Najpopularniejsze zachcianki kobiet w ciąży
Bez wątpienia zachcianki ciążowe to temat, z którym zetknęła się każda przyszła mama. Ciężarna często doświadcza pokusy jedzenia potraw i produktów, za którymi do tej pory nie przepadała. Równie często następuje łączenie ze sobą produktów, których smaki niekoniecznie do siebie pasują. Jakie są najczęstsze zachcianki w ciąży i jak powstają?
Jakie są zachcianki w ciąży?
Często zachcianki ciążowe utożsamiane są ze spodziewaną płcią dziecka. Jest to popularny mit, według którego kobieta mająca ochotę na potrawy kwaśne będzie mamą chłopca, zaś ta zajadająca się słodyczami, może spodziewać się córeczki. Podobna teoria głosi, że w przypadku, w którym ciężarna objada się produktami bogatymi w białko, na świat przyjdzie chłopczyk.
Prawdziwą przyczyną wspomnianych zachcianek dotyczących jedzenia jest znacząca zmiana gospodarki hormonalnej, a także niedobory witamin oraz minerałów. To właśnie te czynniki odpowiedzialne są za to, że przyszła mama ma ochotę na konkretną potrawę lub smak.
Zachcianki w ciąży na kwaśne i słone
Podczas ciąży gospodarka hormonalna oraz metabolizm znacząco się zmieniają. Wtedy zmieniają się również preferencje żywieniowe kobiety. W przypadku, w którym pojawia się tzw. “zachcianka ciążowa”, może to świadczyć o tym, że ciężarnej brakuje jakiegoś pierwiastka.
W przypadku zachcianki na kwaśne rzeczy, jak cytrusy bądź kiszonki można doszukiwać się niedoboru witaminy C. Ogórki kiszone oraz kapusta to zdecydowanie najczęściej wybierane przekąski przez ciężarne. Równie popularne są także wszelkiego rodzaju cytrusy, jak pomarańcze czy mandarynki. Przyszłe mamy nie mogą obejść się także bez popularnego jedzenia typu fast food, gdzie znacząco przeważają hamburgery, kebaby czy frytki.
Zachcianki w ciąży na słodkie
Duża chęć na słodycze również może świadczyć o konkretnych niedoborach. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na poziom magnezu w organizmie. Słodkimi faworytami ciężarnych bez wątpienia są czekoladowe batoniki, lody, krówki, pączki czy też zdrowsze truskawki, maliny oraz borówki. Warto jednak pamiętać, aby zachować rozwagę i nie jeść więcej, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne. W drugim oraz trzecim trymestrze ciąży wynosi ono od 300 do 500 kalorii więcej niż normalnie. Należy bezwzględnie pamiętać, że ciąża nie jest usprawiedliwieniem dla niezdrowej diety.
Co jeść, a czego unikać?
Wiemy, jak ciężka do przezwyciężenia potrafi być żądza jedzenia - zwłaszcza w okresie ciąży! Należy jednak pamiętać, że w tym czasie kobieta odpowiada nie tylko za siebie, ale także za noszone dziecko. Z tego też względu, warto zapoznać się z produktami, które mogą pozostać w Twoim jadłospisie, a także z tymi, których lepiej unikać.
Kiszonki stanowią znakomity probiotyk, a także źródło wielu witamin i minerałów. Dodatkowo wpływają bardzo pozytywnie na pracę żołądka oraz jelit. W Twoim jadłospisie powinny pozostać także warzywa i owoce dostarczane nawet w formie pięciu porcji dziennie. Niezwykle istotne jest także regularne przyswajanie posiłków, które zostały odpowiednio zbilansowane.
Pamiętaj jednak, że uleganie ciążowym zachciankom od czasu do czasu nie stanowi niczego złego. Nie jest jednak wskazane, aby kobieta ciężarna często jadła produkty wysokoprzetworzone, zwłaszcza te z kategorii fast foodów i szeroko pojętego " śmieciowego jedzenia". Posiadają one bardzo niską wartość dietetyczną, a dodatkowo są bogate w tak zwane “puste kalorie".
W okresie ciąży pamiętaj również, aby koniecznie wyeliminować ze swojego jadłospisu potrawy zawierające surowe mięso, owoce morza czy ryby. Ich zjedzenie może grozić zakażeniem toksoplazmozą. Kobieta ciężarna powinna również zaprzestać spożywania sushi, steków, tatara, a także surowych jajek, ponieważ mogą prowadzić do zakażenia salmonellozą bądź czerwonką bakteryjną.
Warto również wiedzieć, że będąc w ciąży, należy wykluczyć ze swojej diety wszelkiego rodzaju desery, koktajle bądź ciasta typu sernik na zimno. Zakazane są także sery pleśniowe oraz, co oczywiste, alkohol. Niedozwolone produkty stanowią również napoje zawierające kofeinę – mogą one znacząco zaburzać rytm serca, narażając zarówno matkę, jak i dziecko. Dowiedz się także czego nie wolno robić w 3. trymestrze ciąży.