Czy można rozpoznać autyzm w ciąży?
Ciąża jest dla każdej kobiety wyjątkowym okresem, w którego trakcie musi zmierzyć się z wieloma emocjami, a niejednokrotnie obawami. Jeden z pojawiających się lęków stanowi kwestia możliwości rozpoznania autyzmu podczas ciąży.
Okazuje się, że stwierdzenie pewnych nieprawidłowości płodu w obrębie serca, układu moczowego, mózgu, a także innych narządów podczas USG prenatalnego, może wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu. A wtedy rodzice zaczynają się zastanawiać, czy ich dziecko może cierpieć na związane z tym różnorodne dolegliwości. Czy można rozpoznać autyzm w ciąży?
Czy autyzm można wykryć w ciąży? Jakie są szanse na jego wczesne wykrycie?
Przeprowadzone w Izraelu badania wskazują, iż możliwe jest rozpoznanie niektórych przejawów autyzmu u płodu już w II trymestrze ciąży. Zaburzenia neurorozwojowe przejawiają się występowaniem kłopotów w komunikacji z innymi osobami, ale również powtarzających się, sztywnych zachowań. Typowe objawy występowania u dziecka autyzmu najczęściej objawiają się około 2. roku życia, a ich wczesne wykrycie pozwala na sprawne wprowadzenie terapii.
Wciąż prowadzone są badania związane z możliwością wcześniejszego wykrycia autyzmu u dzieci już w 1. roku życia. Według tych przeprowadzonych w Izraelu okazało się, iż w grupie maluchów cierpiących na to schorzenie stwierdzane w badaniu USG anomalie występowały znacząco częściej. Na podstawie przeprowadzonego w Ben-Gurion University of the Negev badania możemy wnioskować, że autyzm ma swój początek jeszcze przed narodzinami dziecka.
Choć wykrywanie autyzmu w ciąży może wydawać się niemożliwe, to według wykonanych badań w USG prenatalnym jesteśmy w stanie zaobserwować pierwsze symptomy u rozwijającego się płodu.
Autyzm u dziecka - czy można mu zapobiegać? O czy warto pamiętać?
Zbyt niska zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie może mieć niebagatelny wpływ na rozwój autyzmu u dziecka. W związku z tym specjaliści nawołują, aby w trakcie ciąży spożywać odpowiednio dużo pożywienia bogatego w kwas linolowy. Jest obecny w nasionach i orzechach czy olejach roślinnych. Powinniśmy również wprowadzić do swojej codziennej diety kwasy Omega-3, które zawarte są w tłustych rybach.
Co więcej, okazuje się, że pojawiające się w trakcie ciąży infekcje bakteryjne pęcherza oraz organów płciowych mogą znacząco podnieść ryzyko rozwoju autyzmu u malucha. Mimo iż występują na ten temat badania, to mechanizm nie został jeszcze w pełni wyjaśniony.
Na pojawienie się choroby u potomka ma również wpływ toksyczność środowiska. Dlatego w trakcie ciąży powinnyśmy unikać wdychania spalin samochodowych oraz przebywania w miejscach, w których powietrze jest zanieczyszczone.
Warto, abyśmy podczas ciąży używały dobrze przebadanych kosmetyków, a wśród szerokiej oferty na rynku nie sposób nie znaleźć produktów odpowiadających naszym potrzebom.
Autyzm - skąd te zaburzenia? Możliwe przyczyny wystąpienia autyzmu u potomka
Według naukowców anormalny poziom komórek tłuszczowych ma niekorzystny wpływ na rozwój połączeń neurologicznych już we wczesnej fazie prenatalnej, co może powodować autyzm. Co więcej, wspomniane przed chwilą zaburzenia tłuszczowe w dużej mierze wynikają z ekspozycji na substancje chemiczne, które zawarte są w niektórych kosmetykach czy w wydawanych bez recepty lekach.
Przygotowanie do porodu - co warto mieć na uwadze? Podsumowanie
Zbliżający się termin porodu to połączenie podekscytowania ze stresem. Dlatego, aby mieć pewność, że wszystko idzie zgodnie z planem, należy nieco wcześniej przygotować wszystkie istotne dokumenty oraz akcesoria na salę porodową.
Co więcej, w swojej ofercie proponujemy również specjalistyczny balonik Aniball, który posłuży Ci do sprawnego przygotowania się do porodu. Akcesorium umożliwia zarówno psychiczne, jak i fizyczne przyszykowanie się do rozwiązania, a także zwiększy poczucie kontroli nad własnym ciałem. To wysokiej jakości gadżet pozwalający na uniknięcie urazów krocza w trakcie porodu i wzmocnienie mięśni dna miednicy po wydaniu dziecka na świat.
Istotne jest, byśmy zadbały o stałą kontrolę ze strony specjalisty, a także unikały kosmetyków czy produktów o niepewnych składach.