Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk?
Niektóre aspekty związane z rozwojem prenatalnym dziecka do dziś owiane są tajemnicą. Jednak dzięki rozwojowi nauki oraz zaawansowanym badaniom udało się już odkryć niektóre z nich. Wiadomo na przykład, w jaki sposób dziecko je czy przemieszcza się w brzuchu matki.
Jednak maluszek w trakcie swojego rozwoju wykształca również niektóre zmysły. Jeden z nich stanowi dotyk. Kontakt fizyczny zarówno z matką, jak i z ojcem jest bardzo ważny. Pojawia się więc pytanie, czy dziecko w brzuchu czuje dotyk.
Jakie bodźce odczuwa dziecko w brzuchu?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko czuje dotyk w brzuchu, warto wcześniej zastanowić się jakie bodźce są przez nie odczuwane. Maluszek znajdujący się w organizmie mamy przez cały czas nabywa umiejętności, które pomogą mu funkcjonować po narodzinach.
Przyszli rodzice szukający informacji w Internecie najczęściej skupiają się na tym, w jaki sposób i jak szybko ich dziecko rośnie. Warto jednak wiedzieć, że od początku maluch rozwija także umiejętność odczytywania bodźców, jakie napływają do niego ze świata zewnętrznego oraz z organizmu mamy.
Bodźce te są pierwszymi sygnałami, jakie dziecko może odczuwać. Zmysł dotyku rozwija się u niego około 8. tygodnia. Od tego momentu maluch zaczyna czuć pępowinę, ściany macicy, a także własne ciało. W przypadku ciąży bliźniaczej może także dotykać drugi płód. Jest to bardzo ważne, ponieważ za pomocą skóry dziecko może odczytywać różne informacje, dotyczące m.in. temperatury, sposobu oddychania matki czy położenia własnego ciała.
Dlaczego dotyk jest tak ważny?
Czy dziecko czuje dotyk brzucha? To pytanie zadaje sobie wiele mam, które głaskają się po brzuchu lub pozwalają robić to innym. Według przeprowadzonych badań dotykanie tej części ciała przez obojga rodziców jest bardzo silnym bodźcem dla rozwijającego się dziecka. Powoduje występowanie u płodu konkretnych reakcji ruchowych. Ponadto maluch w brzuchu dużo silniej odczuwa dotyk niż słuch. Dlatego też gwałtowniej reaguje właśnie na ten bodziec niż na głos rodzica.
Warto wiedzieć, że dziecko na dotyk brzucha zaczyna reagować między 21. a 26. tygodniem ciąży. W tym okresie następuje rozwój zdolności sensorycznych. Oznacza to, że płód zaczyna dostrzegać i rejestrować, co się wokół niego dzieje. Ponadto nasila się również jego reakcja na wszelkiego rodzaju bodźce dochodzące z zewnątrz. Pod wpływem dotyku maluch przemieszcza się po brzuchu, co pozwala mu się odprężyć i poprawia stosunki interpersonalne z mamą.
Przeprowadzone badania nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, czy dotyk jest bodźcem przyjemnym dla dziecka. Nie da się jednak ukryć, że pod jego wpływem nasila się aktywność motoryczna płodu. Niektórzy badacze sugerują, że w taki właśnie sposób dziecko stara się komunikować z rodzicem. Należy więc uznać, że sam dotyk nie jest wcale nieprzyjemny dla dziecka, a z pewnością nie stanowi dla niego zagrożenia. Udało się także odkryć, że dziecko potrafi rozpoznać, w której chwili brzucha dotyka mama, a w której tata.
Dotyk jako zabawa z dzieckiem
Dotyk to z pewnością świetny sposób na nawiązanie kontaktu pomiędzy mamą a dzieckiem. Płód czuje się wtedy radosny, bezpieczny, a przede wszystkim pozwala mu się to uspokoić. Jak już zostało wcześniej wspomniane, dziecko dosyć szybko uczy się reagować na kontakt z rodzicem.
Jeden z lekarzy zaproponował “zabawę w kopanie”. Kiedy mama poczuje kopnięcie w brzuchu, powinna wtedy delikatnie nacisnąć kopnięte miejsce i zachęcić dziecko do kolejnego. Taka zabawa nie tylko uspokaja malucha, ale także przyczynia się do rozwoju jego układu nerwowego.
Dotyk taty również jest ważny
Mimo że mało osób zdaje sobie z tego sprawę, dziecko poprzez dotyk nawiązuje również pozytywne relacje z ojcem. Po niedługim czasie maluch zaczyna rozróżniać dotyk obojga rodziców. Można mu to jeszcze ułatwić, dołączając do tego głos.
Delikatny dotyk brzucha sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne. Ponadto nawiązuje relacje z rodzicami, co może ułatwić kontakt nawet po urodzeniu.