Karmić piersią czy butelką? Na co się zdecydować?

Czas połogu może być dla świeżo upieczonej mamy trudny z wielu względów. To przede wszystkim okres, w którym wszystko wydaje się nowe i ciężko jest odnaleźć się w odmienionej rzeczywistości. Oprócz zmian związanych z własnym ciałem pojawiają się także te w zakresie codziennej rutyny, w której po porodzie dużą część zajmuje dbanie o dziecko. Lepiej karmić piersią czy butelką? To pytanie zadaje sobie wiele mam, które nie do końca wiedzą, jak podejść do tego szczególnego tematu.

Czy karmienie butelką jest złe? Mity na temat karmienia alternatywnego

Kwestia karmienia praktycznie od zawsze wzbudza wiele kontrowersji nie tylko wśród mam, ale także w ich otoczeniu. Kobiety często muszą mierzyć się z komentarzami, które nie zawsze są potrzebne. Wręcz przeciwnie - tego typu uwagi mogą wręcz zaszkodzić i wprawić w poczucie winy. Właśnie z tego względu wiele mam zaczyna sobie zadawać pytanie, czy karmienie butelką jest złe.

Warto pamiętać, że w tej kwestii nie powinno być miejsca na poczucie winy - jakiekolwiek byłyby motywacje podjętej decyzji, każda mama ma do niej pełne prawo. To, czy lepiej karmić piersią czy butelką jest szeroko rozważane nie tylko w środowisku lekarskim. Czasem jednak zdarza się, że kobiety muszą zdecydować się na karmienie poprzez butelkę lub po prostu chcą to robić.

Karmienie piersią czy butelką - kiedy karmienie naturalne schodzi na dalszy plan

Nie zawsze istnieje możliwość tego, by świeżo upieczona mama karmiła swoje dziecko piersią. Z oczywistych względów jest to metoda najbardziej naturalna, do której maluch jest odpowiednio przygotowany, a ssanie zazwyczaj nie sprawia mu większych problemów. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy wszystko przebiega prawidłowo. W przeciwnym razie dylemat “karmić piersią czy butelką?” może przestać mieć znaczenie z uwagi na sytuację.

Często zdarza się, że młode mamy z różnych powodów nie są w stanie karmić w sposób naturalny, dlatego muszą wspomagać się pokarmem z butelki. Mamy wtedy do czynienia z karmieniem mieszanym, w trakcie którego wprowadza się zarówno mleko matki, jak i modyfikowane.

Czy karmienie butelką jest złe w kwestii dostarczania pożywienia w pełnym wymiarze? Oczywiście, że nie - kluczowy aspekt stanowi zapewnienie dziecku takiej ilości jedzenia, jakiej potrzebuje. Gdy nie ma możliwości karmienia piersią lub po prostu jest ono dla kobiety niekomfortowe, bez żadnych wyrzutów sumienia należy zastosować alternatywną metodę.

Karmienie piersią a butelką w kontekście przebiegu połogu

Jeśli z pewnych względów zdecydujesz się na karmienie butelką lub będziesz zmuszona wybrać tę metodę, zastanów się nad jej wpływem na przebieg połogu. Nie bez powodu mówi się, że to właśnie podawanie naturalnego mleka pozytywnie na niego wpływa. Czym spowodowany jest taki pogląd? W trakcie karmienia malucha piersią dochodzi do wydzielania przez organizm mamy oksytocyny, która powoduje skurcze macicy. Z tego względu narząd ten szybciej się obkurcza, wracając do stanu sprzed ciąży.

Rozważanie, czy lepsze jest karmienie piersią czy butelką, nie powinno zajmować wiele czasu. Lepiej przeznaczyć go na planowanie wspomagania połogu. Jest to kluczowe nie tylko w przypadku konieczności karmienia butelką, ale także piersią. Jak naturalnie pomóc swojemu ciału powrócić do stanu sprzed ciąży? Pomocne okazują się ćwiczenia mięśni dna miednicy, które mogą być wykorzystywane zarówno jako przygotowanie do porodu, jak i sposób na powrót do formy. W tym procesie pomocny będzie balonik Aniball, ułatwiający wzmacnianie mięśni dna miednicy, co jest kluczowe w procesie obkurczania macicy po porodzie.

Karmienie piersią czy butelką - przede wszystkim komfort mamy i dziecka

Niezależnie od tego, czy chcesz karmić w tradycyjny sposób, przystawiając dziecko do piersi czy może wolisz zdecydować się na podawanie mleka modyfikowanego, włączając w ten rytuał także innych członków rodziny, Twoja decyzja będzie dobra. Rodzaj karmienia powinien zostać dostosowany tak, aby zarówno mama, jak i dziecko czuli się w pełni komfortowo.