Co oznacza podwyższone CRP w ciąży?

W trakcie trwania ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Aspekt zdrowotny stanowi fundament zdrowo prowadzonej ciąży, dlatego kobiety ciężarne powinny regularnie odwiedzać gabinety ginekologiczne w celach kontrolnych. Podczas wizyty u specjalisty wykonuje się szereg badań. Jednym z podstawowych typów testów laboratoryjnych jest sprawdzanie poziomu białka C-reaktywnego we krwi, czyli markera zapaleń w organizmie człowieka. Istnieje szereg objawów, które mogą sugerować wyższy poziom CRP u ciężarnych, a tym samym – informować o stanach zapalnych. Jak wygląda badanie CRP? Co to jest? CO oznacza podwyższone CRP w ciąży i jak je obniżyć?

Badanie CRP – co to jest?

CRP, czyli białko C-reaktywne, należy do grupy białek ostrej fazy. Oznacza to, że pojawia się w organizmie człowieka najczęściej jako konsekwencja stanu zapalnego. Białko C-reaktywne wytwarzane jest przez wątrobę, ścianki naczyń tętniczych i komórki tłuszczowe pod wpływem tzw. cytokin zapalnych. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w stanie zdrowia kobiety ciężarnej lekarz zleca wykonawstwo badania CRP. Co to jest?

Jest to test laboratoryjny wykonywany w celu weryfikacji poziomu białka C-reaktywnego we krwi przyszłej mamy. Dzięki temu lekarz prowadzący ciąże może szybko zdiagnozować przyczyny obecności stanu zapalnego, minimalizując tym samym ryzyko powikłań ciążowych. Samo badanie CRP to nic innego, jak prosty test, w którym pobierana jest mała próbka krwi. Następnie przekazuje się ją do laboratorium, gdzie poddawana jest analizie przy użyciu specjalnych narzędzi laboratoryjnych.

Co oznacza podwyższone CRP w ciąży?

Podwyższony poziom CRP w ciąży to informacja, że w organizmie kobiety rozwija się stan zapalny. Może to oznaczać obecność infekcji np. w obrębie dróg moczowych, układu oddechowego, czy układu rozrodczego. Niekiedy stan zapalny świadczy o występowaniu ogólnoustrojowych chorób, czyli np. toczeń, schorzenia autoimmunologiczne czy reumatoidalne. Podwyższony poziom CRP może być także informacją o powikłaniach ciążowych. W niektórych przypadkach świadczy o stanie przedrzucawkowym, czyli preeklampsji. Należy pamiętać, że podwyższony poziom CRP jest jedynie wskaźnikiem potencjalnego problem, a nie ostateczną diagnozą. W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących objawów, zaleca się szybką konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista powinien dokładnie ocenić wyniki badań i przedstawić pacjentce konkretne zalecenia.

Objawy podwyższonego CRP w ciąży

Objawy podwyższonego CRP w ciąży różnią się w zależności od rzeczywistej przyczyny problemu. Jednym z najczęściej występujących objawów jest gorączka, czyli stan podwyższonej temperatury ciała, który jest reakcją organizmu na obecność patogenów. Jeśli podwyższony poziom CRP jest wynikiem infekcji konkretnego układu narządów, może pojawić się ból i dyskomfort. Przykładowo infekcja dróg moczowych generuje częstomocz, pieczenie i ból podczas oddawania moczu czy trudności w opróżnianiu pęcherza. Problemy z układem pokarmowym, czyli np. stanem zapalnym jelit, mogą powodować biegunkę, nudności, wymioty czy mocne bóle brzucha. W przypadku powikłań ciążowych, takich jak preeklampsja, mogą pojawiać się obrzęki, zaburzenia widzenia czy intensywny ból głowy.

Jak obniżyć CRP w ciąży?

Praktyki stosowane w celu obniżenia poziomu CRP w ciąży różnią się w zależności od przyczyny problemu. To lekarz specjalista odpowiedzialny jest za wdrożenie odpowiednich praktyk zdrowotnych i dalszy monitoring stanu zdrowia kobiety ciężarnej. Poza farmakologicznymi praktykami, ginekolodzy zalecają też naturalne sposoby na obniżenie CRP w ciąży. Są to m.in. zdrowa i zrównoważona dieta, odpowiedni poziom aktywności fizycznej, dbałość o minimalizację bodźców stresogennych, całkowita rezygnacja ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a także suplementacja omega-3. Kwestie planu żywieniowego, programu treningowego oraz doboru suplementacji powinny być omówione z lekarzem prowadzącym ciąże.