Depilacja laserowa a ciąża
Ciąża to magiczny okres w życiu każdej kobiety. Przyszłe mamy dokładają wszelkich starań, aby ich dziecko rozwijało się prawidłowo, nie zapominając przy tym o swojej urodzie. Wiele kobiet pragnie cieszyć się gładką skórą, dlatego warto zadać pytanie, czy depilacja laserowa w ciąży jest bezpieczna?
Laser w ciąży
Wiele z popularnych zabiegów kosmetycznych jest niewskazanych w trakcie ciąży i są to szczególnie te, które można uznać za bardzo bolesne oraz inwazyjne. Podczas szczególnego, 9-miesięcznego okresu ciąży kobieca uroda staje się bardziej wyraźna, czyli włosy wyglądają na bardziej zdrowe, a paznokcie rosną szybciej.
Niestety oprócz tego na ciele pojawia się także więcej włosów, za co odpowiada estrogen, czyli hormon, którego produkcja w czasie ciąży jest wzmożona. Depilacja laserowa a ciąża to temat dość popularny, więc pytanie brzmi: czy to bezpieczne połączenie dla przyszłej mamy i rozwijającego się maluszka?
Depilacja laserowa a wczesna ciąża
Wczesna ciąża zazwyczaj nie stanowi problemów w postaci zmniejszenia mobilności, natomiast kolejne miesiące owszem. Jest to spowodowane przede wszystkim powiększającym się brzuchem, wówczas mogą wystąpić problemy z samodzielnym goleniem swojego ciała. W tego typu sytuacji wiele kobiet decyduje się na skorzystanie z usług salonów kosmetycznych w celu pozbycia się niechcianych włosków. Depilacja laserowa a ciąża - czy te dwa elementy ze sobą nie kolidują?
Jest to zabieg polegający na wykorzystaniu wiązki lasera wnikającej głęboko pod warstwy skóry, która usuwa macierze włosa. Zabieg tego typu cieszy się ogromną popularnością ze względu na to, że zalicza się go do bardzo skutecznych. Natomiast wielu lekarzy i specjalistów odradza go w trakcie trwania ciąży. Powodów ku temu istnieje kilka, ale jeden z głównych stanowi zmiana pigmentacji skóry w tym czasie, przez co zabieg depilacji laserowej staje się mniej skuteczny.
Skuteczna depilacja w ciąży
Zwracając uwagę na fakt, że depilacja laserowa w ciąży nie jest zalecana, trzeba poszukać innych sposobów na pozbycie się z ciała niechcianych włosków. Z tego względu wśród popularnych i najczęściej stosowanych sposobów przez ciężarne wymienia się golenie maszynką, depilację pastą cukrową lub woskiem. Tak więc istnieje kilka sposobów na skuteczne pozbycie się włosków bez konieczności użycia lasera.
Duży brzuch w okresie ciąży z pewnością zmniejsza mobilność, dlatego kobiety, które nie dają sobie rady z samodzielnym goleniem, powinny spróbować użyć lusterka lub ewentualnie poprosić swojego partnera o pomoc.
Depilacja przy użyciu maszynki do golenia to zabieg o wiele mniej inwazyjny niż depilacja laserowa. Aby przebiegła dobrze, należy na samym początku zwilżyć skórę i nanieść niewielką ilość pianki lub żelu do golenia, dzięki czemu łodyga włosa zostanie zmiękczona, a cały proces przebiegnie znacznie łatwiej.
Depilacja woskiem
W przypadku tego rodzaju depilacji sprawa wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży skóra staje się o wiele wrażliwsza. Z tego względu, nawet jeżeli w przeszłości taka metoda depilacji była stosowana przez przyszłą mamę, to w okresie ciąży reakcja skóry może być inna. Kobiety, które wykorzystywały wosk, z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że bolesność jest większa. Zdaniem specjalistów depilacja za pomocą tego produktu powinna być unikana aż do momentu, gdy zakończy się pierwszy trymestr ciąży.
Karmienie piersią a depilacja
Depilacja laserowa i woskiem nie są wskazane nie tylko podczas ciąży, ale także po porodzie. Dotyczy to wszystkich kobiet, które decydują się na karmienie piersią. W tym okresie konieczne jest szczególnie uważanie na siebie i dziecko. W sytuacji, gdy zabieg depilacji laserowej zostałby wykonany w trakcie karmienia piersią, mogłoby to nieść za sobą skutki uboczne w postaci zmian hormonalnych.
Podsumowując, zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie nie warto ryzykować! Depilacja laserowa w ciąży jest niebezpieczna, dlatego trzeba wybrać taką metodę, która pozwala chronić zdrowie. Najbardziej polecane jest używanie tradycyjnej maszynki do golenia i pianki/żelu nie podrażniających skóry.