Echo serca płodu - kiedy się robi?

Echo serca płodu to badanie bezinwazyjne oraz w pełni bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Jego celem jest wykrycie zaburzeń w układzie krążenia płodu. Pozwala na wczesne zdiagnozowanie wad genetycznych i znacznie zwiększa szanse na przeżycie dziecka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy echo serca jest wskazane i jak wygląda badanie, zapraszamy do artykułu.

Echo serca płodu - jak wygląda?

Echo serca płodu to bezpieczne i całkowicie bezbolesne badanie, które przebiega podobnie do klasycznego USG. Zaleca się jego wykonanie kilka razy w czasie trwania ciąży. Jak przebiega? Otóż na początku lekarz smaruje brzuch pacjentki żelem zwiększającym przepływ ultradźwięków. Następnie przy pomocy specjalnej głowicy emitującej fale ultradźwiękowe dotyka brzucha kobiety, aby uzyskać obraz serca płodu.

Echo serca płodu zwykle trwa 20-60 minut w zależności od jego przebiegu. Lekarzem specjalizującym się w wykonywaniu tego badania jest kardiolog prenatalny.

Jakie wady płodu można wykryć dzięki echokardiografii?

Jak wyżej wspomnieliśmy, echokardiografia umożliwia zdiagnozowanie wielu zaburzeń w układzie krążenia płodu. Podczas trwania tego badania specjalista analizuje nie tylko budowę serca płodu, ale również klatki piersiowej. Ocenia także jakość funkcjonowania tych narządów. Dzięki tak dokładnemu badaniu lekarz jest w stanie wykryć m.in. arytmię serca płodu oraz wady zastawek i serca.

Kiedy zaleca się wykonanie echokardiografii?

Zanim odpowiemy na pytania w kwestii echa serca płodu, kiedy się robi i z jakimi wskazaniami się wiąże, chcielibyśmy wskazać, w jakich przypadkach jest szczególnie zalecane. Otóż echokardiografię należy wykonać po wykryciu jakiejkolwiek nieprawidłowości w USG, szczególnie wady nerek lub ośrodka nerwowego bądź przepukliny.

Echo serca jest wskazane również wtedy, gdy ciężarna:

  • przyjmuje doustne leki przeciwtrądzikowe;
  • ukończyła 35. rok życia;
  • cierpi na nadciśnienie ciążowe;
  • zmaga się z zaburzeniami autoimmunologicznymi, np. chorobą tarczycy;
  • przyjmuje leki przeciwkonwulsyjne;
  • walczy lub walczyła z chorobą tkanki łącznej;
  • w niedużym odstępie czasu zmagała się z różyczką, parwowirusem, toksoplazmozą, koksakiwirusem lub inną infekcją;
  • cierpi na cukrzycę ciążową;
  • jest w ciąży mnogiej;
  • zmaga się z fenyloketonurią;
  • ma potomstwo cierpiące na wady serca;
  • ma krewnych zmagających się z wadami serca;
  • została zapłodniona pozaustrojowo.

Echo serca płodu - w którym tygodniu wykonuje się to badanie?

Echokardiografię zaleca się wykonać w 24. lub 25. tygodniu ciąży, gdy struktury serca płodu są już rozwinięte i lekarz bez problemu może dokonać ich oceny. Jednak w niektórych przypadkach specjalista może zalecić wcześniejsze wykonanie echa serca płodu, np. w 12-13. tygodniu ciąży, jeśli w czasie USG zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości.

Czy echo serca płodu jest refundowane?

Wiele osób zastanawia się, czy echo serca płodu jest refundowane przez NFZ. Odpowiedź nie brzmi w oczywisty sposób. Echokardiografia może być kompensowana, jeśli specjalista podejrzewa patologię płodu lub stwierdzi, iż u kobiety występuje podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z wrodzoną wadą serca.

Echokardiografia bywa refundowana również, gdy nie ma innej możliwości oceny układu krążenia płodu. Jednak często kobiety wykonują echo serca płodu na własny rachunek. Jesteś ciekaw, ile kosztuje to badanie? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Ile kosztuje echo serca płodu?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje echo serca płodu. Wszystko zależy od tego, w jakiej placówce wykonujemy badanie. Duże znaczenie ma również wielkość miasta - w dużych miejscowościach tego typu usługi zwykle są droższe. Średnio za echo serca płodu trzeba zapłacić 300-500 zł. Oczywiście w renomowanych klinikach cena oscyluje przy górnej granicy. Natomiast w przypadku małych gabinetów koszt echokardiografii zwykle nie przekracza 400 zł.

Zanim jednak zdecydujesz się na płatne badanie, porozmawiaj ze swoim kardiologiem o skierowaniu na echo serca płodu. Dzięki niemu będziesz mogła wykonać to badanie zupełnie bezpłatnie.