Biopsja kosmówki

Biopsja kosmówki to inwazyjny zabieg wykonywany na wczesnym etapie ciąży, stanowiący obok USG i testów typu PAPP-A jedną z prenatalnych metod diagnostycznych. Jak każdy zabieg inwazyjny niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego wiele osób wzbrania się przed jego wykonaniem. Biopsja kosmówki – co to jest, kiedy i w jakim celu się ją przeprowadza oraz w jakim stopniu zagraża ciąży?

Co to jest biopsja kosmówki?

Wiele kobiet w ciąży nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest biopsja kosmówki. Nic dziwnego – niewiele z nich będzie musiało stanąć przed decyzją poddania się temu zabiegowi.

W jego trakcie pobiera się fragment kosmówki – błony płodowej – poprzez pochwę bądź drogą przezbrzuszną. Przez cały czas jego trwania wszelkie procedury są kontrolowane za pomocą aparatu ultrasonograficznego.

W Polsce zabieg ten jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jeżeli tylko zostanie okazane skierowanie wystawione przez lekarza na podstawie ważnych przesłanek.

Biopsja kosmówki – jakie wady wykrywa i kiedy istnieje wskazanie do zabiegu?

Biopsję kosmówki lekarze zalecają w przypadku, gdy ciężarna kobieta ma ponad 35 lat. Dzieje się tak ze względu na fakt, że po przekroczeniu granicy tego wieku rośnie ryzyko, że dziecko posiadać będzie wady genetyczne, w szczególności zespół Downa. Wskazanie do zabiegu pojawia się również wówczas, gdy wykonane wcześniej badania nieinwazyjne (USG bądź testu podwójnego PAPP-A) sugerowały możliwość wystąpienia nieprawidłowości. Na zabieg biopsji kosmówki kieruje się oczywiście także kobiety, które urodziły dziecko obarczone wadą genetyczną lub jeśli w rodzinie wystąpiły takie przypadki.

Biopsja kosmówki – co wykrywa?

Jako że kosmówka składa się z tych samych komórek co płód, jej pobranie umożliwia przebadanie materiału genetycznego pod kątem aberracji. Odbywa się pod to na zasadzie mikroskopowej analizy chromosomów, hodowli komórkowej, analizy DNA i wielu innych procedur. Pozwalają one na wykrycie między innymi zespołów Downa, Edwardsa i Turnera, mukowiscydozy, anemii sierpowatej czy hemofilii.

Kiedy wykonuje się zabieg biopsji kosmówki? | Biopsja kosmówki – co to jest?

Zabieg biopsji kosmówki wykonuje się w takim okresie, w którym ryzyko poronienia związane z jego inwazyjnością jest najmniejsze – czyli nie wcześniej niż w 11 tygodniu ciąży. Biopsja jest więc niewskazana w pierwszym trymestrze, w przeciwnym razie może się wiązać z wystąpieniem, między innymi, wrodzonych amputacji kończyn płodu oraz innych wad anatomicznych.

Zabiegu nie wolno wykonywać również wówczas, gdy we krwi ciężarnej występują przeciwciała anty-Rh. Choć nie ma przeciwwskazań do biopsji w przypadku nosicielstwa przez matkę wirusa HIV, należy ją w takiej sytuacji wykonywać z najwyższą ostrożnością, jako że istnieje ryzyko zarażenia nim dziecka.

Czy zabieg biopsji kosmówki jest bolesny? | Biopsja kosmówki – co to jest?

W zależności od tego, jaką drogą została pobrana próbka, zabieg wiąże się z różnymi odczuciami. Jeżeli dzieje się to poprzez szyjkę macicy, jest on całkowicie bezbolesny, choć u niektórych kobiet może powodować dyskomfort. W przypadku biopsji przezbrzusznej ze względu na wrażliwość miejsca wkłucia stosuje się znieczulenie miejscowe, które łagodzi ból w znacznym stopniu.

Możliwe powikłania | Co to jest biopsja kosmówki?

Po biopsji kosmówki, jak po każdym zabiegu inwazyjnym, mogą wystąpić powikłania. Największą obawą przyszłych matek jest wizja poronienia. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Zgodnie z najnowszymi danymi ryzyko samoistnego poronienia wynosi 1%. Jeżeli biopsja została przeprowadzona w odpowiednim momencie ciąży przez doświadczonego lekarza, który kontroluje sytuację za pomocą USG, korzyści z poddania się zabiegowi znacząco przewyższają związane z nim ryzyko, które jest niewielkie. Biopsja pozwala bowiem uzyskać 100-procentową pewność co do potencjalnych wad genetycznych płodu.

Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie krwawienie oraz bóle brzucha o nasileniu podobnym do bóli menstruacyjnych. Wśród innych powikłań znajdują się również immunizacja, zakażenie wewnątrzmaciczne, a także wyciek płynu owodniowego.