Jak szybko i skutecznie podnieść progesteron w ciąży?
Progesteron to żeński hormon płciowy, który wytwarzany jest przez: nadnercza, ciałko żółte występujące w fazie po owulacji, a także w łożysku podczas ciąży. Nic więc dziwnego, że przyszłe mamy martwią się jego niższą zawartością. Niewystarczająco wysoka zawartość progesteronu oznacza, że błona macicy nie jest przystosowana do przyjęcia zarodka, co jest spowodowane słabym ukrwieniem i cienką strukturą. Zarodek przez to nie ma szans na prawidłowy rozwój, natomiast sama mama także cierpi z powodu bólów w podbrzuszu, czy skurczów macicy. Może się u niej pojawić także plamienie. Dlatego głowę niejednej kobiety zaprzątają pytania o to, jak zwiększyć progesteron w ciąży. Są na to zarówno naturalne sposoby jak i te wsparte farmakologią.
Jak naturalnie podnieść progesteron w ciąży?
Zastanawiałaś się nad tym jak podwyższyć progesteron w ciąży? Odpowiedzi na rozwiązanie tego problemu w naturalny sposób jest kilka. Są to przede wszystkim: odpowiednia dieta, właściwa masa ciała, a także uprawianie umiarkowanego wysiłku fizycznego i zachowanie spokoju, za sprawą np. różnego rodzaju praktyk.
Dieta
Pierwszą kwestią, którą przyszłe mamy biorą pod uwagę jest zawsze naturalne rozwiązanie różnego rodzaju problemów. Ze zbyt niskim poziomem progesteronu można uporać się dietą. Aby organizm był odpowiednio zaopatrzony w progesteron należy wprowadzić do swojej diety produkty bogate przede wszystkim w cynk, magnez, a także witaminy: B6, E i C. Oprócz tego istotne jest spożywanie produktów wysokich w L-argininę oraz błonnik pokarmowy. Te składniki odżywcze mają nieodzowny wpływ na układ hormonalny, co pozwoli Ci na zadbanie o odpowiednią produkcję progesteronu.
Cynk
Minerał ten odpowiada za prawidłową syntezę żeńskich hormonów płciowych. Znaleźć go można w takich produktach jak: owoce morza, kasza gryczana, chude mięso, a także w pestkach dyni czy soczewicy.
Magnez
Pobudza wydzielanie progesteronu za sprawą ciałka żółtego. Znajdziesz go w: gorzkiej czekoladzie o zawartości min. 75% kakao czy w szpinaku.
Witamina B6
Także wspiera pracę żeńskich hormonów. Sięgaj po: banany, ryby morskie i groch.
Witamina E
Pomaga w zwiększaniu przepływu krwi w narządach rodnych. Rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego warto jeść: orzechy laskowe i pstrąga.
Witamina C
Wspiera ona także wydzielanie progesteronu i jest przeciwutleniaczem. Warto sięgnąć po paprykę czerwoną i żółtą, jarmuż, a także cytrusy.
L-arginina
Aminokwas wpływający na zwiększenie przepływu krwi w organizmie, znajdziesz go w: produktach mlecznych i ciecierzycy.
Błonnik pokarmowy
Poprawia pracę jelit, wpływając na wchłanianie odpowiednich ilości estrogenu podczas procesu trawienia.
Odpowiednia masa ciała
Oprócz tego bardzo duży wpływ ma także utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Jej nieodpowiednia wartość jest niezdrowa dla każdego, szczególnie dla kobiety, w której rozwija się nowe życie. Zbyt duża zawartość tłuszczu może z kolei prowadzić do produkcji zbyt dużej ilości estrogenu z testosteronu, co może skutkować problemami z utrzymaniem ciąży.
Umiarkowany wysiłek fizyczny
Zaleca się także uprawianie zrównoważonego wysiłku fizycznego, który pozwoli na odpowiednie dotlenienie i odżywienie organizmu. Należy jednak zachować umiar w tego rodzaju działaniach. Zbyt wysoki wysiłek wpływa na (hormon stresu) kortyzol, który natomiast może negatywnie oddziaływać na progesteron.
Wyciszenie i spokój ducha
Istotne jest także wyciszenie, które będzie miało bezpośredni wpływ na obniżenie kortyzolu. Dobrym rozwiązaniem jest zaczęcie praktykowania jogi dla ciężarnych bądź medytacji. Niezwykle znaczące będą także długie i wyciszające spacery czy zapoznanie się z tematyką mindfulness.
Jak zwiększyć poziom progesteronu w ciąży?
Gdy naturalne sposoby nie są wystarczające, a Ty nadal zastanawiasz się jak podnieść progesteron w ciąży, niezbędne może okazać się zastosowanie środków farmakologicznych. Mogą one zostać zapisane przez lekarza. Ciężarna zostanie wtedy poproszona o zażywanie tzw. progestagenów, jest to nic innego jak progesteron w formie syntetycznej. Wprowadzając jakiekolwiek zmiany trybu życia należy skonsultować się z lekarzem.