Jak złagodzić bóle porodowe?

Ciąża to z pewnością pożądany stan dla wielu kobiet. Jednak jej rozwiązanie bardzo często wiąże się z silnym bólem, którego boi się wiele przyszłych mam. Istnieje jednak wiele sposobów, które potrafią ulżyć kobiecie w cierpieniu w trakcie porodu. U niektórych występuje on słabiej, u innych silniej, jednak żadna kobieta nie powinna być całkowicie bezradna w trakcie porodu. Do najczęściej polecanych sposobów należą metody niefarmakologiczne, które potrafią przynieść przyszłej mamie ulgę w zależności od potrzeby. W takim razie jak radzić sobie z bólem porodowym?

Jak złagodzić ból porodowy?

Ból to nieodłączny element każdego porodu. Najczęściej wynika on z naciskania kurczącego się mięśnia macicy na zakończenia nerwowe. Ból porodowy jest również skutkiem drażniącego działania kwasu mlekowego na nerwy. Rodzące kobiety bardzo często skarżą się także na bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Wynika to z faktu, że główka dziecka uciska właśnie na to miejsce. Bardzo dużą pomocą dla rodzących kobiet jest dekret ministra zdrowia z 1 stycznia 2019 roku. Jest w nim zawarta informacja, że każda kobieta ma prawo do łagodzenia bólów porodowych.

Dla wielu kobiet przychodzi czas na zadanie sobie pytania, jak poradzić sobie z bólem porodowym. Najczęściej odpowiednia metoda jest wybierana przez położną, która dogląda pacjentki podczas porodu lub przez osobę bliską, która wcześniej otrzymała odpowiednie instrukcje. Bardzo często polecaną, niefarmakologiczną metodą radzenia sobie z bólem jest aktywność fizyczna oraz pozycje wertykalne. Polegają one na instynktownej zmianie pozycji podczas porodu, co przynosi znaczną ulgę. Ponadto pozwala to również na zwiększenie intensywności i regularności skurczów macicy. Stosowanie pozycji wertykalnych ułatwia także oddychanie, co skutkuje lepszym dotlenieniem matki oraz dziecka. Pozwala to także zmniejszyć ryzyko urazu tkanek kanału rodnego oraz skutkuje lepszym ułożeniem się główki dziecka.

Jak radzić sobie z bólem porodowym?

W największej ilości przypadków kobiety w pierwszej fazie porodu korzystają z pozycji pionowej. Polega ona na spacerowaniu bądź kołysanie biodrami, opierając się na partnerze lub drabinkach. siła grawitacji powoduje, że szyjka macicy łatwiej się rozwiera. Pozycja ta pozwala także na zmniejszenie ucisku macicy oraz płodu na największe naczynia krwionośne. Skutkuje to lepszym przepływem krwi i, tym samym, lepszemu dotlenieniu płodu oraz matki. Pozycja pionowa wiąże się także z lepszą pracą przepony, co znacznie usprawnia wymianę gazową.

Inną najczęściej polecaną pozycją jest “na czworaka”. Jest ona niezwykle istotna w sytuacji, gdy kobieta chce uśmierzyć ból w okolicach krzyża. Kanał rodny znacznie powiększa się, dzięki czemu główka dziecka nie uciska miejsca, gdzie w największej ilości występują zakończenia nerwowe. W drugiej fazie porodu kobiety najczęściej wybierają pozycję kuczną. Tutaj również działa siła grawitacji, która sprawia, że poród jest znacznie krótszy. Główka dziecka równomiernie naciska na tkanki krocza, co zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń kanału rodnego. Bardzo ważne jest, aby przyszłej mamie podczas porodu towarzyszyła osoba trzecia. Będzie ona nie tylko wspierać kobietę, pomoże również przy zmianie pozycji.

Jak poradzić sobie z bólem porodowym?

Świetnym sposobem na poradzenie sobie z bólami porodowymi jest stosowanie odpowiednich technik oddechowych. Pozwalają one znacznie zniwelować napięcie, które również przyczynia się do zwiększania natężenia bólu. Ważne jest również, aby kobieta, przed przystąpieniem do porodu, zapoznała się z ćwiczeniami relaksacyjnymi. Pozwoli to na nabycie umiejętności napinania oraz rozluźniania mięśni, co jest niezbędną umiejętnością w trakcie porodu. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne pomogą również zrelaksować się przyszłej mamie w przerwach między skurczami. Co najważniejsze, kobieta będzie mogła odwrócić swoją uwagę od bólu, a dzięki dobremu oddechowi organizmy matki i dziecka będą lepiej dotlenione, a sam poród przebiegnie prościej.