O czym należy pamiętać przed porodem? Krótki poradnik

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety, która spodziewa się dziecka. Wiąże się nie tylko z ekscytacją i radosnym oczekiwaniem, ale także z szeregiem licznych wątpliwości, lęków oraz z dużym stresem. Aby złagodzić dyskomfort i ukoić nerwy warto upewnić się, że jesteś przygotowana do tego wyjątkowego dnia najlepiej jak to tylko możliwe. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów i skoncentrować się na blaskach macierzyństwa. O czym pamiętać przed porodem? Poniżej prezentujemy krótki poradnik!

Zadbaj o siebie w kompleksowy sposób

Przygotowania do porodu warto rozpocząć już kilka miesięcy wcześniej i potraktować cały ten proces kompleksowo. Po pierwsze, skup się na swoim ciele. Dbaj o odpowiednią ilość ruchu i kładź nacisk na te rodzaje aktywności fizycznej, które niosą korzyści w trakcie ciąży. Zaopatrz się też w nasz produkt medyczny Aniball służący do ćwiczenia mięśni dna miednicy i skutkujący ich zauważalnym wzmocnieniem. Dzięki niemu nauczysz się również świadomego oddychania, które zapewni Ci sporą ulgę w trakcie porodu i ułatwi parcie.

Ciekawą i godną rozważenia opcją jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Wybierz lekarza prowadzącego i szpital, w którym pragniesz wydać swoje potomstwo na świat, decydując, czy skorzystasz z publicznej opieki medycznej, czy tej prywatnej. Najlepiej będzie gdy zapoznasz się z kilkoma ofertami i na podstawie zebranych informacji dokonasz wyboru, upewniając się, że otrzymasz pełne wsparcie i najlepszą możliwą opiekę wykwalifikowanych specjalistów. Zwróć uwagę na to, czy dana placówka posiada oddział intensywnej terapii dla noworodków, nigdy bowiem nie wiadomo kiedy tego rodzaju pomoc okaże się potrzebna. Określ, czy zamierzasz rodzić ze znieczuleniem, czy bez niego.

Gdy zastanawiasz się, o czym pamiętać przed porodem, koniecznie miej na uwadze komplet niezbędnej dokumentacji, z którą musisz zgłosić się do szpitala w tym specjalnym dniu. Mowa tutaj przede wszystkim o:

● dowodzie osobistym
● aktualnych wynikach obejmujących: morfologię, wszystkie wykonywane w trakcie ciąży USG, oznaczenie grupy krwi, badanie moczu i te na obecność kiły, badanie antygenu HBS
● karcie przebiegu ciąży
● planie porodu
● wynikach badań i konsultacjach specjalistycznych, gdy takie były przeprowadzone
Dysponowanie tymi papierami usprawni cały proces przyjęcia do placówki i uwolni Cię od zbędnego stresu.

Drobne sprawy, które posiadają bardzo duże znaczenie

Kiedy wiesz, że zbliża się dzień porodu, spakuj wszelkie najważniejsze rzeczy do torby i połóż ją w łatwo dostępnym miejscu tak, by w każdej chwili można było za nią chwycić i wyruszyć do szpitala. Wewnątrz powinny znaleźć się przybory kosmetyczne, ubrania, akcesoria ułatwiające Ci codzienną higienę, drobne przekąski i gadżety, które uprzyjemnią Ci pobyt na oddziale, takie jak odtwarzacz muzyki, książki czy kolorowe czasopisma. Koniecznie pamiętaj także o przygotowaniu wyprawki dla noworodka. Należy zrobić to przed porodem, by uniknąć niepotrzebnych problemów i zamieszania, gdy dziecko pojawi się już na świecie. To, co powinno znaleźć się na liście zakupów, jest kwestią dość indywidualną, ale do prawdziwych podstaw można zaliczyć:

● chusteczki nawilżane
● jednorazowe pieluchy
● podkłady do przewijania
● komplet ubranek
● ciepły koc
● butelkę ze smoczkiem
● wózek
● łóżeczko
● fotelik samochodowy
● komplet kosmetyków do higieny i pielęgnacji

Upewnij się, że będziesz posiadała transport do szpitala. Miej przy tym na uwadze, że dokładnego terminu porodu nigdy nie możemy przewidzieć, co do godziny. Najlepiej będzie, gdy u Twego boku znajdzie się zaufana osoba dysponująca własnym samochodem, z którego będziecie mogli skorzystać w dowolnym momencie dnia i nocy. Warto sprawdzić też trasę wiodącą na miejsce i wybrać taką, która pozwoli na jak najszybsze pokonanie dystansu. O czym pamiętać przed porodem? Oprócz wszystkich wymienionych wcześniej kwestii pamiętaj zwłaszcza o pozytywnym nastawieniu. Jest ono niezwykle ważne i pomoże Ci stawić czoła temu wyzwaniu, by móc z radością powitać dziecko na świecie.

Zobacz jakie ćwiczenia rozciągające wykonywać w ciąży: https://malakawka.pl/5-cwiczen-rozciagajacych-ktore-warto-wykonywac-w-ciazy/