Nie mogę zajść w drugą ciążę - dlaczego?

Wiele kobiet skarży się na problem z zajściem w drugą ciążę. Znaczna część z nich nie zdaje sobie sprawy, że przyczyną tego może być niepłodność wtórna. Dolegliwość ta dotyka sporej części Pań. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z czego wynika to zaburzenie i co zrobić, aby je zdiagnozować oraz wyleczyć, zapoznaj się z naszym artykułem.

Nie mogę zajść w drugą ciążę - jaka może być tego przyczyna?

Najczęstszą przyczyną problemów z ponownym zajściem w ciążę jest niepłodność wtórna. Można ją rozpoznać, gdy starania o dziecko nie przynoszą rezultatów przez ponad 6 miesięcy. Istnieje wiele jej przyczyn. Zalicza się do nich m.in. endometriozę, wiek, zespół policystycznych jajników, niedrożność jajowodów, zaburzenia owulacji czy choroby zakaźne. W niektórych przypadkach niepłodność wtórna wynika z prowadzenia nieodpowiedniego trybu życia i stosowania części leków. Aby ustalić jej rzeczywistą przyczynę, należy udać się do odpowiedniego specjalisty.

Problem z zajściem w drugą ciążę - co robić?

Jeśli długotrwałe starania o dziecko nie przynoszą żadnych efektów, można podejrzewać niepłodność wtórną. Jednak, aby potwierdzić tę hipotezę, należy udać się do specjalisty - najlepiej lekarza z kliniki leczenia niepłodności. Należy pamiętać, że tę przypadłość można leczyć i nie przekreśla ona szans na ponowne zajście w ciążę.

Udając się do lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności, musimy liczyć się z tym, iż jedna wizyta nie rozwiąże problemu. Leczenie tej dolegliwości to proces. Na początku specjalista przeprowadza wywiad medyczny, następnie wykonuje badania fizykalne, obrazowe i laboratoryjne. Zdarza się, że konieczne jest wykonanie dodatkowych działań, np. histeroskopii czy laparoskopii. Dzięki odpowiedniej diagnostyce możliwe jest poznanie przyczyn zaburzenia oraz rozpoczęcie leczenia.

Należy pamiętać, że leczenie niepłodności wtórnej dobierane jest indywidualnie. Zależy ono od przyczyny zaburzenia. Najczęściej terapia polega na zmianie stylu życia, inseminacji, odstawieniu pewnych leków lub farmakoterapii w celu ustabilizowania hormonów.

Nie mogę zajść w drugą ciążę - jakie badania?

Gdy już znasz odpowiedź na pytanie: “Czemu nie mogę zajść w drugą ciążę?”, zapewne zastanawiasz się, jakie badania powinnaś wykonać, aby upewnić się, iż przyczyną zaburzenia jest niepłodność wtórna. Otóż jeśli przez dłuższy czas staracie się z partnerem o drugie dziecko, jednak nie przynosi to żadnych rezultatów, należy odwiedzić lekarza. Ten zleci wykonanie podstawowych badań, jak USG narządów rodnych, badania hormonalne (TSH, FT3, FT4, FSH, AMH, LH, prolaktyna, estrogeny) oraz badanie AMH - rezerwy jajnikowej. Niekiedy konieczne jest również przeprowadzenie kontroli drożności jajowodów, testu owulacyjnego i testu PCT. Często lekarze zalecają dodatkowo wykonanie badań partnerowi. Najczęściej od mężczyzny pobierane jest nasienie w celu sprawdzenia jakości i ilości plemników.

Jeśli podstawowe badania nie odpowiedzą na pytanie, dlaczego trudno zajść w drugą ciążę, lekarz zleci skontrolowanie aspektów genetycznych. W tym celu razem z partnerem będziecie musieli udać się do genetyka, który przeprowadzi z Wami dokładny wywiad i podda Was analizie kariotypu (zestawu wszelkich chromosomów). Jeśli jednak analiza ta również nie dostarczy informacji o przyczynie niepłodności, konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań w celu sprawdzenia, czy któreś z Was nie choruje mukowiscydozę. Zdarza się także, że przyczynę niepłodności stanowi wiek. Wtedy badania nie wskazują jednoznacznej przyczyny problemów.

Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę? Czy to kwestia wieku?

Zdarza się, że mimo wykonania wielu badań nie udaje się ustalić konkretnej przyczyny niepłodności wtórnej. Zazwyczaj w tym wypadku powodem jest wiek. Starając się o dziecko, należy wziąć pod uwagę to, ile lat mają oboje partnerzy. Okres największej płodności u Pań trwa do 25. roku życia. Następnie szanse na zajście w ciążę stopniową maleją. Po 35. roku życia często trudno jest począć dziecko. Nie oznacza to jednak, że nie masz już szans na urodzenie kolejnego maleństwa.

Konflikt serologiczny – jakie grupy krwi nie mogą mieć razem dzieci?