30 tydzień ciąży. Ułożenie dziecka do porodu

Każda kobieta w oczekiwaniu na poród interesuje się zdrowiem dziecka i nie ma w tym nic dziwnego. Jednym z ciekawszych zagadnień jest sprawdzanie ułożenia płodu w odniesieniu do czasu, który upłynął od zapłodnienia. Rozpoczęcie trzeciego trymestru to okres szczególnego wzrostu i przygotowania maleństwa do przyjścia na świat. Z tego powodu przygotowaliśmy wpis, z którego dowiesz się, jakie jest prawidłowe ułożenie dziecka do porodu w okolicach 30. tygodnia ciąży.

Mniej więcej do końca 6. miesiąca ciąży dziecko może mieć dowolną pozycję, co jest związane przede wszystkim z jego mniejszym rozmiarem i faktem, że ma sporo miejsca. Jednak po tym czasie zaczyna się tzw. trzeci trymestr, który jest swego rodzaju przygotowaniem do porodu i okresem intensywnego wzrostu. Z tego powodu warto się dowiedzieć, jaka powinna być prawidłowa pozycja malucha oraz inne jego cechy, np. waga i wygląd. Przypominamy jednak, że nie są to ścisłe wytyczne – każde dziecko jest inne.

Wraz z początkiem trzeciego trymestru zaczyna się czas oczekiwania nie tylko na poród, ale też dobre odwrócenie się maluszka. Prawidłowe ułożenie dziecka do porodu oznacza ustawienie główką w dół. Jeżeli do tego nie dojdzie, a więc malec pozostanie w tzw. pozycji pośladkowej lub poprzecznej, lekarz skieruje Cię na cesarskie cięcie. Płód przybiera pozycję do porodu najczęściej w okolicy 34. tygodnia, ale nie jest to zasadą.

28 tydzień ciąży – ułożenie dziecka, wygląd i waga

W tym czasie maluch prawdopodobnie będzie się sporo wiercić i jego pozycja będzie dowolna, ponieważ 28. tydzień ciąży to sam początek trzeciego trymestru. Malec może ważyć około kilogram, a więc sporo już urósł. Specjaliści polecają rozpoczęcie liczenia jego ruchów. Do tego może się pojawić coraz częstsze twardnienie brzucha. W 28. tygodniu maluch może mieć widoczne rzęsy oraz brwi, a nawet mrugać oczami.

29 tydzień ciąży – ułożenie dziecka oraz pozostałe parametry

W 29. tygodniu ciąży obwód brzucha mocno się powiększa, a sam maluch może mieć około 40 cm długości oraz ważyć 1,3 kg. Twarz płodu wygląda prawie tak jak twarz noworodka, a przy tym malec powiększa swoją tkankę tłuszczową. Może widzieć światło, słyszeć odgłosy, dlatego specjaliści zalecają mówienie do dziecka. Będzie ono dalej przyjmować dowolne pozycje, jednak zacznie się rzadziej poruszać.

30 tydzień ciąży - ułożenie dziecka i zmiana pozycji

30. tydzień nieraz jest uznawany za graniczny, ponieważ w tym momencie pojawiają się skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa), czyli mocne skurcze macicy, które powoli narastają i mijają samoistnie. Najpewniej maluszek będzie mieć ułożenie pośladkowe, jednak może się zdarzyć, że już wtedy zmieni pozycję na główkową. Można to stwierdzić dzięki odczuwaniu kopnięć nóżkami w okolicę żeber. Malec powinien jeszcze bardziej przypominać noworodka. Jego waga może wynieść 1,4 kg.

31 tydzień ciąży - ułożenie dziecka i jego cechy

W tym czasie zwiększa się prawdopodobieństwo na ułożenie dziecka do porodu w pozycji główkowej. Skurcze Braxtona-Hicksa powinny się nasilać, a brzuch kobiety szybko rosnąć. To ostatni tydzień 7. miesiąca, a więc moment, w którym malec ma już sporo tkanki tłuszczowej i trudniej jest mu się poruszać, a większa ruchliwość może po prostu zwiastować temperament dziecka po urodzeniu. Jego wzrost będzie oscylować w okolicach 45 centymetrów, a waga – 1,6 kg.

Waga i ułożenie dziecka w 8 miesiącu ciąży

Początek 8. miesiąca (32. tydzień) ciąży to już połowa trzeciego trymestru, a więc ostatnia prosta przed rozwiązaniem. W tym przypadku malec może ważyć 1,8 kg, a pod koniec miesiąca nawet 2,8 kg. To właśnie na ten czas (32–36. tydzień) przypada najczęściej moment obrócenia się główką do dołu. Z tego powodu należy pamiętać, że jeśli ono nie następuje, należy się skontaktować z lekarzem. Matka może też odczuwać mocne skurcze i bóle podbrzusza. Malec osiągnie około 50 cm długości. Warto wspomnieć, że jeżeli ciąża dotyczy bliźniąt, to właśnie pod koniec ósmego miesiąca dojdzie do planowanego porodu.