Jak leczyć astmę w ciąży?

Kobiety chorujące na astmę w ciąży martwią się o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio kontrolowane schorzenie nie stanowi poważnego zagrożenia oraz rzadko wywołuje groźne powikłania. Pojawia się jednak pytanie, jak leczyć astmę w ciąży, aby terapia nie zaszkodziła zdrowiu matki i dziecka. Odpowiedź nie jest oczywista, dlatego w poniższym artykule zamieściliśmy pomocne rady, z których dowiesz się, jak odpowiednio postępować z astmą w ciąży.

Jak ciąża wpływa na objawy astmy?

W okresie ciąży organizm wydziela większą ilość hormonów, co znacząco wpływa na funkcjonowanie. Podwyższone hormony oddziałują m.in. na układ oddechowy. W ciąży, szczególnie w 3. trymestrze panie skarżą się na spłycony oddech i zatkany nos. Ciąża nie pozostaje również obojętna wobec astmy. U niektórych łagodzi objawy schorzenia, natomiast u innych powoduje ich zaostrzenie. Największe prawdopodobieństwo wzmocnienia objawów występuje u kobiet zmagających się z ciężką postacią astmy, a złagodzenie ich dotyczy głównie pań cierpiących na lekką odmianę tego schorzenia.

Jak leczyć astmę w ciąży?

Kobiety zmagające się z astmą nie powinny bać się ciąży. Muszą jednak pamiętać o regularnym kontrolowaniu swojego stanu zdrowia, odpowiedniej terapii i dbałości o środowisko, w którym żyją. Kobiety ciężarne cierpiące na astmę powinny unikać przede wszystkim dymu tytoniowego, ponieważ pogłębia on stan chorobowy i obniża działanie leków. Zaleca się również odizolowanie od alergenów, które mogą pogorszyć samopoczucie. Należy także unikać drastycznych zmian diety, gdyż niektóre pokarmy wzmacniają objawy.

Ogólnie leczenie astmy w ciąży powinno wyglądać tak, jak przed ciążą. Konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków, dostosowanych do potrzeb pacjentki. Jeśli będą one zażywane zgodnie z zaleceniami lekarza, z pewnością nie pogorszą stanu zdrowia kobiety.

Astma w ciąży - jakie leki przyjmować?

Nie ma konkretnych leków na astmę w ciąży. Kobiety ciężarne zmagające się z tym schorzeniem powinny przyjmować środki, które stosowały będąc w normalnym stanie. Oczywiście należy skonsultować się z lekarzem, czy nie należy zmienić ich dawki lub częstotliwości przyjmowania.

Najpopularniejszymi lekami stosowanymi w astmie są wziewne glikokortykosteroidy, czyli środki stworzone na wzór naturalnych hormonów. Jeśli chora przyjmuje je regularnie oraz zgodnie ze wskazaniami specjalisty, są one bezpieczne zarówno dla niej, jak i dziecka. Należy zaznaczyć, że substancje te nie oddziałują w żaden sposób na rozwój płodu oraz nie zwiększają ryzyka poronienia.

Popularnymi środkami przyjmowanymi przez panie chorujące na astmę są również leki przeciwleukotrienowe. Zwykle są one stosowane w zastępstwie za wziewne glikokortykosteroidy. Zdarza się także, że środki te są przyjmowane łącznie ze steroidami. Leki przeciwleukotrienowe nie zagrażają zdrowiu dziecka, jednak cechują się znacznie mniejszą skutecznością w leczeniu niż wziewne glikokortykosteroidy. Z tego względu stopniowo się z nich rezygnuje.

Astma w ciąży - leki na zaostrzenie choroby

U niektórych kobiet ciężarnych, szczególnie tych chorujących na ciężkie odmiany astmy, dochodzi do zaostrzenia dolegliwości. Głównie zjawisko to dotyka pań, które nie dbają o właściwe leczenie, przyjmują leki nieregularnie lub całkowicie je odstawiają. Należy pamiętać, że nie wolno modyfikować terapii na własną rękę, a każde zmiany muszą być konsultowane ze specjalistą.

Zaostrzenie astmy w ciąży stanowi potencjalne niebezpieczeństwo zarówno dla kobiety, jak i płodu. Może doprowadzić do niedotlenienia u dziecka, a nawet poronienia. Z tego względu po zauważeniu niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Zwykle ciężarnym pacjentkom z zaostrzoną astmą podawane są specjalne leki rozkurczające oskrzela. Niestety zdarza się, że takie środki nie wystarczają. Wtedy konieczne jest zażycie glikokortykosteroidu ogólnoustrojowo - dożylnie lub w postaci tabletek. Należy pamiętać, że ten rodzaj leczenia często niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, jednak w skrajnych przypadkach jest on jedyną szansą na uratowanie życia matki i dziecka.