Czy kobiety w ciąży mogą pić yerba mate?
Oczekiwanie na poród jest wyjątkowym okresem, który jednocześnie wiąże się z różnymi wyrzeczeniami czy dolegliwościami. Warto więc zastanowić się, czy w tym czasie można przyswajać napoje i pożywienie, których używało się przed tym szczególnym okresem. Częste pytania dotyczą kawy i herbaty, jednak nadal wiele kobiet zastanawia się, czy może pić yerba mate w ciąży - w niniejszym wpisie wyjaśniamy to zagadnienie.
Powszechnie wiadomo, że kobieta podczas ciąży powinna ograniczyć picie kawy, a także zrezygnować z picia alkoholu. Jednak nadal istnieją różne składniki potraw czy napojów, które mogą wpływać na rozwój płodu, dlatego dzisiaj odpowiadamy, czy picie yerba mate w ciąży jest dobrym rozwiązaniem.
Yerba mate a ciąża
Yerba mate to swego rodzaju herbata, którą stanowi napar z suszu liści oraz patyków ostrokrzewu paragwajskiego. Ów napar ma dość charakterystyczny smak i aromat, który przyciąga coraz więcej miłośników yerby. Przygotowuje się go w charakterystycznych naczyniach - tykwach, które często posiadają egzotyczne wzory. Napój pije się przez bombille, czyli rurki zakończone filtrem. Zdarza się, że napar jest spożywany przez kobiety w ciąży i to, czy można to robić, prezentuje się dwojako.
Czy można pić yerba mate w ciąży?
Herbata yerba mate w ciąży zazwyczaj może być spożywana. Zasadniczo nie ma przeciwwskazań, jednak pod warunkiem, że przyszła matka będzie pamiętać, żeby pić niewielką ilość napoju oraz nie przesadzać z ilością używanego suszu. Jest to związane z kofeiną, ponieważ według specjalistów kobieta oczekująca na dziecko nie może przyswajać więcej niż 200 mg kofeiny na dobę, tymczasem yerba potrafi być naprawdę mocna, zwłaszcza jeśli użyje się dużo suszu. Najlepiej kupować odmiany słabe oraz wsypywać do tykwy ok. dwie czy trzy łyżki liści ostrokrzewu paragwajskiego. Warto także (mimo że jest to wbrew powszechnej tradycji picia yerba mate) odcedzić napój po kilku minutach parzenia. Dzięki temu nie nabierze dodatkowej mocy. Poza tym, picie yerba mate w ciąży może być nawet pomocne!
Yerba mate pobudza, dzięki temu może się przydać w początkowych etapach ciąży, w których to przyszłe matki są często zmęczone i ospałe. Warto dodać, że substancje zawarte w naparze poprawiają także metabolizm, dzięki czemu yerba może się okazać pomocna w zakresie wzdęć oraz zaparć. Kolejnym atutem jest zawartość antyoksydantów, które niwelują wolne rodniki i dzięki temu wzmacniają odporność, zapobiegają powstawaniu nowotworów, a dodatkowo opóźniają procesy starzenia się i zmniejszają ryzyko infekcji. Napar może też poprawić koncentrację i pamięć ciężarnej, co jest bardzo przydatne przy zmianach hormonalnych podczas ciąży. Dowiedz się także czy w ciąży można pić energetyki.
Yerba mate a ciąża - czy istnieją przeciwwskazania?
Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach warto zrezygnować z picia yerby. Jest to kwestia indywidualna, ponieważ wszystko zależy od konkretnego organizmu. Na jakie sygnały jednak zwracać uwagę? Chodzi przede wszystkim o dolegliwości przewodu pokarmowego, które mogą pojawić się po wypiciu napoju. To na przykład ból brzucha czy biegunka. Trzeba też zaniechać picia yerby, kiedy po wypiciu pojawi się swędząca wysypka, która jest objawem reakcji alergicznej. Jeśli kobieta cierpi z powodu nadciśnienia tętniczego, tym bardziej powinna przestać pić yerbę, ponieważ kofeina dodatkowo podnosi ciśnienie, co mogłoby być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. W razie innych wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem.
Jednocześnie podkreślamy, że okres ciąży to nie wszystko, ponieważ liczne badania potwierdzają, że kofeina przedostaje się również do mleka matki, dlatego ograniczanie ilości picia yerby powinno trwać nie tylko do porodu, ale też przez cały okres karmienia piersią. Dopiero wtedy można wrócić do większej ilości yerby czy kawy.
Podsumowując - yerba mate może być pita w ciąży, jednak z zachowaniem zdrowego rozsądku. To świetny napój, który ma wiele pozytywnych właściwości, jednak umiar to podstawa.