Czy można zakładać aparat ortodontyczny w ciąży?

Nie da się ukryć, że dbanie o zdrowe zęby jest bardzo ważną czynnością. Ich mycie czy noszenie aparatu ortodontycznego może uchronić przed wszelkimi schorzeniami uzębienia oraz dziąseł. Jednak kiedy kobieta zachodzi w ciążę, musi wyrzec się wielu rzeczy, na które do tej pory nie było przeciwwskazań. Wiele przyszłych mam zadaje więc sobie pytanie, czy w ciąży można nosić aparat ortodontyczny. Jest to kwestia bardzo indywidualna, warto więc dokładniej przyjrzeć się temu problemowi.

Czy można mieć aparat ortodontyczny w ciąży?

Wiele kobiet zachodzących w ciążę zaczyna zastanawiać się, czy konieczne będzie przerwanie leczenia ortodontycznego. Z medycznego punktu widzenia nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby nosić aparat ortodontyczny, jednak tylko w sytuacji, gdy kobieta ma już go założonego. W przypadku, kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, nie musi ona decydować się na zdjęcie aparatu.

W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Nie jest niczym nowym, że kobieta w trakcie ciąży ma wiele zachcianek np. na słodycze. Jednak w sytuacji korzystania z aparatu warto skorzystać z tych produktów, szczególnie takich o lepkiej konsystencji. Warto także wprowadzić tzw. białą dietę dla zębów. Po drugie, zmiany hormonalne mogą przyczynić się do problemów z dziąsłami. Przyszła mama korzystająca z aparatu powinna więc dużo większą uwagę zwrócić na higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie kobieta po zdjęciu aparatu może mieć problemy z próchnicą lub krwawieniem dziąseł. Jak więc widać, noszenie aparatu w trakcie ciąży nie jest zabronione. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych rzeczach, dzięki którym przyszła mama po zakończeniu leczenia będzie mogła cieszyć się zdrowymi i prostymi zębami.

Czy w ciąży można zakładać aparat ortodontyczny?

Wiele przyszłych mam, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, zadaje sobie pytanie, czy w ciąży można zakładać aparat ortodontyczny. To zależy głównie od tego, na jakim etapie leczenia znajduje się pacjentka. Trzeba bowiem wiedzieć, że założenie aparatu nigdy nie odbywa się na pierwszej wizycie. Przedtem należy przeprowadzić serię badań kontrolnych. Wiąże się to m.in. z pobraniem wycisku uzębienia czy wykonaniem prześwietlania z wykorzystaniem RTG.

W sytuacji, gdy pacjentka dowiedziała się, że jest w ciąży już po rozpoczęciu szkolenia i wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, założenie aparatu ortodontycznego nie musi być odkładane w czasie. Przyszła mama musi jednak pamiętać, że zabieg ten może przynieść ze sobą dodatkowe dolegliwości. Może być to szczególnie odczuwalne w początkowej fazie ciąży. Aparat ortodontyczny w czasie ciąży przed wykonaniem badań kontrolnych może stanowić duże zagrożenie dla przyszłej mamy. Szczególnie zdjęcie RTG jest szkodliwe dla płodu. W takiej sytuacji warto więc odłożyć decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego na później. W sytuacji, gdy kobieta ma wątpliwości, warto skontaktować się z ortodontą, który prowadzi leczenie.

Aparat ortodontyczny w ciąży — diagnostyka

Leczenie ortodontyczne nie kończy się na jego założeniu. Lekarz ortodonta musi cały czas prowadzić diagnostykę, aby sprawdzić, czy aparat dobrze się przyjął oraz czy nie stanowi zagrożenia dla pacjentki. Jednak diagnostyka w przypadku ciąży jest znacznie utrudniona. Specjaliści zalecają więc, aby leczenie ortodontyczne odłożyć na okres po zakończeniu ciąży. Jeżeli kobieta dopiero planuje ciążę i zastanawia się, czy założyć aparat ortodontyczny należy pamiętać, że w zależności od wady zgryzu, leczenie może trwać od 12 do 18 miesięcy.

Aparat ortodontyczny w czasie ciąży — czy warto?

Warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne wymaga dużego zaangażowania ze strony pacjentki i częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Po urodzeniu dziecka mam całą uwagę skupia na maluchu. Warto więc założyć aparat jeszcze przed urodzeniem dziecka. Pewne jest jednak, że aparat ortodontyczny jest świetnym pomysłem na każdym etapie życia. Dzięki niemu można cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami.

Przeczytaj także:

Echo serca płodu – kiedy się robi?

Niewydolność szyjki macicy w ciąży – czy jest niebezpieczna?

Perinatologia – co to jest?