Jak i kiedy wykonać masaż krocza przed porodem?

Z pewnością każda przyszła mama słyszała o masażu krocza w ciąży – jego celem jest przygotowanie ciała do porodu siłami natury oraz uniknięcie pęknięcia lub konieczności nacięcia krocza, dlatego korzysta z tej metody wiele kobiet spodziewających się dziecka. Wykonując masaż krocza przed porodem regularnie, możesz w znaczny sposób poprawić elastyczność tkanek oraz rozciągnąć i rozluźnić okolice pochwy, dzięki czemu Twój kanał rodny będzie lepiej przygotowany do porodu, który nie będzie aż tak ogromnym szokiem dla organizmu. Według zaleceń lekarzy i położnych, wykonywać go można już od 34. tygodnia, trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiedni olejek lub żel oraz zapoznać się z instrukcją, jak wykonać masaż krocza w ciąży.

Masaż krocza w ciąży – jak wykonać i kiedy?

Zacząć możesz już na kilka tygodni przed porodem – nawet kilka minut dziennie poświęconych na masaż może wpłynąć na łagodniejszy przebieg porodu naturalnego. Pęknięcie lub nacięcie krocza, które bardzo często zdarza się podczas porodów, szczególnie u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, może wiązać się z poważnymi i przykrymi konsekwencjami – trudno jest usiąść bez bólu, może też wystąpić problem z nietrzymaniem moczu, a tkanki krocza zrastają się powoli i niezbyt łatwo. Nierzadko konieczne jest także założenie szwów. Masaż krocza przed porodem pomaga uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z pęknięciem lub nacięciem krocza, a dodatkowo:

  • polepsza kondycję tkanek i mięśni, zwiększa ich elastyczność i rozciągliwość,
  • zwiększa ukrwienie skóry w masowanym obszarze,
  • krocze będzie się lepiej i szybciej goiło,
  • ból porodowy będzie mniejszy.

Regularny masaż w połączeniu z ćwiczeniami z Aniballem to bardzo skuteczny sposób na zwiększenie rozciągliwości i miękkości tkanek, a w efekcie całkowite uniknięcie pęknięcia lub nacięcia krocza. Warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na ćwiczenia i masaż krocza przed porodem. Jak wykonać to zadanie?

Masaż krocza w ciąży – instrukcja

W ostatnich tygodniach ciąży masaż krocza powinien trwać od 5 do 10 minut. Jego wykonanie jest bardzo proste. Kieruj się poniższymi wskazówkami:

  • znajdź wygodną pozycję, rozluźnij mięśnie,
  • rozgrzej w dłoniach niewielką ilość olejku (najlepiej wybierz taki bez dodatków zapachowych) i nanieś go na okolicę wejścia do pochwy oraz wargi sromowe,
  • wykonuj okrężne ruchy palcem zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara (od 3 do 9) wokół pochwy i wewnątrz niej,
  • możesz także delikatnie uciskać tkanki u wejścia pochwy i głębiej, a także robić to dwoma palcami i dokładać kolejne, aby ostatecznie masować czterema palcami (⅔ główki dziecka),
  • opuszek palca włóż do pochwy i powoli zacznij uciskać jej dolną część w kierunku odbytu aż poczujesz pieczenie, a kiedy minie możesz ponownie rozpocząć masaż.

Masaż krocza przed porodem – jakie olejki wybrać?

Do wykonania masażu krocza najlepiej stosuj naturalne oleje, na przykład z awokado, oliwek, migdałów, kiełków pszenicy, pestek winogron czy jojoba. Może Ci się także przydać witamina E w płynie, którą kupisz w każdej aptece. Pamiętaj, żeby wybierać produkty bez chemicznych i zapachowych dodatków, ze 100% naturalnym składem - dzięki temu unikniesz podrażnień, a dodatkowo wiele olejów pochodzenia roślinnego zawiera substancje sprzyjające zwiększaniu elastyczności i regeneracji skóry. Pamiętaj, aby zawsze wybrać najwygodniejszą pozycję do masażu krocza przed porodem. Instrukcja jest tylko poglądowa – sama będziesz wiedzieć, jakie ruchy są dla Ciebie idealne do wykonania masażu, a także w jakim ułożeniu jest Ci najlepiej go wykonywać – na leżąco, na siedząco czy na stojąco, a może wolisz oprzeć nogę na krześle? Wybierz dogodną dla Ciebie pozycję. Przed rozpoczęciem masażu krocza w ciąży skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby wstrzymać się z masażem, jeśli wystąpiła infekcja grzybicza pochwy lub przedwczesne skurcze macicy. Masaż doskonale sprawdza się w połączeniu z rozciąganiem krocza za pomocą balonika Aniball – sprawdź naszą ofertę i przygotuj swoje ciało, dzięki temu masz większą szansę na łagodny poród bez przykrych konsekwencji.