Cytomegalia w ciąży - jak można się zarazić i kiedy wykonać badania?

Cytomegalia w ciąży nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak może być niebezpieczna dla dziecka. To zakaźna choroba wirusowa, która może powodować ciężkie wady rozwojowe, dlatego tak istotna jest stała kontrola i opieka ze strony specjalisty. W poniższym artykule zamieściliśmy szereg przydatnych informacji, dzięki którym czytelnik dowie się - w jaki sposób można zarazić się cytomegalią i kiedy zrobić badanie.

Czym jest cytomegalia? Objaśnienie pojęcia

Cytomegalia jest zakaźną chorobą wirusową, za której wywołanie odpowiada wirus cytomegalii. Jego aktywność przypada na cały rok, bez względu na porę roku, a jego nosicielami są ludzie. Musimy mieć na uwadze, że mimo iż w przypadku osób zdrowych, choroba najczęściej przebiega bezobjawowo, to problem pojawia się, gdy zakażenie dotyczy kobiet w ciąży. Schorzenie nie stanowi zagrożenia dla nas samych, jednak jest niezwykle niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Cytomegalia w ciąży - jak można się zarazić?

Wirus CMV rozprzestrzenia się niezwykle szybko, ponieważ przenosimy go w płynach ustrojowych. Dlatego zazwyczaj do zarażenia dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela, ale również podczas współżycia, transfuzji krwi lub przeszczepu narządów. Możemy przekazać wirusa naszemu potomkowi w ciąży, do czego dochodzi poprzez łożysko, ale również podczas porodu czy w trakcie karmienia piersią już po urodzeniu maluszka.

Częstym nosicielem wirusa są dzieci do 2 roku życia, u których choroba przebiega bezobjawowo. Mogą przekazać go w bezpośrednim kontakcie, co sprawia, że najbardziej narażeni są opiekunowie maluchów w wieku przedszkolnym lub osoby pracujące w przedszkolu czy żłobku.

Cytomegalia - kiedy zrobić badanie w ciąży?

Specjaliści zalecają wykonanie badania na cytomegalię już w pierwszym trymestrze ciąży. Mimo iż nie jest to test obowiązkowy, to powinnyśmy zdecydować się na jego przeprowadzenie, by zyskać pewność, że naszemu potomkowi nie grozi zakażenie wirusem. Cały proces warto omówić z lekarzem prowadzącym, który wyjaśni nam wszelkie istotne działania i udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania. Dzięki temu zyskamy większe poczucie bezpieczeństwa oraz komfort, mając świadomość, że jesteśmy pod opieką kompetentnego specjalisty.

Jak przebiega leczenie cytomegalii w ciąży?

Leczenie choroby w ciąży wdraża się w momencie pojawienia się objawów cytomegalii lub wykryciu jej przez przeprowadzony test. Celem terapii jest znaczące łagodzenie dolegliwości, ponieważ lekarz nie może podać nam leków przeciwwirusowych, by niekorzystnie nie wpłynęły na rozwijający się płód.

Jak zapobiec zarażeniu wirusem CMV?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możemy uniknąć zakażenia cytomegalią w ciąży. Przede wszystkim musimy pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk, co w szczególności ma znaczenie po karmieniu, zmianie pieluszek, wycieraniu nosa czy sprzątaniu zabawek, na których może znajdować się ślina. Warto również, abyśmy unikały, wspólnego użytkowania z maluchem sztućców bądź spożywania napoczętego jedzenia.

Powinnyśmy zadbać o regularne mycie zabawek naszego potomka, zwłaszcza tych, które miały kontakt ze śliną lub moczem dziecka. Starajmy się także unikać kontaktu ze śliną pociechy podczas całowania, co dodatkowo pomoże nam uchronić się przed zarażeniem cytomegalią.

Cytomegalia w ciąży - jak można się zarazić i kiedy wykonać badania? Podsumowanie

Cytomegalia to choroba zakaźna wywoływana przez wirus CMV. Mimo iż nie jest ona groźna dla nas, to może okazać się niebezpieczna dla naszego potomka. Dlatego tak istotne jest wykonanie odpowiedniego testu - w pierwszym trymestrze ciąży, a także unikanie kontaktu z płynami ustrojowymi młodszych dzieci, ponieważ niejednokrotnie są nosicielami CMV. Dlatego niezwykle istotne jest, abyśmy unikały kontaktu ze śliną znajdującą się na dziecięcych zabawkach, sztućcach czy akcesoriach.