E-papieros w ciąży - czy są niebezpieczne?

Okres ciąży wiąże się z koniecznością wprowadzenia wielu zmian w życiu kobiety. Całkowita zmiana rutyny wynika nie tylko z przesłanek psychologicznych, ale i czysto biologicznych. Dbałość o aspekt zdrowotny w trakcie trwania ciąży powinien stanowić priorytet dla każdej przyszłej mamy. Nie ulega wątpliwości, że jedną z najtrudniejszych czynności w tym okresie jest konieczność rezygnacji z niezdrowych używek. Uzależnienie od nikotyny klasyfikowane jest jako jedno z najsilniejszych uzależnień, dlatego wiele kobiet ciężarnych ma ogromne problemy z rzuceniem palenia. Rozpoczyna się poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które będą w stanie zaspokoić głód nikotynowy. Czy klasyczne papierosy można zastąpić papierosami elektronicznymi? Czy palenie e-papierosów w ciąży jest bezpieczne dla zdrowia mamy i dziecka?

Czy można palić e-papierosy w ciąży?

Głód nikotynowy znacząco wpływa zarówno na samopoczucie psychicznie, jak i fizyczne. Powoduje poczucie destabilizacji, rozdrażnienia oraz spadek koncentracji. Kobiety borykające się z uzależnieniem nikotynowym bardzo często rezygnują z palenia papierosów do czasu porodu. Wiele z nich zadaje sobie jednak pytanie, czy dopuszczalne jest palenie e-papierosów w ciąży. Niektóre źródła podają, że papierosy elektroniczne nie są aż tak szkodliwe, jak tradycyjne wyroby tytoniowe. W powszechnej opinii można spotkać się z założeniem, że e-papierosy są zdrowszą i mniej inwazyjną formą nałogu. Niestety liczne aromaty i substancje zawarte w składzie liquidów również mają negatywny wpływ na układ oddechowy. Największy problem stanowi jednak zawartość nikotyny, która może nieść szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych zarówno u mamy, jak i płodu.

Papierosy elektroniczne w ciąży – dlaczego nie warto?

Badania wykazują, że dzieci palących matek mają mniejszą masę urodzeniową. Wynika to m.in. ze skurczu naczyń, które powstają wskutek zażycia substancji nikotynowej. W przypadku kobiet palących znacznie częściej dochodzi do poronień, ciąż pozamacicznych, czy przedwczesnych pęknieć błon płodowych. Nikotyna może także generować niedożywienie i niedotlenienie maleństwa. Faktem jest również to, że dzieci kobiet palących w ciąży narażone są również na deformację kończyn oraz inne wady wrodzone. W dalszym rozwoju dziecka można zaobserwować także problemy układu oddechowego, zaburzenia koncentracji, czy trudności w nauce. Wiele konsekwencji zdrowotnych nie jest jeszcze w pełni zbadanych, ponieważ e-papierosy są stosunkowo świeżym produktem na rynku. Warto mieć to na uwadzę.

Papierosy elektroniczne a ciąża

Należy mieć świadomość, że wszystko, co trafia do organizmu kobiety, oddziałuje także na stan zdrowia dziecka. Palenie papierosów elektronicznych nie jest więc bezpiecznym rozwiązaniem. Wielu naukowców i lekarzy dowiodło już, że stosowanie zamienników nikotynowych nie prowadzi do minimalizacji ryzyka występowania poszczególnych chorób. Oczywiście w papierosach elektronicznych nie ma substancji smolistych, które są rakotwórcze. Nie oznacza to jednak, że e-papieros to bezpieczna alternatywa, którą można zażywać w trakcie trwania ciąży. Szereg badań potwierdzających negatywny wpływ e-papierosów na stan zdrowia dziecka powinien uświadamiać młodych rodziców w tym obszarze. 

Palenie e-papierosów w ciąży – dbałość o zdrowie dziecka to priorytet

Jeśli małżeństwo stara się o dziecko, warto rozpocząć walkę z uzależnieniem jeszcze przed zajściem w ciążę. Zmiana rutyny i troska o zdrowie maleństwa zaprzątają myśli przyszłej mamy i znacząco wpływają na jej samopoczucie. W tym okresie należy więc postawić na aktywności prozdrowotne i unikać sytuacji stresogennych. Konieczność radzenia sobie z uzależnieniem nikotynowym może generować niepotrzebną frustrację, lęk i zakłopotanie. Nie są to pożądane reakcje w trakcie trwania ciąży, ponieważ samopoczucie matki, znacząco wpływa także na rozwój dziecka. Jeżeli partner jest osobą borykającą się z uzależnieniem, warto zasugerować mu, aby również podjął się próby rzucenia palenia. Wsparcie bliskiej osoby może okazać się niezwykle pomocne.