Wybielanie zębów w ciąży - czy jest dozwolone?
Ciąża to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych okresów w życiu niejednej kobiety. Niestety, ciągłe zmiany hormonalne, przybieranie na wadze, cellulit oraz rozstępy sprawiają, że przyszła mama nie czuje się zbyt atrakcyjnie. Szuka więc każdego możliwego sposobu, aby jakoś zadbać o swój wygląd. Większość z nich, jak na przykład makijaż, nie zagrażają bezpośrednio ciąży. Co jednak z bardziej zaawansowanymi zabiegami, jak wybielanie zębów? Czy warto decydować się na to w czasie ciąży?
Wybielanie zębów w ciąży — czy można?
Z pewnością niejedna kobieta, która chciała w jakiś sposób zadbać o swój wygląd w trakcie oczekiwania na dziecko, niejednokrotnie zadawała sobie pytanie, czy można wybielać zęby w ciąży. W końcu śnieżnobiałe uzębienie to marzenie każdej osoby.
Jeszcze kilkanaście lat temu zabieg ten był odbierany jako luksus. Obecnie jednak, dzięki dostępowi do specjalistycznej technologii, każdy może wybielać zęby w swoim domu. Co jednak z kobietami ciężarnymi?
Niestety, w tym przypadku zarówno stomatolodzy, jak i ginekolodzy są jednogłośni. Wybielanie zębów w ciąży jest absolutnie zabronione. Dotyczy to zarówno wizyty u dentysty, jak i korzystania z domowych sposobów. Dlaczego jednak ciężarna nie może pozwolić sobie na taki zabieg?
Przede wszystkim dlatego, że do tej pory głównie ze względów etycznych nie przeprowadzono testów na kobietach ciężarnych, które mogłyby pokazać, w jaki sposób wybielanie wpływa na organizm zarówno mamy, jak i rozwijającego się dziecka.
Jeżeli więc nie wiadomo, jakie mogą być skutki takiego zabiegu, lepiej przełożyć go na okres po ciąży i karmieniu dziecka. Oczywiste jest, że w czasie ciąży kobieta chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Warto jednak pomyśleć również o sobie. Częste wymioty oraz niestrawność mogą sprawić, że zęby będą narażone na działanie różnych kwasów. Co istotne, zabiegi wybielające mogą osłabić je jeszcze bardziej.
Czy można wybielać zęby w ciąży?
Oprócz tego, że zęby są narażone na działanie różnych kwasów, nie można zapominać o tym, że środki wybielające, zarówno te u dentysty, jak i domowe, to sama chemia. W zdecydowanej większości tego typu żeli oraz środków można znaleźć nadtlenek wodoru lub karbamidu. Podczas rozpadu tych składników uwalniają się duże ilości tlenu. Proces wybielania zębów opiera się bowiem przede wszystkim na utlenianiu. W jego trakcie usuwany jest kamień nazębny oraz wszelkiego rodzaju nieestetyczne przebarwienia.
Podczas licznych badań udowodniono, że substancje zawarte w wybielaczach do szkliwa mogą uszkadzać DNA tkanek. Co prawda, środki te nakłada się na zęby, nietrudno jednak o sytuację, aby przeniosły się na dziąsła, dalej na ślinę, a następnie do układu pokarmowego i płodu.
Dlatego też w czasie ciąży lepiej jest ograniczyć się do zwykłego szczotkowania zębów oraz płukania jamy ustnej, a z wybielaniem wstrzymać się aż do czasu po porodzie bądź odstawienia dziecka od piersi.
Wybielanie zębów w ciąży — jak dbać o higienę jamy ustnej?
Jak zostało już wyżej wspomniane, wybielanie zębów w trakcie ciąży oraz karmienia jest surowo zabronione. Wiele kobiet może więc zadawać sobie pytanie, jak dbać o higienę jamy ustnej.
Oczywiście najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będą zwykłe zabiegi, takie jak szczotkowanie zębów czy używanie nici dentystycznych. Dzięki temu kobieta ciężarna może mieć pewność, że częste wizyty u stomatologa okażą się zbędne, a na zębach nie pojawią się nieestetyczne przebarwienia.
Warto również pamiętać o regularnych kontrolach dentystycznych. O ile wybielanie zębów w czasie ciąży nie jest najlepszym pomysłem, o tyle wizyta u stomatologa to najlepszy sposób na zachowanie uzębienia w zdrowiu.
W trakcie ciąży warto udać się na dwie takie wizyty. Należy bowiem pamiętać, że ciążowe zachcianki, niestrawność oraz częste wymioty uszkadzają zęby i mogą prowadzić do powstawania próchnicy. Z kolei decyzję o wybielaniu najlepiej odłożyć na okres po porodzie lub zakończonym karmieniu.