsowania w samotności, ponieważ gwałtowne zmiany temperatury otoczenia zawsze wymagają pewnej kontroli. Biorąc jednak pod uwagę to, jak ciekawe może być morsowanie, łączenie się w większe grupy morsów zdecydowanie jest dużą zaletą, a nie wadą. Zasada spędzania czasu w grupie jest szczególnie ważna w odniesieniu do morsowania w ciąży. Stan przyszłej mamy wymaga kontroli, tym bardziej przy aktywnościach pobudzających organizm do pracy. 

Dla niektórych sama idea morsowania w ciąży wydaje się wręcz absurdalna, jednak miłośnicy takiej formy spędzania wolnego czasu nie widzą w tym nic dziwnego. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na liczne zalety regularnego morsowania. W tej grupie zdecydowanie najczęściej wymienia się znaczne podwyższenie odporności organizmu, a także poprawę jego wydolności. Poprawnie prowadzone morsowanie może mieć również pozytywny wpływ na stan skóry oraz widoczną gołym okiem redukcję cellulitu. Zainteresowanie tym, czy można morsować w ciąży, wynika również ze zwiększenia wydolności układu sercowo-naczyniowego. Oprócz tego do korzyści morsowania należy również zaliczyć regenerację stawów i kości, redukcję stanów zapalnych oraz ogólną poprawę samopoczucia. 

Czy morsowanie w ciąży jest bezpieczne? 

Morsowanie zdecydowanie prezentuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, zatem czy tak samo jest również w odniesieniu do morsowania w ciąży? Choć ten temat może budzić pewne kontrowersje, to morsowanie ciężarnych może być bezpieczne. To naturalne, że oprócz regularnych ćwiczeń mięśni dna miednicy kobieta spodziewająca się dziecka chce działać aktywnie. Zadając sobie pytanie, czy można morsować w ciąży, należy spojrzeć na całą sprawę z indywidualnej perspektywy. Nie ma żadnych przeciwwskazań do takiego morsowania, jednak tylko wtedy, gdy kobieta morsowała już przed ciążą. Takie doświadczenie bardzo dużo mówi o reakcji organizmu na wejście do zimnej wody. Co więcej, ciało jest już na to przygotowane. 

Aktywność a bezpieczeństwo dziecka - czy można morsować w ciąży?

Zaniepokojeni samą ideą morsowania w ciąży najczęściej podnoszą bezpieczeństwo dziecka jako swój koronny argument. W tym miejscu należy szczególnie podkreślić, że wody płodowe utrzymują temperaturę właściwą dla organizmu matki. Podczas morsowania wychładza się jedynie skóra oraz warstwa podskórna, a sam proces trwa zaledwie kilka minut.