33. tydzień ciąży - jak wygląda i który to miesiąc?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, kiedy to może się ona odpowiednio przygotować do nowej roli - mamy. Nie bez powodu tak wiele mówi się o szczególnym charakterze tego czasu. W jego trakcie rozwija się nowe życie, które w odpowiednim momencie pojawi się na świecie. Nic więc dziwnego, że kobiety ze szczególną uwagą śledzą każdy etap, w tym również 33 tydzień ciąży. Który to miesiąc i czego można się po nim spodziewać?
33 tydzień ciąży - który to miesiąc?
Każdy etap ciąży charakteryzuje się nieco innymi, specyficznymi cechami, dzięki którym można łatwo rozpoznać, w którą fazę obecnie wchodzi kobieta ciężarna. Warto posiadać tę podstawową wiedzę, gdyż może ona znacznie wpłynąć na komfort psychiczny, jeśli chodzi o przygotowanie do powitania dziecka na świecie. Nie od dzisiaj wiadomo, że ciąża może być też stresującym czynnikiem dla przyszłej mamy, szczególnie jeśli to pierwsze tego typu wydarzenie w jej życiu. Jednak niezależnie od wcześniejszych doświadczeń, świadomość własnego ciała oraz procesów w nim zachodzących jest kluczowa w trakcie przygotowania do porodu.
Oprócz aspektu psychicznego warto zadbać także o kwestie fizyczne. W tej kategorii pomocny może okazać się balonik Aniball, ułatwiający przygotowanie mięśni dna miednicy do wyjątkowego wysiłku, jakim jest poród siłami natury. To narzędzie zmniejsza ryzyko konieczności nacięcia krocza podczas porodu, dlatego stanowi istotny element profilaktyki dotyczącej narządów intymnych. O jego stosowaniu warto jednak pomyśleć później niż w 33. tygodniu ciąży, kiedy to organizm nie jest jeszcze w pełni gotowy.
Inne kwestie powinny zaprzątać głowę przyszłej mamy, jeśli chodzi o ten konkretny etap, czyli 33 tydzień ciąży. Który to miesiąc? Ten czas to połowa 8 miesiąca. Ciało kobiety wkracza wtedy w szczególny etap, w którym powoli rozpoczyna przygotowywać się do porodu. Jest to naturalny proces i nie musi być w żaden sposób dodatkowo wspomagany. Wraz z coraz intensywniejszym wzrostem dziecka organizm sam wie, kiedy należy rozpocząć pierwsze działania w przypadku coraz szybciej zbliżającego się rozwiązania.
33 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
Kwestie związane z dzieckiem są zdecydowanie najczęściej poruszane przez wszystkie kobiety na każdym etapie ciąży. Niezależnie od danego tygodnia przyszła mama z pewnością chce jak najlepiej wiedzieć, jak wygląda jej maluch i co obecnie zmienia się w jego wyglądzie. Posiadanie wiedzy na ten temat niejako pozwala połączyć się z nowym członkiem rodziny, jednocześnie przygotowując się na powitanie go na świecie.
Coraz bliższy termin porodu zwiastuje wejście w 33. tydzień ciąży. Jak wygląda dziecko w tym czasie? To ważny etap, jeśli chodzi o rozwój malucha, ponieważ jego proporcje coraz bardziej zaczynają przypominać te, które przybierze w dniu porodu. Finalnie wykształca się nos, a także jego charakterystycznie zadarty czubek. Warto również zwrócić uwagę na budowę kości, które w 33. tygodniu ciąży są już coraz bardziej twarde, dzięki czemu dziecko zyskuje odpowiednią stabilność. Układ nerwowy jest coraz mocniej rozwinięty. Ten czynnik rozwoju sprawia, że maluch staje się bardziej skłonny do zabaw w brzuchu mamy, często wykonując gwałtowne ruchy. Może to powodować gorsze samopoczucie ciężarnej z uwagi na obciążenie związane z wyjątkowo intensywną ruchliwością maluszka. Dziecko ma w tej materii ułatwione zadanie, ponieważ w 33. tygodniu ciąży w macicy znajduje się bardzo dużo płynu owodniowego - jego ilość jest na tym etapie największa, biorąc pod uwagę całą ciążę. Maluch na tym etapie nie zważa na mniejszą ilość miejsca, próbując rozprostowywać ręce oraz nogi.
33 tydzień ciąży - waga dziecka
Jeśli zastanawiasz się, co charakterystycznego jest w 33. tygodniu ciąży i jak wygląda dziecko, to z pewnością interesuje Cię także jego waga. W trakcie tego czasu masa malucha osiąga blisko 2 kilogramów, natomiast długość ciała zazwyczaj oscyluje w granicach 43 cm. Co ważne, na tym etapie ciąży dziecko coraz mocniej zaczyna przygotowywać się do przyjścia na świat, obracając się w macicy mamy główką do dołu.
Dowiedz się kiedy najpóźniej zaczyna bić serce płodu!