Jak przetrwać upały w ciąży? Praktyczne porady

Wysokie temperatury potrafią być bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Utrudniają normalne funkcjonowanie i osłabiają organizm. Jednak szczególnie męczące są dla przyszłych mam. Jak radzić sobie z upałami w ciąży? W jaki sposób zapewnić sobie ulgę podczas wysokich temperatur? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Jak przetrwać upały w ciąży? Podstawowe wskazówki

Upały w czasie ciąży potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Powodują osłabienie i wzmagają inne dolegliwości m.in. takie jak opuchlizna czy problemy skórne. Z tego względu należy odpowiednio zadbać o swój organizm w okresie letnim. Dowiedz się także jak bezpiecznie korzystać z basenu w czasie ciąży.

Odpowiednie nawodnienie

Podczas upałów w ciąży bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Pamiętaj, że im więcej płynów przyjmujesz, tym mniejsza szansa na pojawienie się uciążliwych obrzęków. Najlepiej spożywać ok. 2,5 l wody dziennie. Zalecamy jednak odstawienie wody niskozmineralizowanej na rzecz średniozmineralizowanej, zawierającej większe stężenie magnezu i wapnia. Przyjmując większą ilość tych minerałów, zmniejszysz ryzyko występowania bolesnych skurczów mięśni.

Lekkostrawna dieta bogata w warzywa i owoce

Kolejnym sposobem na to, jak przetrwać upały w ciąży, jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Pamiętaj jednak, że przed jedzeniem należy je dokładnie wypłukać, aby uniknąć zarażenia toksoplazmozą. Pasożyty wywołujące to schorzenie często znajdują się na owocach i jarzynach, w pobliżu których spacerował zarażony kot. Jednak spożywanie czystych warzyw i owoców bardzo dobrze wpłynie na Twój organizm. Uzupełnią one braki w witaminach i minerał, a dodatkowo nawodnią organizm. W okresie ciąży szczególnie poleca się warzywa bogate w kwas foliowy i żelazo, gdyż zmniejszają one ryzyko niedokrwistości. Do takich warzyw zalicza się kapusta, brokuł, sałata i brukselka. Podczas upałów, warto także sięgać po owoce bogate w wodę, takie jak arbuzy czy melony. Świetnie nawadniają one organizm i przynoszą ulgę. Możesz również przygotować domowe sorbety.

Unikanie silnie nasłonecznionych miejsc i odpowiedni dobór kosmetyków

Następną metodą ma to, jak radzić sobie z upałem w ciąży, jest unikanie szczególnie nasłonecznionych, dusznych miejsc. Przede wszystkim kobiety ciężarne powinny dużo odpoczywać w trakcie upałów i unikać przebywania na słońcu w godzinach 12-16, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Powinny także dbać o odpowiednią temperaturę swojego otoczenia i w tym celu wietrzyć swoje wnętrza. Warto również zaopatrzyć się we wiatraki lub klimatyzację, czyli urządzenia, które zapewnią ciężarnej przyjemne uczucie chłodu i zapobiegną przegrzaniu. Ponadto w upalne dni najlepiej przebywać w miejscach zacienionych, w których nie jesteśmy wystawieni bezpośrednio na działanie promieniowania słonecznego. Jeśli jednak chcesz wyjść na słońce, pamiętaj o odpowiedniej ochronie. Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na przebarwienia skórne ze względu na zmiany hormonalne. Z tego względu powinny stosować kosmetyki zawierające filtry UV z wysokim SPF. W gorące dni kobiety ciężarne mogą sięgnąć również po chłodzące hydrolaty, wody termalne i mgiełki do ciała. Zapewniają one natychmiastową ulgę, orzeźwienie i pomagają zapobiegać zasłabnięciom.

Wybór przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin

Jak przetrwać upały w ciąży? Wybierać przewiewne ubrania z lekkich, naturalnych tkanin. Warto wybrać ciuchy szyte z lnu, bawełny, wiskozy czy muślinu. Należy jednak zrezygnować z ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów, takich jak nylon, akryl czy poliester. Niestety są to tkaniny nieoddychające, które wzmagają pocenie się i często powodują odparzenia. Ponadto nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza i utrudniają zachowanie higieny. Podczas upałów pamiętaj także o nakryciu głowy. Sięgnij po kapelusz lub czapkę z daszkiem. Te dodatki podkreślą Twoje stylizacje, a przede wszystkim zadbają o ochronę głowy przed promieniowaniem słonecznym. Dzięki temu skutecznie zabezpieczysz się przed udarem słonecznym i wieloma dolegliwościami.