Amalgat w ciąży - czy jest bezpieczny?

Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów u stomatologa jest wstawianie różnego rodzaju wypełnień. Chyba nikt nie lubi sytuacji, gdy w zębie zaczyna być odczuwalny wyraźny ból. Obecnie najczęściej stosowanym wypełnieniem jest kompozytowe, jednak jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej stosowano wypełnienia amalgamatowe. Wiele osób zadaje sobie często pytanie, czy tego rodzaju wypełnienie jest bezpieczne dla zdrowia. Problem ten jest niezwykle często poruszany w przypadku kobiet w ciąży, gdzie wiele nieoczywistych czynników decyduje o zdrowiu matki i płodu.

Amalgamat w ciąży — czy to bezpieczne?

Amalgamat do niedawna był jeszcze jednym z najczęściej stosowanych rodzajów wypełnień w stomatologii. Tego rodzaju wypełnienia są stosowane już od ponad 150 lat. Materiał, z którego się je wykonuje jest niczym innym, jak połączeniem odpowiednich proporcji rtęci, srebra, miedzi, cynku oraz cyny. Jak więc widać, występują tu metale ciężkie, których rozpuszczanie się może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia.

W Internecie regularnie pojawiają się dyskusje na temat tego, czy wypełnienia amalgamatowe są bezpieczne dla zdrowia. Mimo to, obecnie wiele gabinetów dentystycznych stosuje tego rodzaju wypełnienia. W Polsce są one jednak zakazane u kobiet w ciąży, matek karmiących oraz dzieci. Oczywiście częste są sytuacje, kiedy kobieta, która posiada amalgamat, zachodzi w ciążę. W takim przypadku najczęściej pojawia się pytanie, czy można usunąć to wypełnienie, bez szkody dla dziecka. Czy niesie to ze sobą jakieś zagrożenia?

Ukruszony amalgamat w ciąży

Decydując się na wypełnienie amalgamatowe należy mieć świadomość, że nie łączy się ono zbyt dobrze ze szkliwem zębów oraz zębiną. Oznacza to więc, że pomiędzy plombą a zębem mogą powstawać szczeliny, przez które będą przedostawały się bakterie wywołujące próchnicę. Ponadto po założeniu takiej plomby może łatwo dojść do przebarwienia tkanki zęba, a nawet dziąsła. Rozszerzalność cieplna amalgamatu sprawia również, że ząb jest narażony na kruszenie się.

Co równie ważne, amalgamat trudno jest dostosować kolorystycznie do barwy zęba, inaczej, niż ma to miejsce w przypadku wypełnień światłoutwardzalnych. Amalgamat jest również narażony na kruszenie się. W tej sytuacji organizm może być narażony na wysoką ekspozycję metali ciężkich, a zwłaszcza rtęci i srebra, które w większych ilościach mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Rtęć trafia do nerek i następnie jest wydalana wraz z innymi szkodliwymi substancjami. Jeżeli jednak występuje w większych ilościach, może to grozić upośledzeniem pracy nerek oraz mózgu.

Dlatego też kobiety w ciąży, które mają już wypełnienia z amalgamatu, nie powinny się decydować na ich usuwanie. W wyniku kruszenia plomby może bowiem dojść do przedostawania się do organizmu metali ciężkich. Te następnie razem z krwią będą przedostawały się do rozwijającego się płodu. W najgorszym wypadku może prowadzić to do powstawania licznych upośledzeń i zaburzenia rozwoju. Dlatego też z usuwaniem wypełnień amalgamatowych lepiej wstrzymać się do urodzenia dziecka.

Amalgamat a ciąża — czy można zakładać plomby?

Kobiety w ciąży bardzo często zadają sobie pytanie, czy wstawianie wypełnień amalgamatowych jest bezpieczne dla zdrowia. Liczne badania, jakie zostały przeprowadzone jasno pokazują, że z taką decyzją lepiej jest wstrzymać się do okresu po ciąży. Podczas wstawiania plomb amalgamatowych do organizmu dostają się szkodliwe substancje. Dlatego też w Polsce stosowanie takich wypełnień jest zakazane dla kobiet w ciąży.

Usuwanie amalgamatu przed ciążą

Inną kontrowersyjną kwestią jest to, czy można usuwać amalgamat przed ciążą. Oczywiście, nie jest to zabronione, a nawet bardzo często wskazane przez stomatologów. Inną sytuacją jest natomiast to, kiedy kobieta wraz ze swoim partnerem starają się o dziecko. Krążące w organizmie metale ciężkie mogą uszkodzić płód, szczególnie we wczesnych etapach rozwoju. Jeżeli natomiast założenie plomby jest konieczne, warto zdecydować się na mniej szkodliwe rodzaje wypełnień.