Czy stosowanie marihuany w ciąży jest bezpieczne?

W ciąży występuje wiele różnych objawów, które mogą wydawać się strasznie męczące dla przyszłej mamy. Duża część próbuje znaleźć sposób na to, aby pozbyć się dolegliwości w postaci mdłości, niepokoju, zaburzeń lękowych czy wymiotów i z tego powodu mogą chcieć one sięgać po różne metody zapobiegawcze. W tym biorą pod uwagę stosowanie marihuany. Jej wpływ na ciąże to odwieczny temat tabu, jednak trzeba przyznać, że faktycznie może ona złagodzić pewne objawy. Także, skąd można wiedzieć, czy marihuana szkodzi w ciąży? Warto temu się przyjrzeć jak najbardziej się da.

Czy marihuana szkodzi w ciąży?

Czas ciąży dla wielu przyszłych mam jest pięknym i ekscytującym momentem, jednakże wiąże się on z wieloma uporczywymi dolegliwościami, z którymi nie każda kobieta daje sobie radę i wolałaby jakoś im zapobiec. Niektóre z nas szukają rozwiązań wszędzie, w tym w marihuanie. Czując poranne mdłości, zwykłe ruchy stają się bolesne lub inne tego typu objawy, wizja zapalenia sobie jointa może być faktycznie kusząca, ponieważ wprowadzając THC do organizmu wiemy, że może to przynieść ukojenie. Jednakże najpierw lepiej jest zapoznać się z tym, czy nie będzie to szkodziło płodowi, ani Tobie. Badania są podzielone, ponieważ część mówi, że marihuana w niewielkich ilościach nie powinna zaszkodzić, a druga część obala tę teorię. Jak jest naprawdę? Zawsze lepiej uważać z substancjami mającymi potencjalnie szkodliwy wpływ na zdrowie płodu, lepiej minimalizować ryzyko niż doprowadzić do niechcianych konsekwencji.

Marihuana a ciąża - potencjalne zagrożenia

Jedną z substancji znajdujących się w konopi indyjskiej jest psychoaktywne THC. Przenika ono przez łożysko, przez co może powodować różne zaburzenia w mózgu dziecka i mieć wpływ na jego niską masę urodzeniową. Udowodniono również, że u dzieci, których matki zażywały w ciąży te substancje, istnieje większe ryzyko rozwoju psychopatologii, a także wystąpienia zaburzeń autystycznych.

Kolejnymi zagrożeniami, jakie mogą wystąpić, jest przedwczesny poród, mały obwód głowy noworodka lub nawet jego śmierć. Przeprowadzono pewne badania na gryzoniach, z których wynikało, że istnieje możliwość wystąpienia problemów poznawczych u osób, których matki stosowały marihuanę podczas ciąży. Ponadto warto wziąć pod uwagę fakt, że w ziele mogą występować równocześnie inne substancje szkodliwe, takie jak na przykład pleśń, pestycydy, czy bakterie. Wszystko to może zaszkodzić płodowi.

Stosowanie CBD w ciąży

Okazuje się, że pomocne dla ciężarnych kobiet może być stosowanie CBD, które pomoże zmniejszyć nudności, wymioty, a także i łagodzi ból, stany lękowe oraz poprawia sen. Ponadto istnieją szanse, że może wpłynąć na tworzenie się różnych nowych połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że nie ma badań, które mogłyby potwierdzać bezpieczeństwo substancji, z tego względu nie jest ona zalecana.

Czy w ciąży można palić marihuanę

Niestety, ale nie ma możliwości na to, aby jednoznacznie stwierdzić, czy w ciąży można palić marihuanę. Badania, jakie zostały przeprowadzone dotychczas pod kątem wpływu konopi na stan zdrowia matki i noworodka dają niezwykle sprzeczne sygnały. Powód jest prosty - wszystkie obierają różną metodykę, a już przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na fakt, że w wielu pracach nie udało się odróżnić do tej pory pozornej korelacji od faktycznej przyczynowości.

W dodatku badania tego typu odbywają się na małych grupach, przez co bardzo ciężko jest się odnieść do ogółu populacji ciężarnych, ponieważ wartość statyczna jest za niska. Innymi powodami, przez które jest trudno dokładnie wybadać jaki wpływ ma marihuana na płód jest między innymi to, że badania wykorzystujące konopię na kobietach w ciąży można uznać za nieetyczne. Z jakiego powodu? Ponieważ obowiązuje słynna zasada ostrożności, przez którą naukowcy mają związane ręce. Kolejnym powodem jest to, że metabolizm THC jest skomplikowany. Tak naprawdę czas jego utrzymywania się w moczu jest zależy od tego, jak często ktoś pali marihuanę i w jakim jest stanie.

Z tego wszystkiego można rozumieć to, że nie warto jest ryzykować i sięgać po marihuanę, ponieważ zostało wykonane zbyt mało badań, aby móc udowodnić jej bezpieczeństwo w czasie ciąży.