Czy można stosować retinol w ciąży?

Różne dolegliwości i zmiany skórne, a także chęć spowolnienia procesów starzeniowych, sprawiają, że sięgamy po wyspecjalizowane kosmetyki. Po zajściu w ciążę przyszła mama powinna jednak dokładnie przejrzeć zawartość swojej kosmetyczki pod kątem produktów, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój jej dziecka. Warto mieć świadomość, że substancje przenikające przez skórę matki jak najbardziej mogą dostać się do organizmu płodu. Obecnie możemy spotkać wiele zapytań i wątpliwości dotyczących retinolu w ciąży. Składnik ten posiada skuteczne właściwości odmładzające – czy ciężarna chcąca zachować młody wygląd powinna po niego sięgać?

Retinol a ciąża – czy oczekując dziecka można kontynuować stosowanie tego składnika?

Retinol znajdziemy w składzie wielu preparatów zapobiegających powstawaniu zmarszczek. Oprócz tego jego działanie opiera się również na regulacji sebum, ujędrnieniu skóry, a jednocześnie na złuszczaniu naskórka i stymulowaniu go do odnowy. Przed sięgnięciem po ten kosmetyk warto dokładnie zapoznać się ze wskazaniami dotyczącymi jego stosowania, ponieważ w przeciwnym razie może on wyrządzić wiele szkody. Na baczności powinny mieć się także kobiety ciężarne – retinol w ciąży to składnik, którego należy bez wyjątków unikać.

Retinol na twarz w ciąży – dlaczego ciężarne powinny unikać tej substancji?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że retinol w ciąży jest niezwykle szkodliwy. Warto więc zwiększać świadomość na temat tego, że popularny kosmetyk jest pochodną witaminy A, której nadmiar u kobiet ciężarnych działa toksycznie na rozwijające się dziecko i może prowadzić do powstania wad wrodzonych. Choć niektóre badania pokazują, że miejscowe stosowanie retinolu w ciąży nie zwiększa ich wystąpienia, inne prezentują wręcz przeciwne wyniki. Z tego powodu kobietom będącym w ciąży zaleca się całkowitą rezygnację z tego kosmetyku. Przed rozpoczęciem kuracji z jego wykorzystaniem należy więc również na wszelki wypadek wykluczyć możliwość bycia w ciąży.

Retinol w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazany – kiedy jeszcze nie można go stosować?

Już wiemy, że retinol na twarz w ciąży to nie jest dobry pomysł – istnieją jednak jeszcze inne okoliczności, w których należy się powstrzymać od jego stosowania, nawet miejscowego. Z kosmetyków zawierających tę substancję w składzie powinny zrezygnować osoby, które planują ciążę, a także matki karmiące piersią. Pamiętajmy, że ta zasada ma zastosowanie niezależnie od tego, jaki jest procentowy udział retinolu w składzie danego kosmetyku – w przypadku wszystkich preparatów z witaminą A ciężarna powinna zachować szczególną ostrożność.

Retinol a ciąża – jakie mogą być skutki jego stosowania?

Obecnie retinol cieszy się dużą popularnością, a stosowany zgodnie z zaleceniami jest uważany za substancję bezpieczną. Inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży, u których stosowanie kosmetyków z witaminą A może się skończyć poważnymi zaburzeniami rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, że przedawkowanie tej witaminy, niezależnie od jej źródła, może prowadzić do powstania wad twarzoczaszki i krążenia, małogłowia, a także uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Może również dojść do nieprawidłowego rozwoju mięśnia sercowego, rozszczepu podniebienia oraz szeregu innych konsekwencji, które pozostaną odczuwalne dla dziecka przez całe jego życie. 

Retinol na twarz w ciąży – czy można go czymś zastąpić?

Dla kobiet, które z racji ciąży muszą przerwać kurację wykorzystującą retinol, mamy dobrą wiadomość – na szczęście można go zastąpić innymi substancjami, które są w pełni bezpieczne dla przyszłych mam oraz rozwijającego się dziecka. Dobrze sprawdzi się, chociażby kwas azelainowy, który wykazuje między innymi działanie przeciwtrądzikowe, antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Świetnym zamiennikiem są również bioretinoidy, które działają bardzo podobnie do retinolu, jednak z powodzeniem mogą je stosować kobiety ciężarne. Najczęściej spotkamy je pod postacią bakuchiolu, który posiada właściwości antyoksydacyjne retinolu, a przy tym nie wywołuje podrażnień na skórze.