Czy można stosować retinol podczas karmienia piersią?
Pielęgnacja w ciąży jest równie ważna co przed nią, szczególnie że dzięki niej przyszła mama może lepiej poczuć się w swojej skórze. Relaksujące zabiegi pielęgnacyjne, nawet te przeprowadzane w domu, dają możliwość odprężenia i zajęcia się czymś przyjemnym, dlatego warto je kontynuować również po porodzie. W tym czasie pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące składu niektórych substancji aktywnych. Wiele kontrowersji budzi używanie retinolu podczas karmienia piersią, dlatego w tym artykule zwracamy uwagę na najważniejsze kwestie związane z tym kosmetykiem.
Retinol, karmienie piersią - opis składnika aktywnego
Retinol to organiczny związek chemiczny, który jest pochodną witaminy A. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych składników stosowanych do pielęgnacji skóry. Nie jest to przypadkowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego skuteczność. Retinol przedstawia wiele korzystnych dla skóry właściwości. Przede wszystkim działa stymulująco na produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Regularne stosowanie retinolu pomaga więc w redukcji widoczności drobnych linii i zmarszczek. Dzięki zdolności do przyspieszenia odnowy komórek retinol pomaga w wygładzeniu nierówności skóry, w tym wielu blizn czy przebarwień. Stosowanie retinolu podczas karmienia piersią dla wielu kobiet jest bardzo atrakcyjne, jako że składnik ten może poprawić ogólny stan skóry, czyniąc ją bardziej jednolitą i promienną. Retinol znany jest również ze zdolności do zmniejszania widoczności porów, co jest szczególnie korzystne dla posiadaczek cery skłonnej do wyprysków. Dodatkowo retinol ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają w ochronie skóry przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i zanieczyszczeń.
Retinol a karmienie piersią - czy jego stosowanie jest bezpieczne?
Retinol jest składnikiem działającym bardzo intensywnie, toteż w wielu przypadkach zdarza się, że kobiety spodziewające się dziecka decydują się na jego odstawienie na czas ciąży. Temat ten wraca również podczas karmienia piersią. Zanim jednak zdecydujesz się na włączenie retinolu do swojego planu pielęgnacji zalecamy skonsultowanie się z lekarzem. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest udanie się na wizytę do specjalisty laktacyjnego, który jest dobrze zaznajomiony z wytycznymi dotyczącymi karmienia piersią. Retinol i inne pochodne witaminy A (w tym również retinoidy) mogą przenikać przez skórę i zostać w ten sposób wchłonięte do obiegu. Odnośnie zależności działania retinolu a karmienia piersią nie ma na ten moment wystarczających badań, które jednoznacznie potwierdzałyby bezpieczeństwo stosowania tego składnika podczas karmienia. Obecnie sugerowane jest więc zachowanie szczególnej ostrożności, jeśli chodzi o stosowanie produktów zawierających retinol w tym okresie.
Retinol, karmienie piersią - jakie alternatywy w pielęgnacji wybrać na ten czas?
Unikając retinolu podczas karmienia piersią można ograniczyć do minimum przenikania silnych substancji do mleka. Nie jest wskazane jednak całkowite porzucanie pielęgnacji, tym bardziej że istnieje wiele alternatywnych metod dbania o cerę w tym okresie. Całkowicie bezpiecznym składnikiem jest kwas hialuronowy, jako że występuje on naturalnie w skórze, pomagając w nawilżeniu i zatrzymywaniu wilgoci. W planie pielęgnacyjnym mamy karmiącej piersią może znaleźć się również niacynamid. Pomaga on w redukcji zmarszczek, poprawia ogólną teksturę skóry i zmniejsza widoczność porów. Jest to bezpieczny składnik, tam samo jak witamina C. Produkty zawierające witaminę C mają właściwości antyoksydacyjne, pomagają również w rozjaśnianiu cery oraz redukcji przebarwień. Dobrze jest wybierać te kosmetyki, które zostały przez producentów przeznaczone do skóry wrażliwej, ponieważ zazwyczaj zawierają łagodne stężenia witaminy C. W pielęgnacji świeżo upieczonej mamy powinny znaleźć się również wszelkiego rodzaju oleje roślinne, które zatrzymują nawilżenie w skórze i tworzą ochronną warstwę na jej powierzchni.