Kieliszek wina w ciąży - czy jest dozwolony?
Czerwono wino to doskonałe źródło związków fenolowych. Co ciekawe, uznawane jest za jedno z najzdrowszych trunków, jeśli spożywamy je w umiarkowanych ilościach. Jednak ciąża jest wyjątkowym okresem, w którym wiele kobiet zastanawia się, czy niewielka lampka wina nie zaszkodzi dziecku. Czy ciąża jest czasem, w którym bezwzględnie musimy zrezygnować z niewielkich dawek? Czy można napić się kieliszek wina w ciąży?
Czy lampka wina szkodzi w ciąży?
Wino zawiera mnóstwo prozdrowotnych właściwości, w wyniku czego w niewielkich ilościach znajduje się w zaleceniach diety śródziemnomorskiej. Okazuje się, że obecność związków fenolowych, resweratrolu czy kwercetyny w jego składzie niesie za sobą wiele dobrych skutków zdrowotnych. To szczególnie istotne w chorobach sercowo-naczyniowych, neurologicznych, cukrzycy czy osteoporozie. Niezwykle ważne jest, by spożywać wino w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadmierne degustowanie alkoholu może mieć odwrotny wpływ i przysporzyć nam wielu problemów w przyszłości.
Okazuje się, że wino spożywane w ciąży przenika przez łożysko, by następnie dostać się do krwiobiegu płodu. W wyniku jego teratogennego działania może prowadzić do powstawania wielu zaburzeń oraz zagrożeń w trakcie ciąży. Już w latach 60. XX wieku naukowcy twierdzili, iż picie alkoholu przez kobiety w ciąży może nieść za sobą wiele negatywów. W znacznej mierze odnosi się to do rozwoju dziecka, co objawia się po jego narodzinach. W związku z tym powstało spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych, czyli FASD, będące przyczyną opóźnionego rozwoju umysłowego dziecka. Co więcej, według badań spożywanie alkoholu w ciąży może być przyczyną poronień, przedwczesnego porodu czy urodzenia martwych płodów, a także zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej maluszka (Bailey i Sokoi, 2011).
FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy to jeden z najpowszechniejszych przypadków, z którym każdego roku na świat przychodzi duża liczba noworodków.
FAS - czym jest?
Lampka wina w czasie ciąży, mimo iż nie jest dużą ilością, warto, abyśmy z niej zrezygnowały. Spożywanie alkoholu w ciąży wiąże się ze zredukowaną objętością płatów czołowych, jądra ogoniastego, prążkowia czy wzgórza oraz móżdżku, a także uszkodzeniem ciała modzelowatego oraz ciał migdałowych u płodu. To niezwykle niebezpieczne zjawisko, a stopień jego zmian uzależniony jest od ilości spożywanego trunku czy czasu ekspozycji na alkohol etylowy. Co więcej, objawami sugerującymi o występującym zaburzeniu mogą być krótka kość udowa, a także mniejszy obwód główki. Detoksykacja alkoholu w przypadku płodu nie jest tak szybkim zjawiskiem, jak u matki, co wynika z niepełnych mechanizmów eliminacji, przekładających się na większe działanie teratogenne.
W główniej mierze objawami FAS, które możemy z łatwością zaobserwować, jest deformacja twarzy, opóźnienie wzrostu czy niedorozwój intelektualny. Zaburzenie występuje u około 5% noworodków, których matki w czasie ciąży spożywały mniej więcej 50 g etanolu dziennie.
Czy lampka wina może zaszkodzić w ciąży?
Niektóre prace naukowe zawierają stwierdzenia, iż niewielka dawka alkoholu nie ma negatywnego wpływu na płód. Natomiast spożywanie co najmniej czterech porcji tygodniowo przekłada się na zwiększenie ryzyka śmierci noworodka. Niezwykle istotne jest, by kobiety w ciąży były świadome zagrożeń, jakie niesie za sobą picie wina w ciąży, co może w wielu przypadkach przełożyć się na rezygnację z niego.
Aktualnie okazuje się, że nawet niewielkie ilości alkoholu spożywane podczas ciąży mogą przyczynić się do widocznych zmian behawioralnych u dziecka. Kieliszek wina w ciąży, choć jest minimalną ilością alkoholu, lepiej z niego zrezygnować, by być spokojnym o zdrowie swojego potomka.
Co jeszcze warto wiedzieć w trakcie ciąży?
Skoro wiadomo już, że spożywanie lampki wina w czasie ciąży nie jest wskazane, warto również dowiedzieć się więcej, na temat przygotowania do porodu. Jednym z najciekawszych i najskuteczniejszych sposobów sprzyjających zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu przygotowaniu do ciąży, jest specjalistyczne akcesorium, czyli tzw. balonik Aniball. Produkt dostępny na naszej stronie pozwala na zwiększenie poczucia kontroli nad własnym ciałem, a także podczas jego użycia przyszła mama uczy się, w jaki sposób świadomie rozluźniać mięśnie dna miednicy.