Grypa w ciąży - czy może stanowić zagrożenie dla dziecka?
Grypa nie kojarzy się z czymś groźnym i przeważnie nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych. Jednak sytuacja w ciąży może okazać się inna, ponieważ schorzenia tego typu stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla zarodka, a później płodu, dlatego prewencyjnie wykonuje się szczepienia. W niniejszym tekście mówimy o zjawisku, którym jest grypa w ciąży. Czy szkodzi dziecku, jakie leki stosować i jaki ma wpływ na malca?
Grypa jest sezonową chorobą wirusową, spowodowaną przez obecność wirusa grypy A lub B. Występuje praktycznie na całym świecie i objawia się kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, zmęczeniem, bólem głowy, mięśni czy stawów oraz katarem. Zwykle nie wymaga szczególnego leczenia, ponieważ najczęściej zalecany jest odpoczynek, przyjmowanie płynów oraz łagodzenie objawów. Odmienny stan jest jednak bardzo wymagającym okresem, dlatego warto wiedzieć, co robić w razie zarażenia grypą w ciąży. Leczenie może bowiem zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji.
Grypa w ciąży - wpływ na dziecko
Grypa nie musi stanowić niebezpieczeństwa dla organizmu, jednak szczególne zagrożenie niesie ze sobą na początku ciąży. W tym okresie należy jak najszybciej podjąć leczenie i skonsultować się z lekarzem, rozpoznając u siebie wspomniane objawy. To istotne, ponieważ infekcja w pierwszym trymestrze może spowodować przedwczesne skurcze macicy i wywołać poronienie. Przeziębienie nie jest aż tak groźne, jednak w jego przypadku także warto skonsultować się z lekarzem.
Co jeszcze może spowodować grypa w ciąży? Wpływ na dziecko to nie wszystko, ponieważ pewne zagrożenia mogą dotyczyć również matki. Na przykład nieprawidłowo leczona choroba może zaatakować mięsień sercowy kobiety, czego skutkiem jest zapalenie. Wirus ma możliwości zainfekować również płuca, wywołując zapalenie oskrzeli.
Grypa w ciąży - czy szkodzi dziecku?
Wirus grypy może spowodować nie tylko wczesne skurcze macicy i poronienie, ponieważ do zaobserwowanych reakcji organizmu można zaliczyć np. uszkodzenie układu nerwowego, pokarmowego lub kostnego u dziecka. Dość niebezpieczne są także infekcje wirusowe w trzecim trymestrze, ponieważ podwyższona temperatura może doprowadzić do skurczów, a w efekcie do przedwczesnego porodu.
Grypa w ciąży - jak leczyć?
Istnieje kilka sposobów na to, jak sobie radzić z grypą w ciąży. Nadal jednak nie warto samodzielnie dobierać formy terapii, ponieważ przyjmowanie poszczególnych substancji może wywołać niepożądane reakcje organizmu i zagrozić dziecku. Specjalista dokona ewentualnych badań oraz określi formę leczenia na podstawie stanu pacjentki. Przede wszystkim matka musi zadbać o siebie, a więc ubierać się adekwatnie do warunków atmosferycznych, często wietrzyć pomieszczenia, jeść zdrową żywność, przyjmować duże ilości płynów i sporo odpoczywać.
Nierzadko zaleca się umieszczenie w pokoju ciężarnej jonizatora lub nawilżacza powietrza, ponieważ kiedy jest ono suche, śluzówka może się dodatkowo podrażnić. Wiele osób poleca też stosowanie inhalacji z sody oczyszczonej. Ciekawe rozwiązanie stanowi także spożywanie syropów z cebuli i czosnku. Należy jednocześnie pamiętać o tym, żeby nie stosować kropli do nosa. Na bolące gardło można używać preparatu powstałego ze zmieszania miodu z sokiem z cytryny.
Grypa w ciąży - jakie leki?
Specjaliści szczególnie często przestrzegają przed korzystaniem z popularnych leków przeciwzapalnych, które zawierają kwas salicylowy lub ibuprofen (np. aspiryny), ponieważ mogą wywołać krwawienie z dróg rodnych i w następstwie uszkodzić serce, wątrobę czy mózg. W większości przypadków lekarze zalecają stosowanie paracetamolu oraz preparatów przeciwhistaminowych. Jednak należy pamiętać, że nadal należy skontaktować się z lekarzem, który potwierdzi bezpieczeństwo stosowania danej substancji, a ponadto zaleci odpowiednie dawkowanie produktu.
Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla dziecka wielu ekspertów zaleca prewencyjne szczepienie przeciw grypie. Ciężarnym podaje się preparaty zawierające niegroźne elementy wirusa. Ponadto warto dbać o higieniczny tryb życia.