Co to jest połóg i ile trwa po cesarce?

Zarówno ciąża, jak i poród, są jednocześnie pięknymi i trudnymi chwilami w życiu każdej kobiety. Przyszła matka przeżywa te momenty zupełnie inaczej, a w szczególności te, które następują już po narodzinach malucha. Okres rekonwalescencji po porodzie, o którym tutaj mowa nazywany jest połogiem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, to serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Połóg - co to takiego?

Jak już wspomnieliśmy, połóg jest to okres rekonwalescencji po porodzie, zarówno poprowadzonym w sposób standardowy, jak i tym, podczas którego zostało wykonane cesarskie cięcie. Wówczas organizm młodej mamy zaczyna działać, aby przywrócić funkcjonowanie całego ciała do stanu sprzed ciąży.

Podczas połogu ze względu na dynamicznie postępujące zmiany, matki bardzo często odczuwają ogromne zmęczenie, ich ciało jest obolałe, często bywają bardzo wrażliwe na dotyk.

W trakcie trwania połogu mama potrzebuje pomocy, opieki i troski. Ze względu na swój stan wielu rzeczy nie może lub nie powinna wykonywać sama. Szczególnie ważne są pierwsze dni i tygodnie, kiedy kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby połóg był dla niej jak najmniej męczący i zapewnić jej możliwie najbardziej komfortowe warunki.

Ile trwa połóg?

Teraz kiedy znamy już szczegóły połogu, możemy przejść do omówienia innej ważnej kwestii, która jest z nim związana, a mianowicie czasie jego trwania.

To, jak długo trwa połóg, zależy tak naprawdę od wielu czynników. Warto zauważyć, że połóg w czasie normalnego porodu, a połóg po cesarce wyraźnie się różni. Oczywiście, całkiem sporo dolegliwości się pokrywa, jednak różnią się one na tyle, że można je uznać za dwa osobne stany.

Jakie inne czynniki oprócz metody przyjścia dziecka na świat mogą mieć wpływ na długość połogu? M.in. sam przebieg porodu. Jeżeli wszystko poszło gładko i odbyło się bez dodatkowych problemów, połóg powinien także przebiegać sprawnie i szybko. Jeżeli jednak doszło do komplikacji, to okres rekonwalescencji po porodzie może się wydłużyć, a to zależy od tego, jak poważne są to kłopoty.

Ile średnio trwa połóg po cc, a ile podczas porodu siłami natury? Zakładając, że poród przebiegł tak, jak powinien i nie wystąpiły żadne problemy, to ten stan może utrzymać się do około sześciu tygodni. Jeżeli jednak chodzi o połóg po cc, to może on trwać nawet ponad osiem tygodni, co wynika z dodatkowego czasu potrzebnego m.in. na zagojenie się rany pooperacyjnej.

Czy da się skrócić czas trwania połogu?

Wiele kobiet z przerażeniem patrzy na to, ile trwa połóg po cesarce. Strach ten wynika z faktu, że dziś wiele przyszłych mam decyduje się właśnie na ten sposób urodzenia dziecka, ponieważ jest on powszechnie uznawany za bezpieczniejszy i szybszy, jednocześnie jednak bardziej inwazyjny i wymagający więcej czasu na powrót do pełnej sprawności.

Zarówno jeszcze w trakcie trwania ciąży, jak i po niej, można wykonywać ćwiczenia, dzięki którym powrót do pełnej sprawności przyjdzie szybciej, niż statystycznie ma to miejsce. Jedną z najczęściej wykonywanych aktywności, które mają niebagatelny wpływ na sam poród oraz późniejszą rekonwalescencję, są ćwiczenia mięśni kegla. Mięśnie te, znane także jako mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne za wiele kwestii, m.in. za umożliwienie podtrzymania moczu, a także za utrzymanie narządów wewnętrznych na swoim miejscu. Podczas ciąży z kolei wspiera macicę w utrzymaniu rozwijającego się w niej dziecka.

Istnieją różne domowe metody na ćwiczenie mięśni kegla, jednak najlepsze efekty można uzyskać, stosując specjalnie zaprojektowane w tym celu akcesoria, takie jak dostępny na naszej stronie wyjątkowy balonik AniBall. Dzięki regularnemu stosowaniu tego produktu możesz skutecznie wzmocnić mięśnie kegla, dzięki czemu zarówno sam poród, jak i późniejsza rekonwalescencja przebiegną sprawnie i szybko. Nie zwlekaj dłużej i skontaktuj się z nami. Zamów to wyjątkowe urządzenie już dziś, a z pewnością nie będziesz żałowała!