Co oznacza zgaga w ciąży?
Zgaga to bardzo częste schorzenie, które dotyka sporą część społeczeństwa. Jednakże dla kobiet w ciąży może być szczególnie nieprzyjemnym i niepokojącym objawem. Okres oczekiwania na dziecko to czas wielu zmian w organizmie, a zgaga to tylko jeden z wielu objawów, które mogą pojawić się w tym okresie.
Warto wiedzieć kilka rzeczy na ten temat, aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego ze zdrowiem własnym, ale także dziecka. Co oznacza zgaga w ciąży?
Skąd się bierze zgaga w ciąży?
Zgaga to pieczenie w klatce spowodowane cofaniem się kwasu żołądkowego do gardła. Dzieje się tak, gdy mięsień w dolnej części przełyku, znany jako zwieracz, rozluźnia się. W ten sposób umożliwia przepływ kwasu żołądkowego z powrotem do gardła.
W trakcie ciąży jest to dolegliwość, która dotyka większość przyszłych mam. Wiąże się zazwyczaj z dyskomfortem, a na jej pojawienie się wpływa kilka czynników.
Zgaga w ciąży - przyczyny
Przyczyny zgagi w ciąży to dość obszernym temat, który do dziś jest prężnie badany. Jednakże dzięki rozwojowi medycyny można określić grupę podstawowych czynników wpływających na taki stan zdrowia.
Jednym z podstawowych powodów, przez który zgaga stanowi tak powszechne schorzenie, są zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety. Progesteron, czyli żeński hormon płciowy wytwarzany w bardzo dużych ilościach podczas ciąży powoduje rozluźnienie mięśni ciała. Obejmuje swoim działaniem również te należące dolnego zwieracza przełyku, co może prowadzić do pojawienia się zgagi.
Oprócz zmian hormonalnych rosnąca wciąż macica również może przyczyniać się do rozwoju zgagi podczas ciąży. Gdy ta powiększa swoje rozmiary, wywiera nacisk na żołądek, a tym samym zmusza kwas żołądkowy do przeniesienia się z powrotem do przełyku.
Kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do rozwoju zgagi podczas ciąży, jest dieta. To właśnie w tym okresie kobiety odczuwają awersję do określonych produktów spożywczych czy też miewają zachcianki na konkretne jedzenie. Tym samym prowadzi to do zmian w ich nawykach żywieniowych i to bardzo często na niekorzyść. Przykładowo wybieranie tłustych oraz ostrych potraw może przyczyniać się do rozwoju zgagi. Co istotne, zbyt szybkie jedzenie stanowi kolejny czynnik.
Zgaga w ciąży - co oznacza, inne objawy
Mimo tego, że zgaga podczas ciąży uznawana jest za normalny i raczej częsty objaw, to ważne, aby wiedzieć, kiedy może być oznaką poważniejszej choroby. Jeżeli towarzyszą jej inne objawy, takie jak silny ból brzucha, trudności w połykaniu czy wymioty, takie połączenie niekiedy sygnalizuje refluks przełyku. Każda kobieta, która zaobserwuje wymienione dolegliwości w trakcie ciąży, natychmiast powinna udać się do lekarza. Specjalista dobierze odpowiednią opiekę prenatalną wedle potrzeb i wymagań ciężarnej.
Zgaga w ciąży - zapobieganie
Każda kobieta w ciąży może podjąć kilka kroków, które pomogą jej zwalczyć zgagę albo chociaż zminimalizować jej skutki. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób poprawi swój komfort psychiczny i fizyczny w trakcie oczekiwania na dziecko.
Po pierwsze jedzenie mniejszych i częstszych posiłków może pomóc ograniczyć cofanie się kwasu żołądkowego. Podobnie sytuacja wygląda w razie odstawienia ostrych i tłustych potraw. Dodatkowo każda kobieta powinna unikać leżenia zaraz po jedzeniu, ponieważ to może przyczynić się do nasilenia zgagi. Warto wypróbować wymienione sposoby, aby zminimalizować skutki tej dolegliwości.
Zgaga w trakcie ciąży - podsumowanie
Zgaga w trakcie ciąży to bardzo częsty i spodziewany objaw, który może być spowodowany zmianami hormonalnymi, rosnącą macicą czy też zmianami w diecie. Przeważnie uznaje się ją za normalne następstwo oczekiwania na dziecko, jednak kiedy występują wraz z nią inne objawy, wtedy zachodzi konieczność udania się do specjalisty, który zaplanuje dalsze leczenie.
W czasie ciąży to bardzo istotne, aby na bieżąco kontrolować swój stan, ponieważ takie postępowania ułatwia dobranie specjalistycznej opieki prenatalnej. Warto mimo wszystko kierować się też paroma zasadami, które znacząco pomogą zapobiec zgadze lub chociaż zminimalizować towarzyszący jej dyskomfort.