Najczęstsze problemy przed porodem
Poród, jak i czas przed nim wiąże się z wieloma problemami, które mogą wystąpić u kobiety. Mimo że prawidłowo przebiegająca ciąża często napawa optymizmem, pojawiające się utrudnienia często skutecznie niwelują radość. Dla wielu osób występujące w tym okresie problemy mogą wydawać się potencjalnym zagrożeniem dla maluszka. Z tego względu warto wiedzieć, jakie dolegliwości najczęściej występują przed porodem oraz czy należy się nimi szczególnie przejmować.
Problemy z wypróżnianiem przed porodem
Problemy z wypróżnianiem mogą występować w skrajnej postaci, ponieważ bardzo często kobieta, której ciąża zbliża się ku końcowi, cierpi na zaparcia. W takiej sytuacji są najczęściej spowodowane rosnącemu naciskowi na nerwy w dole miednicy przez główkę dziecka. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ zaparcia mogą doprowadzić do różnych niepożądanych powikłań. W celu pozbycia się tej dolegliwości warto pić odpowiednią ilość wody, a także urozmaicić swoją dietę o produkty bogate w błonnik.
Kolejną kwestię obejmuje przygotowanie się na częste wizyty w toalecie, ponieważ dziecko będzie również bardziej naciskało pęcherz, powodując ciągłą potrzebę oddawania moczu. Często występującym objawem jest również biegunka, która stanowi wynik zmian hormonalnych. W związku z tym przed porodem warto zdecydować się na wykonanie oczyszczenia jelit, które nie tylko pomoże pozbyć się złogów kałowych, ale również ułatwi przyjście dziecka na świat. Często bywa również, że wystąpienia biegunki jest bezpośrednio związane z ogromnym stresem, jaki pojawia się przed porodem. Może się jednak okazać, że biegunka nie stanowi wyniku ciąży, a infekcji, dlatego konieczne jest obserwowanie swojego organizmu i działanie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości.
Problemy z chodzeniem przed porodem
Kobiety w ciąży często również skarżą się na problemy z chodzeniem, które występują przed porodem. Jedną z przyczyn utrudniających samodzielne poruszanie się może być ból krocza. Najczęściej zaczyna występować w III trymestrze ciąży i powinien ustąpić, kiedy ciężarna zmieni pozycję na wygodną. Jednak w przypadku, kiedy nadal się utrzymuje, należy skonsultować się ze swoim ginekologiem.
W związku ze wzmożoną produkcją hormonów takich jak relaksyna w ostatnich tygodniach ciąży dochodzi do rozluźnienia więzadła macicy. Warto pamiętać, że w późnych etapach ból krocza często jest wywołany przez nacisk główki dziecka, co prawdopodobnie stanowi sygnałem, że jego przyjście na świat wkrótce się wydarzy i można zacząć się już przygotowywać do rozwiązania.
Problemy żołądkowe przed porodem
W związku z tym, że w ciele kobiety w ciąży, a zwłaszcza na końcowym etapie, hormony doprowadzają do wielu różnych zmian, bardzo często pojawiają się również różnego rodzaju problemy żołądkowe. O występowaniu biegunki wspominaliśmy już na początku tekstu, jednak wśród często występujących objawów są również mdłości i wymioty, które najczęściej stanowią wynik znacznie zwiększonej i stale zmieniającej się produkcji hormonów w ciele kobiety. W tym przypadku duży wpływ na tego rodzaju objawy może mieć również ogromna dawka stresu. Jeśli u ciężarnej często występują wymioty, należy przede wszystkim pamiętać o uzupełnianiu wody w organizmie. Ponadto brzuch przed porodem zazwyczaj bardzo boli i kobieta może odczuwać uciążliwe kłucie. Jeżeli na późnym etapie ta partia ciała jest już bardzo twarda, to prawdopodobnie wskazuje na występowanie skurczów przepowiadających niedaleki poród.
W wyniku zbliżającego się porodu kobiety cierpią niestety na wiele różnych dolegliwości, które są niezwykle niekomfortowe i często bardzo bolesne. Ważne jest to, żeby obserwować swoje ciało oraz konsultować się z lekarzem prowadzącym w razie wystąpienia ewentualnych problemów. Na szczęście większość z tych nieprzyjemnych doświadczeń to jedynie wpływ hormonów, stresu, a także w pełni rozwiniętego dziecka, które tylko czeka, żeby przyjść na świat. Można znaleźć pociechę w tym, że już niedługo ciąża się skończy, a ty wkrótce powitasz maluszka w rodzinie.