Ciąża bliźniacza - najważniejsze informacje

Ciąża zawsze stanowi cudowną wiadomość dla obojga rodziców. W przypadku bliźniaków szczęście jest podwójne! Należy jednak pamiętać, że z takim stanem rzeczy wiąże się o wiele więcej obowiązków i trosk.

Ciąża bliźniacza - prawdopodobieństwo

Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej jest zdecydowanie wyższe w przypadku kobiet stosujących terapię hormonalną. Co roku ono wzrasta z uwagi na coraz częstsze zażywanie tabletek przez kobiety. Obecnie ciąża bliźniacza zdarza się raz na 85 przypadków. Nie da się ukryć, że niesie za sobą zwiększone ryzyko. Jej  podłoże związane jest głównie z genetyką lub wspominanym już długotrwałym leczeniem hormonalnym. Jeśli w Twojej rodzinie występowały ciąże wielopłodowe, bardzo możliwe, że Ty również będziesz mieć podwójne szczęście w postaci ciąży bliźniaczej. Co które pokolenie się to zdarza? Szacuje się, że ciąża bliźniacza zdarza się co drugie, jednak zdarzają się przypadki, że występuje jedno po drugim.

Wyróżniamy dwa rodzaje ciąż bliźniaczych -  jednojajowe oraz dwujajowe. Bliźniaki jednojajowe są identyczne pod kątem genetyki oraz mają tę samą płeć, powstają one bowiem na skutek zapłodnienia jednej komórki jajowej. W zależności od tego, czy bliźnięta mają oddzielne czy wspólne błony płodowe, dzielą się na jednokosmówkowe lub dwukosmówkowe.

Zupełnie inaczej ma się sprawa bliźniąt dwujajowych. Powstają one poprzez połączenie ze sobą dwóch komórek jajowych z dwoma plemnikami. Bliźnięta dwujajowe nie muszą być tej samej płci, co nie wyklucza jednak takiej możliwości.

Ciąża bliźniacza - objawy i USG

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek działania, najpierw należy wykonać odpowiednie badanie, aby potwierdzić ciążę bliźniaczą. USG stanowi najprostszą metodę. To właśnie wtedy wykrywane są najczęstsze z nich: dwa tony serca, trzy części płodu, kilka drobnych rozsianych fragmentów lub wysoko położone dno macicy. Ciąża wielopłodowa charakteryzuje się również odmiennymi odczuciami dla kobiety. Poza wyraźnie większym brzuchem ciężarna może również odczuwać dodatkowe ruchy w różnych jego częściach.

Ciąża wielopłodowa przez pierwsze trzy tygodnie nie zaskoczy Cię szczególnymi objawami. Dopiero po 12. tygodniu lekarz jest w stanie potwierdzić Twoje przypuszczenia podczas rutynowego badania USG. Dobrze wykonane pozwala na rozpoznanie ilości pęcherzyków płodowych bądź wielu płodów. Badanie to jest niezwykle ważne z uwagi na możliwość dostrzeżenia ewentualnych wad wrodzonych.

Tak jak wspominaliśmy, przez pierwsze 3 tygodnie ciąży, może być ona wręcz niezauważalna dla kobiety. Około 4. tygodnia pojawiają się standardowe objawy. To właśnie od tego momentu musisz być przygotowana na nasilające się nudności, wymioty, a także bóle brzucha. Objawami ciąży bliźniaczej są także problemy jelitowe, dlatego staraj się jeść mniejsze, ale częstsze porcje. Z uwagi na to, że Twój brzuch będzie dwukrotnie większy, trzeci trymestr może być dla Ciebie mało komfortowym czasem. Niestety ciąża bliźniacza obarczona jest nie tylko bólem kręgosłupa, ale także w wielu przypadkach żylakami nóg. Pamiętaj również, że w przypadku tak dużego brzucha może być Ci ciężej znaleźć wygodną pozycję do snu. W końcowej fazie mogą wystąpić również problemy z oddychaniem. Zdarza się tak, ponieważ obecność bliźniąt podnosi przeponę, co przyczynia się do płytszego wdechów.

Kiedy ciąża bliźniacza jest donoszona? Poród

Zazwyczaj poród bliźniaków ma miejsce przed spodziewanym terminem. Szacuje się, że średnio jest to około 38. tydzień. Nie należy jednak martwić się tym na zapas, ciąża w tym przypadku nadal jest donoszona, a oboje dzieci są przystosowane do życia poza łonem matki. Oczywiście, najlepiej dla maluchów byłoby, aby doczekały spodziewanego terminu porodu, jednak w przypadku bliźniąt udaje się to niezwykle rzadko.

Z pewnością poród bliźniaczy wiąże się z podwójnym ryzykiem oraz stresem dla matki. Dlatego też położnicy rzadko kiedy decydują się na rozwiązanie ciąży bliźniaczej w sposób naturalny. Najbezpieczniejszą metodą zarówno dla kobiety, jak i jej pociech jest cesarskie cięcie.

Poznaj fazy porodu naturalnego!