Czy podczas karmienia piersią można zajść w ciążę?

Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu każdej świeżo upieczonej matki i jej maluszka. To okres, kiedy dziecko mocno zbliża się do swojej rodzicielki poprzez ciągły kontakt z jej ciałem podczas spożywania posiłków. W tym czasie również ciało kobiety dostosowuje się do nowych warunków, a w piersiach zachodzi proces znany jako laktacja, czyli produkcja pokarmu dla maluszka. W tym wyjątkowym okresie w ciele kobiety bardzo często dochodzi również do rozmaitych zmian związanych bezpośrednio z przebytą ciążą i nie tylko. Z tego względu mnóstwo kobiet zastanawia się, czy jest możliwe, aby zajść w ciążę podczas karmienia piersią? Na to i inne pytania związane z tym tematem odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie wszystkich zapraszamy.

Czy można zajść w ciążę podczas karmienia piersią?

Odpowiedź na to pytanie brzmi - jak najbardziej tak - okres laktacji nie może być traktowany jako środek antykoncepcyjny. Należy jednak zaznaczyć, że paniom aktualnie karmiącym piersią trudniej będzie zajść w ciążę niż paniom, które ten czas mają już za sobą. Domyślna odpowiedź na to pytanie brzmi jednak twierdząco, można zajść w ciążę w tym czasie. Trzeba jednak bardzo uważać, gdyż wraz z przebiegiem ciąży zaczynają się zmiany, które mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów m.in. z karmieniem dziecka, które jest już na świecie.

Karmienie piersią a ciąża

Znamy już odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy podczas karmienia piersią można zajść w ciążę. Warto jednak przyjrzeć się również wielu innym czynnikom, które mają miejsce w tym czasie. Po pierwsze - karmienie piersią w trakcie ciąży wywołuje liczne “objawy”, które z kolei mogą powodować dyskomfort. Mowa tutaj m.in. o skurczach macicy podczas karmienia, ból pojawiający się podczas przystawiania dziecka do piersi (powinien trwać tylko przez chwilę), spadek ilości mleka ok. 16 tygodnia bieżącej ciąży, co ma bezpośredni związek ze zmianami wywoływanymi przez nią - mniej więcej w tym okresie w piersiach zaczyna powstawać siara. Do tego wszystkiego może pojawić się rozdrażnienie przy dłuższym ssaniu sutka przez dziecko.

Wiele matek zastanawia się, czy w ogóle karmienie piersią noworodka w czasie, gdy jest się już w kolejnej ciąży jest w ogóle bezpieczne. Wiele z nich ze względu na strach i niewiedzę decyduje się na zaprzestanie karmienia, kiedy tylko dowiadują się, że w ich łonie rozwija się kolejny potomek. Jest to jednak działanie niewłaściwe - nie ma obecnie żadnych naukowo potwierdzonych przeciwwskazań, przez które matki nie mogłyby karmić swojej pociechy piersią będąc w kolejnej ciąży. NIe ma też żadnych dowodów na istnienie czy występowanie jakichkolwiek problemów zarówno u dziecka poczętego, jak i tego już po narodzinach podczas takiego karmienia. Istnieją również plotki, że karmienie piersią dziecka podczas ciąży może wywołać przedwczesny poród, jednak jest to stwierdzenie bardzo dalekie od prawdy. Nie ma żadnego udokumentowanego przypadku, że kiedykolwiek taka sytuacja (lub podobna) miała miejsce.

Na co należy uważać podczas karmienia piersią?

Przede wszystkim - niezwykle istotna jest dieta. To co spożywa matka bezpośrednio przekłada się na jakość wyprodukowanego w jej piersiach mleka. Właśnie z tego względu każda młoda mama powinna stosować odpowiednią dietę, aby zapewnić swojemu maluszkowi już na starcie wszystko to, co najlepsze. Oprócz tego bardzo ważne odstawienie jest wszelkich używek. Mowa tu oczywiście o papierosach czy alkoholu, ale także m.in. o kawie, której duża ilość może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Kolejną bardzo istotną kwestią jest stres, a raczej jego redukcja oraz odpowiednia ilość odpoczynku. Stres bardzo często powoduje nieprawidłowości w produkcji mleka - może spowodować jej zmniejszenie, natomiast odpowiednia ilość odpoczynku również bezpośrednio przekłada się na jakość pokarmu. Dbając więc o wszystkie te aspekty, można mieć absolutną pewność, że maluch otrzyma wszystko, czego potrzebuje w spożywanym pokarmie i będzie go wystarczająco dużo.