Skąpe plamienie w terminie miesiączki - czy to może być ciąża?

Dzięki rozwojowi nauki mamy więcej świadomości czynników dających nam informacje na temat nasze zdrowia i zachodzących w organizmie procesów. Niestety nie zawsze znamy odpowiedź na trapiące nas pytania, a działanie naszego ciała w dalszym ciągu, może brzmieć tajemniczo. Dotyczy to zwłaszcza tak skomplikowanego mechanizmu, jak kobiecy organizm.

Skąpe plamienie w terminie miesiączki - niegroźne odstępstwo od normy?

Jesteśmy pewni, że każda z kobiet doświadczyła w swoim życiu choć jednej obawy dotyczącej miesiączki - niezależnie od tego, czy mówimy o jej braku, czasowemu przesunięciu czy zmianie wydzieliny. Niestety jest to jeden z czynników, który zaburza spokój i domaga się jasnej odpowiedzi, stawiając nas w ogniu wewnętrznych pytań. Chcemy rozwiać nieco wątpliwości, które trapią wiele kobiet.

Co oznacza plamienie zamiast okresu? Aby sumiennie odpowiedzieć na to pytanie, warto skupić się na samym działaniu naszego organizmu. Każdy człowiek posiada dziewięć układów odpowiadających za funkcjonowanie organizmu - ich działanie, jest uwarunkowane wieloma procesami, które zachodzą w ciele. Każde odstępstwo od normy ma swoją przyczynę, ale i skutek. Choć w dobie komputeryzacji jesteśmy przyzwyczajeni do niemalże zaprogramowanych czynności ‘’jak w zegarku’’ - nasz organizm jest o wiele bardziej skomplikowany. Miesiączka stanowi jeden z czynników świadczących o naszym zdrowiu oraz właściwym stanie fizycznym organizmu.

Priorytetem jest skupienie się na hormonach, których wahanie owocuje m.in. w skąpym plamieniem zamiast okresu. Wpływać na to może jednostka chorobowa jednego z narządów (poza płciowymi często problem dotyka tarczycę), niezdrowy styl życia (w tym restrykcyjna dieta, przewlekły stres) oraz procesy, których jako kobiety jesteśmy świadome. Zalicza się do nich okres dojrzewania czy przekwitania.

Nasz cykl menstruacyjny i działanie układu hormonalnego jest uwarunkowane ściśle kontrolowanymi procesami, podczas których organizm wydziela wiele hormonów. Mowa o progesteronie, estradiolu, prolaktynie, FSH, LH, SHBG, DHEA-S. Zaburzenie wydzielania któregokolwiek z nich powoduje pewne konsekwencje lub zatrzymuje kolejne etapy. W przypadku kilku z nich poziom jest uzależniony od fazy cyklu menstruacyjnego. Najprostsze wytłumaczenie stanowi jednak zapłodnienie. Dlatego kobiety martwią się, zastanawiając się nad zależnością między skąpym okresem a ciążą. Czy to możliwe, aby te dwa przypadki się połączyły? Zależy to od cech indywidualnych organizmu i szczegółów krwawienia, których ustalenie nie jest łatwe.

Jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu?

Plamienie ma różnorodną formę. Jeśli jest to oznaka ciąży, nazywamy je krwawieniem implantacyjnym - oznaczającym, że zarodek zagnieździł się w macicy, uszkadzając delikatnie naczynia krwionośne. Wówczas możemy zauważyć niewielką ilość kropelek krwi na bieliźnie.

Jak wygląda plamienie zamiast okresu, które nie zwiastuje potomstwa?

Jako że ustalenie przyczyny krwawienia jest dość trudne w domowym zaciszu, nie będziemy w stanie stwierdzić, co tak naprawdę zaszło. Bądźmy jednak świadome, że plamienie może wystąpić w dowolnym momencie cyklu - w środku, przed oraz po miesiączce, a nawet po stosunku. Brązowy kolor może oznaczać niedomogę lutealną, natomiast jasne i delikatne być konsekwencją uszkodzenia tkanek podczas stosunku (przed okresem zwiększa się ukrwienie macicy). Z pewnością obserwacja naszego ciała pozwala na większe prawdopodobieństwo zauważenia istotnych zmian. Na szczęście zważając na rozwój nauki, jesteśmy świadome, że badania zawsze są podstawą w diagnostyce, a tym samym - mogą z powodzeniem rozwiać nasze wątpliwości.

Skąpe plamienie zamiast okresu nigdy nie jest jednoznaczne z zajściem w ciążę, ale i jej nie wyklucza. Studzimy entuzjazm par starających się o potomstwo oraz uspokajamy tych, którzy nie planują na ten moment ciąży. Dodamy jednak, że gdy wystąpią niepokojące objawy, powinniśmy nie bagatelizować sprawy i wybrać się do ginekologa w celu wykonania podstawowych badań. Profesjonalna diagnostyka stanowi najlepszy sposób na potwierdzenie lub obalenie przypuszczeń.

Pierwsze badanie prenatalne – najważniejsze informacje