Objawy ciąży – częste oddawanie moczu w ciąży

Istnieje wiele symptomów mogących świadczyć o zapłodnieniu, a jednym z nich niewątpliwie jest częste oddawanie moczu w ciąży. Zastanawiasz się, czy będziesz mieć dziecko? A może chcesz więcej dowiedzieć się o wspomnianych objawach? Serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego wpisu.

Częste oddawanie moczu w ciąży jest jednym z najczęściej występujących symptomów, jednak trzeba pamiętać, że częstomocz nie zawsze oznacza zapłodnienie. Może być związany z różnymi dolegliwościami pokroju przepukliny, cukrzycy czy stanu zapalnego pęcherza. W każdym przypadku warto skontaktować się z lekarzem.

Uznaje się, że częste oddawanie moczu w ciąży jest standardowym symptomem w pierwszych jej tygodniach, jednak może się pojawić również później. Objaw jest spowodowany zwiększeniem ilości oraz przepływu krwi w organizmie, co wymaga zwiększenia wydolności nerek. Do tego podwyższony poziom progesteronu w pierwszym trymestrze osłabia mięśniówkę pęcherza i moczowodów, co owocuje częstymi wizytami w toalecie.

Częste oddawanie moczu w ciąży – w którym tygodniu się zaczyna?

W którym tygodniu ciąży często oddaje się mocz? Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy pojawienie się tego objawu nie jest powodem do niepokoju, to musisz wiedzieć, że omawiany w niniejszym tekście symptom pojawia się standardowo w okolicach 6. i 8. tygodnia ciąży, a więc w późniejszym etapie pierwszego trymestru. Zwykle utrzymuje się do początku drugiego. Pamiętaj jednak, że jest to zawsze sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników.

Ból przy oddawaniu moczu w ciąży

Organizm kobiety w ciąży jest bardzo delikatny, dlatego jeśli odczuwasz ból przy oddawaniu moczu, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Może on bowiem stanowić objaw infekcji, która będzie szczególnie niebezpieczna dla rozwoju płodu. Z tego powodu zalecane jest jeszcze dokładniejsze dbanie o higienę w tym okresie.

Kolor moczu w pierwszych tygodniach ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży można zauważyć, że częste oddawanie moczu wiąże się jednocześnie z jego ciemniejszą barwą. W każdym przypadku jest to negatywny objaw. Warto pamiętać, że ludzki organizm składa się w większości z wody i o ile dorosły człowiek powinien standardowo wypijać około 2 litry płynu na dobę, tak zapotrzebowanie kobiety w ciąży wzrasta. Z tego powodu polecamy pamiętać o nawadnianiu – dzięki temu barwa moczu powinna wrócić do normy.

Parcie na pęcherz w ciąży – 3 trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży częstomocz jest związany ze zwiększeniem się zapotrzebowania na wodę oraz przyspieszeniem pracy nerek oraz układu krwionośnego. Jednak częste oddawanie moczu może się pojawić także w trzecim trymestrze. Jest to związane z powiększeniem się macicy i analogicznie – jej silniejszym naciskiem na pęcherz. Im bliżej porodu, tym niżej znajduje się wspomniana macica, co może doprowadzić nawet do nietrzymania moczu.

Częste oddawanie moczu w ciąży – jak zmniejszyć dyskomfort?

Eksperci zalecają ograniczenie spożywania napojów, które zawierają kofeinę, ponieważ substancja potęguje częstotliwość oddawania moczu. Warto również wspomnieć o innej ciekawej wskazówce. Kiedy już jesteś w toalecie, pochyl się do przodu. Dzięki temu pęcherz zostanie dokładniej opróżniony. Nie poleca się także picia sporej ilości płynów przed snem, ponieważ może to powodować częste wstawanie w nocy. Pamiętaj również, żeby nigdy nie powstrzymywać na siłę potrzeby, ponieważ zwiększa to ryzyko powstania niebezpiecznej dla dziecka infekcji.

Warto mieć świadomość, że częste oddawanie moczu jest nieraz spowodowane gorszą kondycją mięśni dna miednicy (zwłaszcza w trzecim trymestrze). Pamiętaj jednak, że można je ćwiczyć, tak jak wszystkie inne partie mięśniowe. Jeśli chcesz o nie zadbać, może Ci się przydać innowacyjne akcesorium, jakim jest balonik Aniball. Produkt jest przeznaczony dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży i ma na celu lepsze przygotowanie do porodu i zmniejszenie objawów związanych z nietrzymaniem moczu.