Prolaktyna a zajście w ciążę - kiedy wzrasta prolaktyna w ciąży?
Prolaktyna to hormon niezwykle istotny dla całego przebiegu ciąży oraz jej szczęśliwego rozwiązania. Fizjologicznie występuje on w organizmie każdej kobiety, bez względu na to, czy jest ona w ciąży, czy też nie. Powinna znajdować się w granicach 5-25 ng/ml - wartości wyższe powodują nieregularne cykle miesiączkowe, zwykle bezowulacyjne, zaś wartość powyżej 50 ng/ml może doprowadzić nawet do całkowitego zatrzymania miesiączkowania. U kobiet w ciąży poziom prolaktyny w organizmie wzrasta, nie można jednak go zbijać, ponieważ pełni istotne funkcje. Często padają pytania: jak szybko rośnie prolaktyna w ciąży, jakie są jej normy i jakie funkcje pełni?
Prolaktyna a zajście w ciążę
Zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie kobiety nieciężarnej może mieć wiele przyczyn, między innymi:
● niedoczynność tarczycy,
● zespół policystycznych jajników,
● niewydolność wątroby,
● różnego rodzaju choroby podwzgórza,
● przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwpsychotycznych czy hormonalnych,
● nadmierny stres w życiu.
Wysoka prolaktyna a ciąża to pojęcia nieodłącznie ze sobą związane Zbyt wysoki jej poziom skutecznie uniemożliwia poczęcie dziecka. Poziom już powyżej 25 ng/ml skutkuje cyklami bezowulacyjnymi. Uznaje się nawet, że sytuacja ta jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Na szczęście jest jednocześnie łatwa w leczeniu. Chcąc ocenić poziom prolaktyny w organizmie podczas prób poczęcia potomstwa, należy pamiętać, że zależy on od fazy cyklu menstruacyjnego. W niewielkim stopniu rośnie wraz ze wzrostem stężenia estrogenów, by w drugiej połowie cyklu się obniżyć. Wykonując badanie, należy odnieść wyniki do wartości referencyjnych dla etapu cyklu, w którym się odbyło. Uważa się, że lepsze rokowania dla zajścia w ciąże ma niski poziom prolaktyny w porównaniu do wysokiego.
Kiedy wzrasta prolaktyna w ciąży?
Prolaktyna w organizmie kobiety ciężarnej produkowana jest przez łożysko, tkanki podskórne, macicę, piersi czy przedni płat przysadki mózgowej. To, jak rośnie prolaktyna w ciąży, zależy od jej tygodnia i trymestru. Stężenie omawianego hormonu zaczyna stopniowo wzrastać już od pierwszego tygodnia ciąży w sposób liniowy. Oznacza to, że z każdym kolejnym miesiącem ilość tego hormonu jest coraz wyższa, osiągając swój szczyt w okolicach 35. tygodnia ciąży. Wówczas kilkukrotnie przewyższa ona normę i jest wyższa nawet niż u kobiety karmiącej piersią. Pod koniec III trymestru osiąga około 140 g/ml. Równie wysokie stężenie obserwuje się podczas karmienia piersią - właśnie z tego względu uznaje się, że regularne karmienie chroni przed kolejnym zajściem w ciążę. W końcu wysoki poziom prolaktyny uniemożliwia wystąpienie owulacji. Należy pamiętać, że nie jest to jednak skuteczna metoda antykoncepcji.
Wahania poziomu prolaktyny mają miejsce podczas porodu. W pierwszych jego etapach zaczyna maleć, wzrastając ponownie na koniec porodu, gdy miejsce ma wydalenie łożyska. Wówczas hormon ten zaczyna jeszcze intensywniej przygotowywać gruczoły piersiowe do karmienia dziecka piersią, które niebawem nastąpi.
Za co odpowiada prolaktyna w ciąży?
Poziom prolaktyny ważny jest zarówno na etapie starań o dziecko, jak i podczas samej ciąży oraz przy porodzie. Kobieta, u której stwierdzono nadmiar prolaktyny, może mieć trudności z zajściem w ciążę, zaś gdy stan ten utrzymuje się przez długi czas, może skutkować nawet niepłodnością. Obecność prolaktyny jest bardzo ważna w ciąży, ponieważ:
● pobudza rozwój instynktu macierzyńskiego,
● reguluje homeostazę metaboliczną i gospodarkę elektrolitową,
● umożliwia lepsze radzenie sobie ze stresem,
● odpowiada za rozwój gruczołów piersiowych oraz stymuluje laktację,
● wpływa na rozwój układu nerwowego i płuc dziecka.
Prolaktyna w ciąży podtrzymuje funkcję ciałka żółtego, odpowiedzialnego za produkcję progesteronu. Jest to istotne dla rozwoju łożyska, implantacji zarodka oraz bezpiecznego donoszenia ciąży. Po porodzie obecność prolaktyny w organizmie matki umożliwia karmienie piersią.
Sprawdź jak przygotować się do porodu!