Ciąża a jazda samochodem
Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas, który rządzi się swoimi prawami. Jest to okres oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny, ale także szereg wyrzeczeń dla ciężarnej. W związku z tym tematem może pojawić się wiele wątpliwości dotyczących tego, co można robić w ciąży, a co jest zakazane. Jednym z najczęściej podejmowanych tematów w tym względzie zdecydowanie jest jazda autem. Do kiedy można prowadzić samochód w ciąży?
Jazda autem w ciąży - co warto o niej wiedzieć?
W trakcie ciąży wiele się zmienia, o czym szybko mogą się przekonać wszystkie pary spodziewające się dziecka. Czasem ograniczenia mogą dotyczyć nawet najbardziej prozaicznych czynności, jak jazda autem. W ciąży może pojawić się wiele wątpliwości dotyczących prowadzenia samochodu. Nie jest jasne dla wszystkich, czy można kierować pojazdem, będąc w szczególnym stanie.
Wątpliwości dotyczą również samej jazdy ciężarnej jako pasażerki, gdyż niejasne mogą być przepisy związane z jazdą autem w ciąży. Jak jednak doskonale wiadomo, niewiedza na dany temat nie zwalnia z przestrzegania przepisów, a przede wszystkim zdrowego rozsądku. Bycie w ciąży wymaga od kobiety dostosowania się do pewnych zasad, gwarantujących odpowiednie bezpieczeństwo zarówno jej samej, jak i dziecka.
Jazda autem w ciąży a zapinanie pasów
Trudno wyobrazić sobie przemieszczanie się w ciazy bez tak istotnego środka transportu, jak samochód. Szczególnie w takim stanie, kiedy stopniowo coraz trudniej jest chodzić z uwagi na zwiększające się obciążenie, wygoda poruszania się samochodem na co dzień to zdecydowane ułatwienie. Jednak wątpliwości mogą dotyczyć nie tylko tego, do kiedy można prowadzić samochód w ciąży, ale również kwestii podróżowania ciężarnej w roli pasażerki. Dotyczy to szczególnie pasów, których ułożenie w naturalny sposób może wydawać się problematyczne.
Co mówią na ten temat przepisy? W kodeksie drogowym bardzo jasno określone jest zezwolenie na podróżowanie kobiet w ciąży bez pasów. Ta zasada dotyczy zarówno prowadzenia auta, jak i podróżowania na siedzeniu pasażera. Przyzwolenie na taką jazdę nie oznacza jednak, że bezwzględnie należy z niego korzystać. Czy warto to zrobić? Zdania w tym temacie są podzielone. Decydując się na którąkolwiek z opcji, istotne jest, aby pamiętać, że podróżowanie bez pasów może być niebezpieczne. Prowadząc auto, panujemy jedynie nad swoim pojazdem - nigdy nie wiadomo, co zrobią inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego właśnie należy rozważyć zapinanie pasów również w ciąży. W takiej sytuacji trzeba się jednak dostosować do pewnych reguł.
Jazda autem w ciąży - sposób poprawnego zapinania pasów
Zapinanie pasów w ciąży jest jak najbardziej wskazane ze względów bezpieczeństwa. Aby jednak pasy spełniały swoją rolę, a jednocześnie nie zagrażały dziecku poprzez ucisk, muszą być one poprawnie zapięte. Na co zwrócić uwagę w tej kwestii? Przede wszystkim na to, aby pasy nie przechodziły przez brzuch - w takiej pozycji mogą naciskać na łożysko, co jest niebezpieczne dla dziecka. Dolny pas musi się więc znajdować pod brzuchem. Jak wyznaczyć to miejsce? Znajduje się ono na wysokości miednicy, natomiast górny pas powinien znajdować się na wysokości obojczyka. Takie ułożenie jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Dodatkowo jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort związany z zapinaniem pasów, możesz zdecydować się na wykorzystanie praktycznego adaptera.
Czy prowadzenie samochodu w 9. miesiącu ciąży jest dozwolone?
Kwestią budzącą zdecydowanie najwięcej wątpliwości może być samodzielne prowadzenie samochodu w 9. miesiącu ciąży. Warto wiedzieć, że nie zaleca się długich podróży w tym czasie nawet w roli pasażerki. Natomiast jeśli chodzi o krótsze dystanse, jak najbardziej można podróżować samochodem. Co z jazdą za kółkiem? W miarę możliwości dobrze jest się jej całkowicie wystrzegać. Dziecko w ostatnim trymestrze dynamicznie przybiera na wadze, przez co pasy zaczynają źle układać się na brzuchu. Dodatkowo prowadzenie auta to stres dla kierowcy, którego przyszła mama powinna się wystrzegać.