Czy podczas karmienia piersią można jeść czekoladę?

Czekolada to jeden z najpopularniejszych smakołyków na świecie. Każdego dnia chętnie sięgają po nią dzieci i dorośli, starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni. I nic w tym dziwnego, bowiem czekolada jest po prostu smaczna, a odpowiednio dobrana może również dać wiele korzyści dla organizmu. Co jednak z kobietami, które są obecnie w trakcie laktacji? W końcu muszą one drastycznie zmienić swoja dietę, aby dziecko wraz z mlekiem matki otrzymywało wyłącznie wartościowe oraz cenne składniki odżywcze. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy podczas karmienia piersią można jeść czekoladę.

Czy można jeść czekoladę podczas karmienia piersią?

Nie jest żadną tajemnicą, że czekolada, spożywana rozważnie oraz w rozsądnych ilościach, może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Niestety, zawarte w niej kakao może wywołać alergię. Dlatego też młoda mama karmiąca piersią powinna jeść czekoladę ostrożnie i nie sięgać zbyt często po ten smakołyk.

Stany alergiczne mogą wystąpić zarówno u kobiety, jak i u dziecka, które jest karmione mlekiem matki. W czekoladzie znajdują się bowiem alergeny, które mogą wywoływać świąd skóry, wysypkę, a w niektórych przypadkach nawet katar sienny. Należy również pamiętać, że alergeny te są przyjmowane przez dziecko razem z mlekiem matki. Dziecko, które spożywa taki pokarm, może w przyszłości nabawić się alergii na czekoladę. Przed sięgnięciem po następną kostkę warto więc zastanowić się, czy w rodzinie jest osoba, która jest uczulona na kakao lub białko, bowiem są to dwa najczęstsze alergeny, jakie występują w czekoladzie. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, należy wprowadzać ten produkt do swojej diety ostrożnie i stopniowo, jednocześnie bacznie obserwując reakcję dziecka.

Czy podczas karmienia piersią można jeść czekoladę?

W sytuacji, gdy po zjedzenie czekoladowego batonika lub kolejnej kostki czekolady mama nie zaobserwuje u malucha żadnych zmian, produkt ten można na stałe wprowadzić do swojej diety. Należy jednak pamiętać, że czekolada może wywoływać zaparcia, a także jest wysokokaloryczna. Co równie istotne, w produktach zawierających czekoladę mogą znajdować się niewielkie ilości kofeiny. Może to być szczególnie istotne w sytuacji, gdy dziecko jest wrażliwe na jej działanie, a mama dodatkowo spożywa duże ilości kawy.

W przypadku, gdy dziecko reaguje na alergeny znajdujące się w czekoladzie, należy natychmiast z niej zrezygnować. Bardzo dobrym substytutem może okazać się biała czekolada, która uczula znacznie rzadziej. Warto również zweryfikować, czy uczulenie nie zostało spowodowane przez orzechy, które bardzo często znajdują się w składzie czekolady. Wówczas należy odstawić czekoladę z bakaliami. Za stany alergiczne mogą również odpowiadać obecne w słodyczach konserwanty lub barwniki.

Czy można jeść gorzką czekoladę podczas karmienia piersią?

Kobieta, która karmi piersią, powinna również dobrze przemyśleć, po jaki rodzaj czekolady sięgnąć. Należy bowiem pamiętać, że smakołyk ten jest nie tylko smaczny, ale również zdrowy. Zdaniem wielu lekarzy, pod tym względem najlepiej sprawdza się czekolada gorzka. Przede wszystkim jest ona dużo mniej kaloryczna od produktów mlecznych. Co równie istotne, zawiera wiele cennych dla rozwoju dziecka składników, takich jak miedź, żelazo, magnez oraz antyoksydanty. Ponadto w jej składzie można również znaleźć witaminy E, A oraz te z grupy B.

Czekolada już od dawna nie była traktowana wyłącznie jako smakołyk, ale również środek zapierający podczas biegunek oraz jako produkt zwiększający odporność oraz dodający energii. Obecnie również czekolada potrafi poprawić samopoczucie. W jej składzie znajduje się bowiem naturalna substancja bezpośrednio odpowiedzialna za produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Współcześni lekarze twierdzą również, że czekolada, spożywana w rozsądnych ilościach, wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pamięć, działa przeciwzapalnie oraz poprawia koncentrację. Z drugiej strony mleczna czekolada zawiera duże ilości mleka oraz cukru, przez co jest bardziej kaloryczna. Jej częste spożywanie może prowadzić do próchnicy zębów oraz powstawania trądziku.