Czy ciepły prysznic przyspiesza poród?

Ciąża to z pewnością najpiękniejszy moment w życiu każdej kobiety. Wiele kobiet z dużą niecierpliwością oczekuje momentu rozwiązania, kiedy to będą mogły przytulić do piersi nowo narodzone dziecko. Czasami jednak może się zdarzyć, że termin rozwiązania się opóźnia. W takiej sytuacji przyszłe mamy sięgają po różne metody, aby jak najszybciej rozwiązać poród. Jednymi z takich metod są aktywność fizyczna, picie herbatki z liści malin czy współżycie seksualne. Jednak tę, po którą sięga najwięcej kobiet, jest gorąca kąpiel. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ciepły prysznic przyspiesza poród.

Ciepły prysznic na wywołanie porodu

Już na początku ciąży, podczas pierwszej wizyty u ginekologa, przyszła mama poznaje najbardziej prawdopodobny termin rozwiązania. U niektórych kobiet poród odbywa się właśnie w tym określonym dniu, jednak w większości przypadków do porodu dochodzi wcześniej lub później. Kiedy kobieta czuje, że akcja porodowa już się zaczęła lub do rozwiązania pozostało kilka dni, często szuka sposobów, aby to przyspieszyć.

Domowe sposoby, które przyczyniają się do przyspieszenia porodu oraz które kobieta może zastosować na własną rękę, cieszą się niezwykle dużą popularnością i stosuje je wiele kobiet przed porodem. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy poród musi zostać przyspieszony na podstawie wskazań medycznych. W takim przypadku pacjentce podaje się syntetyczną oksytocynę w postaci dożylnego wlewu. Oksytocyna to hormon, który naturalnie występuje w ciele kobiety ciężarnej, a jej obecność przyspiesza skurcze macicy.

Wskazaniem do podania kobiecie ciężarnej oksytocyny jest w pierwszej kolejności sytuacja, gdy ciąża trwa dłużej, niż 42 tygodnie. Ponadto środek ten można podać również wtedy, gdy powyżej 37 tygodnia ciąży dojdzie do pęknięcia błon płodowych. Jest to również konieczne w sytuacji konfliktu serologicznego lub w przypadku wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu. Jeżeli jednak nie występują żadne wskazania, aby podać oksytocynę, można skorzystać z naturalnych metod, takich jak ciepła kąpiel.

Czy ciepła kąpiel przyspiesza poród?

Jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów na przyspieszenie porodu jest ciepła kąpiel. Co ważne, taka metoda może być wykorzystywana zarówno w domowych warunkach, jak i w szpitalu, już po rozpoczęciu akcji porodowej. Należy jednak odpowiedzieć sobie teraz na pytanie, czy ciepła kąpiel faktycznie przyspiesza poród. Ciepła kąpiel przede wszystkim pozwala się zrelaksować. Ponadto taki zabieg może również indukować skurcze macicy. Pod wpływem ciepła mięśnie bowiem znacznie się rozluźniają.

Coraz więcej kobiet decyduje się również na kąpiele w wodzie. Co bardzo istotne, podczas przebiegu akcji porodowej ciepła woda to doskonałe remedium na bolesne skurcze. Należy jednak pamiętać, aby ciepłej kąpieli nie stosować już po odejściu wód płodowych. Może to się bowiem zakończyć zakażeniem. Przeciwwskazaniem jest również sytuacja, gdy kobieta cierpi na infekcję dróg rodnych.

Czy ciepły prysznic przyspiesza poród?

Decydując się na kąpiel przed porodem należy również zwrócić uwagę na to, jaka jest temperatura wody. O ile ciepła kąpiel doskonale łagodzi ból i może przyspieszyć skurcze macicy, o tyle gorąca kąpiel jest niewskazana. Należy pamiętać, aby przed porodem unikać gorących pryszniców. Dlaczego? Zbyt ciepła kąpiel może bowiem prowadzić do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych i osłabienia, a nawet omdlenia. Najbardziej optymalna temperatura to około 37 stopni, czyli tyle, ile mniej więcej wynosi ciepłota ciała kobiety ciężarnej.

Ciepły prysznic a wywołanie porodu — podsumowanie

Obecnie istnieje wiele sposobów na wywołanie porodu. Jedną z najczęściej stosowanych jest podanie oksytocyny. Jednak taka metodę wykorzystuje się wyłącznie w warunkach medycznych. Ciepła kąpiel to proces, który można przeprowadzić również w domu. Należy jednak pamiętać, że decydując się na taką metodę, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, w innym przypadku może dojść do zakażenia.